Zaregistrovat »

NÁZOR: Otazníky kolem Atleta roku

Ivo Domanský | 13. 11. 2006 | Přečteno: 1741×

Dívali jste se v sobotu na televizní přenos z Atleta roku? Pokud ano, také jste drželi pěsti jediné vytrvalkyni mezi nominovanou desítkou, kterou na galavečer přivezly luxusní limuzíny a odnášela si zlatou cihličku?

Reklama

Pátrám v paměti, který běžec dlouhých tratí byl v TOP 10 naposledy.  Karel David? Nebo snad Alena Peterková? Oba byli výborní maratonci, jenže sportovní výkon stárne ze dne na den a oba jmenovaní závodili ještě v minulém století… Zní to děsně, ale j to pravda pravdoucí.

Anička Pichrtová se v desítce nejlepších atletů chytila drápkem před dvěma lety, kdy získala první titul mistryně Evropy v běhu do vrchu a spolehlivě reprezentovala na olympijském maratonu. Tyto úspěchy už nebylo možno ignorovat a tak se neopakoval trapas z roku 1998, kdy nikdo na svazu neregistroval prvenství jiné vrchařky, Dity Hebelkové, ve Světovém poháru (neoficiálním MS)  a tak se Dita nedočkala ani širší nominace mezi 20 kandidátů.

Loni unikla Pichrtové první desítka o jediný bod, letos dosáhla zatím nejvýš, skončila sedmá díky druhému titulu mistryně Evropy a vítězství ve vrchařské Grand Prix. 120 hlasujících jí udělilo 468 bodů. Oficiálně jde o hlasování „novinářů, trenérů a funkcionářů“, ale pokud se týče složení hlasujících, stačí přehodit pořadí a jste doma. Asi 65% atletických „bafíků“, 20% trenérů a sotva 15% lidí z medií. Ostatně, kolik novinářů u nás píše o atletice, o běhu nemluvě?

Málokdy byl rozdíl mezi prvními dvěma atlety tak těsný a vím, že řada hlasujících na první místo nominovala nikoliv mistra Evropy Šebrleho, nýbrž stříbrnou oštěpařku Špotákovou. U odborníků dost podivný přístup, neboť mistr je mistr a vicemistryně je vicemistryně.

Že by zde hrála roli spíše než nestrannost jistá – slušně řečeno – rezervovanost vůči Romanu Šebrlemu, u funkcionářů méně oblíbenému kvůli některým nepříznivým výrokům poněkud prostořekého mistra Evropy?

Pokud by král byl po čtyřech sezónách svržen z trůnu, možná by si někteří v atletických kuloárech mnuli ruce, ale Evropa by se zřejmě moc divila, jak si u nás vážíme nejcennějších medailí…

No a malou paralelu se shora řečeným objevíme i v umístění Pichrtové. Výsledky sezóny 2006 jsou dosti průkazné, zejména pokud jde o pořadí prvních čtyř atletů. Toto pořadí také zvolila většina lidí, která já osobně považuji za odborníky a kterých si vážím.

A vážím si jich tím spíše, že právě oni v osmi případech z deseti dali Aničku na páté místo, kam jako vítězka oficiálního mistrovství Evropy nepochybně patří, a to i s přihlédnutím k faktu, že běhy do vrchu jsou disciplínou mladou a že v Göteborgu byla přece jen silnější konkurence než ve Svatoňovicích. Ale jen potud a ani o krok zpět! 

Ti, kteří suverénně přiřkli Pichrtové jeden bod za desáté místo „z milosti“ nebo její výkony velkoryse úplně přehlédli, u mne žádní odborníci nejsou. Prohlédněte si výsledky hlasování na serveru atletika.cz, jsou dost poučné.

Ivo Domanský

(rubrika Názor nemusí odrážet stanoviska Behej.com)

Reklama
Hodnocení článku
48.33% (45 hlasů)

Související články

Komentáře

Přidat příspěvek

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě nejste.

Příspěvky v diskuzi (celkem 12)

  • LiborB. | 13. 11. 2006, 19:17

    Musím s Tebou Ivo souhlasit. Když jsem viděl jak kdo bodoval, připadně vůbec nebodoval... a když se k tomu přidá trapná exhibice pana Hámy při rozhovoru s Aničkou, mám z toho rozpačité pocity.

  • Mirro | 13. 11. 2006, 20:18

    Ahoj,
    jsem si vedom, ze muj dotaz s clankem nesouvisi.
    Zobrazuji se vam take stranky behej.com jinak nez obvykle? Jestli ano, vite proc?
    Diky a hezky vecer.

  • Radek | 13. 11. 2006, 20:51

    Mirro: CTRL+F5 pomůže. Viz zmínka v levém sloupci Změny na webu. Podrobněji na fóru. Omlouváme se za nepohodlí.

    • Mirro | 13. 11. 2006, 21:27

      Diky Radku,
      uz jsem automaticky sjizdel dolu, ze jsem to nevidel.

  • Josef | 13. 11. 2006, 21:23

    Přehled kdo jak hlasoval je zajímavý a občas to odráží kdo jakou disciplínu dělal, trénuje nebo popřípadě i koho trénuje. V této souvislosti mě zaráží, že nehlasovali běžci jako Rýdlo, Matzner, Rusek, Šklíba nebo Vedra. Pokud sami běžci nejsou schopni či ochotni ocenit výkon Aničky hlasováním, težko to za ně budou zachaňovat vrhači nebo trojskokani.

