Zaregistrovat »

Tréninkové deníky: Deník v mobilu?

Petr Havlík | 5. 2. 2008 | Přečteno: 5523× | Tisk článku

Tréninkové deníky: Deník v mobilu?

Začátek února věnujeme tréninkovým deníkům - konkrétně pak takovému, o kterém lze s trochou nadsázky říci, že s vámi bude vždy a všude.

Lehce nadsazený úvod je pravdivý jen v případě, že vlastníte mobilní telefon Nokia s operačním systémem Symbian, který si s aplikací Nokia Sports Tracker (dále jen NST) bude rozumět. Než se vrhneme na recenzi samotnou, začněme trochou historie - zahájení vývoje NST se datuje k dubnu loňského roku, kdy vývojové centrum Nokia Beta Labs vydalo první verzi. NST slouží k zachycení základních tréninkových údajů - čas, rychlost a vzdálenost; jedná se prakticky o náhradu hodinek/krokoměru, v některých ohledech plnohodnotnou, v některých zatím zaostávajících.

Aby byl využit plný potenciál aplikace, je potřeba také GPS modul (více o využití GPS při běhu v jednom ze starších článku), s kterým jsou možnosti využití NST nesrovnatelně vyšší. Ale i bez něj lze aplikaci používat na poměrně slušné úrovni, jen bez dynamického zaznamenávání dat o překonané vzdálenosti/rychlosti.

Pokud se označení vašeho mobilního telefonu shoduje s některým na tomto seznamu, můžete vesele začít používat NST; stačí si jej stáhnout a nainstalovat (podrobný popis viz manuál). Instalace samotná je naprosto bezproblémová a nezabere více než 3 minuty.

Hlavní menu aplikace Možnosti nastavení

Po spuštění NST se uživateli objeví úvodní menu s celkem 4 položkami - New Workout, Training Diary, Routes a Settings. Prvním krokem, který doporučujeme podniknout, je nastavení uživatelského profilu a typ sportovních aktivit (dostupné pod položkou Settings>Users a Settings>Activities).

Následně již můžeme začít NST vesele používat. Pro přidání nového záznamu zvolím položku New Workout, nastavíme druh aktivity a případně také zvolíme jednu z přednastavených tras, volbu potvrdíme OK. Následným stiskem tlačítka START zahájíme trénink. Jak je vidět z obrázku níže, nabízí se nám podrobný přehled o celkové době trvání tréninku, uběhnuté vzdálenosti, okamžité/průměrné rychlost a také převýšení. Záznam ukončíme volbou STOP, čímž dojde k jeho automatickému uložení a přidání do tréninkového kalendáře.

  Průběh tréninku #1 Průběh tréninku #2

Tím se dostáváme k další důležité části - vyhodnocování tréninků. NST nabízí základní, ale dostačující tabulkový přehled jednotlivých aktivit, který lze filtrovat buďto podle času (aktuální týden/měsíc/rok) anebo podle druhu aktivity. Detailní prohlížení jednotlivých záznamů tréninkového deníku nám umožňuje kalendář (přístupný přes položku Training Diary z hlavního menu), ve kterém stačí vybrat požadovaný den a následně konkrétní záznam.

 Kalendářový přehled Tabulkový přehled

Tolik k popisu mobilního sportovního deníku od Nokie. Co doporučit závěrem? Pokud rádi experimentujete, za vyzkoušení nic nedáte. Snad již z úvodu bylo jasné, že s používáním "mobilního" deníku budou ve srovnání s jeho konkurenty na PC spojena určitá omezení - zejména pak prohlížení a zpracovávání výsledků. To se však pravděpodobně brzy změní, jelikož vývojový tým NST pracuje na propojení mezi mobilní verze aplikace s jejím "bratrem" na internetu, který je ale zatím pouze ve fázi testování. Doposud ale vše napovídá tomu, že půjde o velice kvalitní a užitečný nástroj, který krom jiného zvládne propojení s Google Maps a tzv. geo-tagování fotek (přiřazení GPS polohy snímkům z mobilního telefonu a jejich následné zobrazení na mapě). Nechme se překvapit.

Hodnocení článku
48.75% (261 hlasů)

Související články

Komentáře

Přidat příspěvek

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě nejste.

Příspěvky v diskuzi (celkem 4)

  • OndraVojta | 05. 02. 2008, 11:41

    Tak jsem se koukal na stránky SportTrackeru Beta a našel tam hezký záznam tréninku po Praze - řekl bych, že na to, že byl nalitej jak kára, že se až motal a občas i procházel zdí, tak běžel teda chlapec fak rychle... :-)

    http://sportstracker.noki … o?id=66769

    • Radek | 05. 02. 2008, 12:02

      Musím říci, že mám podobně nedobré zkušenosti, byť s předchozí verzí softwaru. Uběhl jsem odhadem dva kilometry a zíral na display telefonu, kde stálo: Celková distance: 40 km. Ale jinak té technologii držím palec, je to zajímavý souboj mobil vs hodinky, přičemž první se časem zmenšuje, zatímco druhé spíše nepříjemně roste, i když to druhé u běžců pořád a logicky jednoznačně vede.

  • VanaXXL | 05. 02. 2008, 12:21

    Mé zkušenosti s N95 jsou celkem pozitivní. 2D poloha je celkem přesná, Z souřadnice mizerná. Tím pádem je špatně jak profil, tak rychlost i vzdálenost. Po vyexportování do mapy na internetu je to celkem vpoho. Krokoměr funguje bezvadně. Celkově je to fajn aplikace. Chtělo by to, aby mapy byly uložené v telefonu a Z souřadnici si aplikace tahala z nich. Pak by to bylo lepší. Nereálné vzdálenosti to hází pokud se člověk rozběhne ještě předtím než se syncne pozice. Já jsem takto včera běžel rychlostí cca 340kmph a za výběh spálil asi 30 megajoulů.

  • veselymarek | 05. 02. 2008, 16:24

    Když jsme u toho mobilu, já jsem registrován na www.x-sms.info a chodí mi každý den brzo ráno tréninkové plany na maraton. Je to supr

Nejčtenější v rubrice