Mirek Kratochvíl | 8. 6. 2008 | Přečteno: 1559× | Tisk článku

Ne, nechci si zde léčit bolavé sparťanské srdce. Pokažená fotbalová sezóna skončila a já na ni s radostí zapomenu. Dnes mě zajímá řepka s malým ř. Nenápadná rostlinka. Je svým způsobem krásná. Zajímavá žlutozelená kombinace lístků s drobnými okvětními plátky. Když pak najednou těch krásných květin máte kolem sebe desetitisíce, dojem se někam vytratí.
Někdo moudrý kdysi dávno poprvé vyslovil myšlenku, že cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Netušil, že naše generace si ji olemuje žlutými kvítky. Někdo jiný, tentokrát spíš mocný než moudrý, rozhodl o dotacích, které během několika let z Popelky udělaly královnu naší krajiny. Do nádrže natankujeme biopalivo a máme dobrý pocit, že jsme zase pomohli přírodě. A ty žlutě kvetoucí lány vypadají z dálky nádherně. Ale zkusili jste se někdy projít po pěšině mezi dvěma rozkvetlými řepkovými poli? Nemusíte být alergičtí ani na prach ani na pyl, abyste zjistili, že dýchání je najednou daleko obtížnější. Bez ohledu na počasí si začnete připadat jako v prádelně. A pokud náhodou patříte mezi alergiky, pak vám takovou procházku doporučím, jen pokud se budu chtít pomstít za něco doopravdy ošklivého.
Ale vy jste vyběhli do přírody. Dneska se nebudete proplétat mezi smrdutými auty s kouřícími výfuky. Chcete se proběhnout po té polní cestě, která se vám začátkem dubna zdála tak přitažlivá. Možná vše proběhne naprosto hladce, ale možná vás čeká nepříjemné překvapení. Uslzené oči a škrábání v krku mohou znamenat mírnější variantu, ale existuje riziko daleko závažnějších dýchacích obtíží a možná i těžkého astmatického záchvatu. A že vy žádnou alergií netrpíte? Víte to jistě? Možná už zítra se o sobě dozvíte něco nového.
Tradiční běžecké závody mnohdy vedou desítky let po stejné trase. Nikdy se nevyskytly problémy? Snad se nám vyhnou i letos, možná všechno dobře dopadne i napřesrok. Pole osetá řepkou pomalu ale jistě vytlačují všechny ostatní plodiny. V cíli nedělního krosového závodu jsem viděl, jak alergická reakce dokáže zacvičit se zkušenou běžkyní. Podruhé to zažít nechci.
Má současná situace nějaké východisko? Víme, že omezení pěstování řepky je v nedohlednu. Současná politika z ní vyrobila nejlukrativnější plodinu. Budeme si tedy zatím muset pomoci sami. V kritickém období května a června volme trasy svých výběhů opatrně. Není nad to, když můžeme předem prozkoumat terén. Pokud patříme mezi alergiky, náš obvyklý lék a láhev s vodou na zapití snad uneseme. Pro pořadatele závodů je obtížné, ne-li naprosto nemožné, hledat novou trasu, když nikde nemají jistotu, že žlutý mor se do příštího ročníku nepřemístí. Vyslat varovný signál, například prostřednictvím behej.com, ale rozhodně mohou. A pokud rozšíří lékárničku o některá běžná a volně prodejná antihistaminika, mají u mě bod k dobru.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě nejste.
Pěkný článek. Plně souhlasím, že ta řepková kampaň je katastrofa. A jelikož dělám do životního prostředí, vím i že ekologický význam řepky jako přídavek do paliva je velice diskutabilní (konečně to zjistili i v unii, ale než se ta mašinérie konečně rozhoupe, tak to bude trvat). My tak zatím máme "zasviněnou" krajinu a drahé potraviny.
AMEN!
Já radši OKURKY, protože je na běhej.com už dlouho OKURKOVÁ SEZÓNA!
Jj, rejpat umí každý... Tak že bys taky něco napsal a poslal to redakci? Jestli to bude stát za to, ostatní si rádi počtou.
Připomínám jen, že lány řepky tu byly již dávno před biopalivy.
a me se letos sezona libila... v hokeji i ve fotbale.. ale to je trosku offtopic :o)
jako alergik si řepku fakt "užívám", ještě že je to krátkodobé a je naděje, že napřesrok snad přestane být tak lukrativní a poroste tam něco jiného.......