Maraton má překvapivé mistry, tituly vybojovali Pechek a Kriegelová

Gabriela Gaudlová | 11.05.2014 | přečteno: 17388×

Jubilejní dvacátý ročník Pražského mezinárodního maratonu ovládl v čase 2:08:07 čtyřiadvacetiletý Keňan Patrik Kipyegon Terer, který loni skončil třetí. Prvním Čechem v cíli se stal Petr Pechek (TJ Maratonstav Úpice, 2:21:41), v těsném závěsu za ním doběhli Vít Pavlišta (AK Slovan Liberec, 2:21:49) a Jiří Homoláč (AK Kroměříž, 2:22:12). Mezi Češkami zvítězila Kateřina Kriegelová (ASK Elna Počerady, 2:51:07).

Jak je již na velkých závodech zvykem, hned zpočátku se špička startovního pole rozdělila na zahraniční mužské závodníky následované skupinkou českých elitních běžců a nejrychlejšími ženami. Ve druhé polovině se vedoucí skupinka afrických závodníků roztrhala. Do vedení se dostal Patrick Kipyegon Terer, který si první pozici udržel až do konce. Čtyřiadvacetiletý Keňan závod dokončil v čase 2:08:07, za rekordem závodu tak zaostal o dvě a půl minuty. Jeho krajan Evans Kiplagat Chebet jej stíhal marně, do cíle dorazil deset vteřin za ním.

Třetí doběhl v osobním rekordu 2:09:52 Cuthbert Nyasango ze Zimbabwe. „Chtěl jsem zjistit, jestli můžu vyhrát. Nebyl jsem si jistý, jestli budu první, třetí nebo desátý, ale vyhrát jsem chtěl a to se mi povedlo,“ sdělil letošní vítěz v cíli kamerám České televize. „Počasí nebylo lehké, dost foukalo, ke konci se přidal déšť. Jsem ale rád, že jsem i ten silný vítr úspěšně překonal.“

Čeští reprezentanti poctivě spolupracovali. Trojlístek Jan Kreisinger – Vít Pavlišta – Jiří Homoláč se spravedlivě střídal ve vedení hned od prvního kilometru. Na 35. kilometru je ovšem doběhl Petr Pechek, který se dostal do trháku na Víta Pavlištu. Pechkovi stačil k zisku titulu mistra republiky čas 2:21:41. Jan Kreisinger naopak odpadl, a na třetím místě tak doběhl Jiří Homoláč.

„Čas není výborný, ale vůbec jsem nečekal, že bych předběhl jak Honzu, tak Vítka i Jirku. Ze začátku jsem měl trochu krizi, ale naštěstí jsem ji překonal. Na 35. kilometru jsem doběhl Vítka a Jirku a u poslední občerstvovačky se to roztrhalo. Zkusil jsem nastoupit, což se mi povedlo,“ prohlásil čerstvý mistr republiky. Ani jednomu z českých závodníků se však nepodařilo pokořit B limit pro Mistrovství Evropy, který byl stanoven na 2:20. Zřejmě jediným maratoncem, který se tak do Curychu podívá, bude Jiří Homoláč, který má limit splněný ještě z minulého roku.

Jako první žena dosáhla modrého koberce na Staroměstském náměstí největší favoritka Firehiwot Dado. Tato třicetiletá Etiopanka dokázala udržet stejné tempo od začátku do konce a závod dokončila v čase 2:23:34. „Běželo se mi dobře, jsem velice šťastná, že jsem vyhrála. Start se mi povedl a i s časem jsem spokojená. Vítr a déšť mi výkon znepříjemnily jenom trochu, jinak bylo počasí dobré. Pomohlo mi, že jsem znala trať z půlmaratonu,“ nechala se slyšet účastnice letošního ročníku Pražského půlmaratonu.

Ženský domácí šampionát ovládla Kateřina Kriegelová, která doběhla v čase 2:51:41 a porazila tak i favoritku Petru Kamínkovou (AK Olomouc, 2:53:51). Druhou vicemistryní republiky se stala maratonská debutantka a redaktorka Běhej.com Daniela Havránková (PSK Olymp Praha, 2:58:43).