Železný muž Vabroušek zvítězil v maratonu v Antarktidě

Petr Kostovič | 18.11.2013 | přečteno: 8226×

První cíl ultramaratonského „výletu“ do Antarktidy je splněn. Český Ironman Petr Vabroušek zvítězil v závodě Antarctic Ice Marathon. Jako bonus k tomu přidal rekord závodu. Čas loňského vítěze překonal výkonem 3:34:47 o více než šest minut. Česko-Slovensko slavilo dvojnásobný úspěch, třetí místo vybojoval časem 4:18:18 Slovák Palko. Završí Vabroušek svou antarktickou misi startem v ultra na 100 kilometrů?

V maratonu startovalo 56 vytrvalců z 21 zemí. Vabroušek vedl již na metě půlmaratonu, jíž dosáhl v čase jedné hodiny 44 minut. Cílovou páskou proběhl vítězně s náskokem 22 minut před druhým Australanem Alistairem McLarenem.

Vabroušek se na maraton v Antarktidě zodpovědně připravoval, trénoval například v 25 metrů dlouhém mrazicím boxu mrazíren v Nivnici, kde naběhal hodiny při teplotě mínus 22°C. Přípravu mu však zkomplikovala zlomenina ruky. Přivodil si ji při jízdě na elektrické dvojkolce a plastovou sádru sundal teprve desítky hodin před startem maratonu.

„Jestli to přežiju, zkusím i ultra,“ hlásil Vabroušek před odjezdem do Antarktidy na svém facebooku. Vzhledem k výsledku v maratonu je tedy jeho ultramaratonský start více než pravděpodobný a překazit jej vedle zdravotních komplikací může jen nepřízeň počasí.

A v jakých podmínkách se v Antarktidě maraton běžel? „V době startu byla teplota mínus 22°C. Vzhledem k proměnlivému východnímu větru se však ta pocitová teplota pohybovala mnohem níže,“ uvedli pořadatelé před startem na facebooku závodu.