Birell Grand Prix: Keňané lámali rekordy, Ronoh uštval krajana

Radek Narovec | 06.09.2014 | přečteno: 6507×

Nejlepším z českých běžců byl na 20. místě Milan Kocourek, kterému časomíra naměřila výkon 30:26, což je třetí nejlepší výkon českého běžce na této distanci v letošním roce. V ženách všem ukázala záda Keňanka Correti Jepkoech (31:05, ženský rekord závodu), když zejména v první půlce závodu ochotně využívala „vodičství“ v podání Jirky Homoláče. Ten se o jednu vteřinu vešel pod 31 minut a z Čechů byl druhý, Robert Míč pak třetí za 33:16.

České barvy hájila nejlépe Lucie Sekanová. Ta sice nedokázala zaběhnout pod vytoužených 34 minut (34:58), těší ji ale skalp velké domácí soupeřky Anežky Drahotové, které sobotní Praha opačně vůbec nesedla (36:45).

Minutu za Sekanovou finišovala mnohonásobná mistryně republiky Petra Kamínková, jež si závody opravdu užívá a dobíhá je s úsměvem na tváři. Před mírně favorizovanou Drahotovou se vklínila ještě Katka Kriegelová (36:02).

Závod mužů nabral hned po startu doslova zběsilé tempo a rychle se od ostatních odpoutal tucet afrických vytrvalců. K žádnému taktizování nedošlo, naopak již na metě pěti kilometrů zcela jasně vedla dvojice Geoffrey Ronoh a Geoffrey Mutai. Chvílemi se střídali ve vedení, jindy naopak běželi vedle sebe.

Prvně jmenovaný nasadil k trháku ve stoupání od Úřadu vlády směrem ke Štefánikovu mostu, aby poslední zhruba kilometr běžel s mírným náskokem, který si pohlídal až do cíle. Sto metrů před cílovou páskou již vztyčeným prstem zdravil diváky a gesto v cíli naznačovalo, jak moc si vítězství cení. „Jako vodič jsem zvyklý běhat rychle a dnes jsem porazil Geoffreyho Mutai, to je skvělé,“ stručně a ne moc srozumitelnou angličtinou komentoval svůj triumf vytáhlý vytrvalec z Keni.

Spokojeností zářil i Milan Kocourek, svěřenec trenéra Jiřího Sequenta. Milanovi se v Praze zadařilo po dvou předchozích neúspěších. „Rád běhám večerní závody, mají skvělou atmosféru. Nechal jsem se jí trochu strhnout a ke konci mi už docházelo, ale jsem velmi spokojený.“

Úsměvy rozdávala i nejrychlejší česká závodnice, Lucka Sekanová: „Čas moc dobrý není, ale je to lepší než loni a hlavně šlo o to vyhrát (český duel). Rozběhli jsme to tempově, pak už jsem toho měla trochu plné zuby. Pražský závod je pro mne vždy hodně emotivní.“

Na start Birell Grand Prix Praha, početně druhé největší domácí desítky za nedávným We Run Prague, se postavilo přes sedm tisíc vytrvalců. Kapacita spodní části Václavského náměstí tak stačila jen tak tak. Trvalo plných šest minut a dvacet vteřin, než proběhl startem poslední účastník. V té době již čelo závodu otáčelo v Holešovicích!

Běželo se za takřka ideálního počasí. Bylo pod mrakem, ale nepršelo. Teplota se držela kolem 24 stupňů Celsia. Další zajímavá jména v cíli: herec a moderátor Dalibor Gondík 43:24, desetibojařský šampion Roman Šebrle 44:32, bývalá mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová 45:36, ministr školství a bývalý fotbalový rozhodčí Marcel Chládek 50:19, italský šéfkuchař Emanuele Ridi 1:07:52.

Carlo Capalbo, šéf pořadatelského týmu RunCzech, před závodem prozradil, že napřesrok by měly všechny domácí běhy tohoto seriálu nést zlatou známku IAAF, což by mimo jiné znamenalo, že se můžeme těšit na přímé televizní přenosy z Prahy, Olomouce, Ústí nad Labem, Karlových Varů i Českých Budějovic.