  • mount | 14. 11. 2006, 14:04

    Mám výhrady vůči takovým anketám a soutěžím, ale lidé si to žádají a sledují. Pokud přistoupím na pravidla hry, musím se smířit s tím, že při hodnocení běžců a běhu se promítne do výsledků popularita a sledovanost tohoto odvětví.

    Chápu rozhořčení pana Domanského, jako příznivce běhu, ale pro své subjektivní hodnocení by neměl používat zkreslené a nepřesné údaje
    a to ještě tak jak se mu hodí.

    Uvedu na pravou míru některé závěry:
    120 hlasujících jí udělilo 468 bodů. ... Asi 65% atletických „bafíků“, 20% trenérů a sotva 15% lidí z medií. ...

    Mohlo hlasovat celkem 201 hlasujících z toho bylo
    16% novinářů, 33% trenérů a 51 % funkcionářů.
    Skutečně hlasovalu 120 s poměrem
    17% n. , 38% t. a 45 % f.
    U všech 3 skupin skončila Anna Pichrtová na sedmém místě (nejlépe jí hodnotily funkcionáři pak trenéři a nakonec novináři - 42, 40 a 28% z maxima)
    Roman Šebrle skončil na druhém místě jen u novinářů a u trenérů zvítězil jen o 2 body
    (Roman Šebrle 90% n., 93% t. a 97 % f.
    Barbora Špotáková 95% n., 93% t. a 90% f.
    y maxima bodů).

    Toť vše
    Mount

    • Ivo Domanský | 14. 11. 2006, 20:36

      To mount: Nemám zájem cokoli zkreslovat, omylem jsem některé účastníky ankety považoval za funkcionáře, ačkoliv jde ve skutečnosti o trenéry. Prostě jsem je jako trenéry neznal, toť vše. Za tuto nepřesnost se omlouvám jak Vám, tak i všem návštěvníkům behej.com. Jinak však za svými názory stoprocentně stojím!

      • mount | 14. 11. 2006, 22:00

        To Ivo Domanský:
        Váš názor respektuji, ale z uvedených výsledků vyplývají jiné závéry. Pokud někdo Annu Pichrtovou ocenil byli to spíš funkcionáři, trenéři se v názoru tolik nelišili. Pokud měl někdo odlišný názor byli to novináři a i těm asi víc neseděl Roman Šebrle.
        Procento funkcionářů nebylo tak velké a i kdyby se poměr novináři-funkcionáři-trenéři změnil, výsledky by se pravděpodobně nezměnily z pohledu běhu či konkrétně Anny Pichrtové (možná by pak Šebrle skončil až druhý).
        S většinou Vašich názorů lze souhlasit, ale myslím, že dezinterpretace statistických vyhodnocení je může devalvovat.

  • Radek | 14. 11. 2006, 14:59

    Mně osobně bylo smutno z realizace té ankety. Že je pořadí jaké je, to nechám stranou. Poměřují se jablka a hrušky, takže vždy záleží na pravidlech a podle nich můžete mít několik různých výsledků. Navíc každá disciplína se bude asi cítit ukřivděná a argumentovat, proč by měl právě ten její zástupce být výše.
    Jen se ale s povzdychem zeptám, jestli už opravdu je minulostí, že vyhlášení těchto anket doprovází informovaní a nabiflovaní lidé? Ani to nemusí být experti, ti jsou většinou nudní prezentátoři, ale když si člověk vybaví borce jako Robert Záruba, Marek Eben nebo třeba Martin Hosták, u nich je vidět, že se hodiny připravují, a výsledek je pak zajímavý i pro lidi, kteří se daným sportem/tématem tolik nezabývají.

  • Patrik | 14. 11. 2006, 15:00

    Mistry Evropy byli mezi desítkou jen dva: Šebrle a Pichrtová. Tvrdit že konkurence mezi oštěpařkami je větší než mezi běžkyněmi je odvážné - kolik je oštěpařek a kolik běžkyň nota bene navíc běh do vrchu je přeci o trochu něco jiného, než běh na dráze. Jediné co hovoří pro Špotákovou je kvalita výkonu, kterou však lze snáze posuzovat než u běhu terénem. Myslím si, že nejlepší vrchařka kontinentu si zasloužila být výše. Běh do vrchu i přes masovost si musí nadále klestit cestu do povědomí sportovní veřejnosti, která je masírována každým prdem fotbalistů, hokejistů a tenistů, který spotřebuje většinu času sportovních zpravodajství všech médií.

  • Jura | 14. 11. 2006, 20:38

    Anketa se nedá vyhrát, té se můžeme jen zúčastnit a to často bez vlastního zájmu. Pokud Ivo uvedl jistou kritiku ankety, je to jeho názor a jeho pohled.
    Pokud by měla anketa dopředu daná pravidla, nebyla by to anketa, ale soutěž. Pak by jsem byl ochoten akceptovat vítězství.
    Ale pro mne je to společenká událost, kterou beru jako oslavu daného sportu, který se v tomto případě jmenuje Atletika. A vůbec bych subjektivně "neřešil" pořadí .
    Jura

  • Tomáš Miřejovský | 15. 11. 2006, 19:16

    Nepřeceňujme prosím význam anket. Nikdy nemohou být objektivní. Pro kteréhokoliv závodníka i pro stát, který reprezentuje jsou vždycky důležité jeho výsledky v konkrétní sezóně a ne nějaké ankety! Ty snad pouze napomáhají určitým způsobem k propagaci příslušného sportovního odvětví.

Reklama

Nejčtenější v rubrice

Reklama