Japonec vyhrál premiérový Půlmaraton Plzeňského kraje

Pavel Frček | 17.05.2015 | přečteno: 2628×

Vítězem prvního ročníku Půlmaratonu Plzeňským krajem se stal Japonec Jamaguči Nobuyuki ve slušném čase 1:19:43, jako druhý doběhl Martin Černý jen o 16 vteřin zpět, třetí pak byl Richard Janošík za 1:22:32. Celková účast byla pro první ročník nanejvýš sympatická: půlmaraton dokončilo celkem téměř 500 běžců, v doprovodných bězích na 5 a 9 km běželo dalších téměř 430 účastníků.

Půlmaratony se mezi běžci těší stále větší oblibě. Vyžadují sice již určitou cílevědomou přípravu, ale na druhé stranu to není zase tak náročná zkouška odolnosti a vůle jako maraton. Pořadatelů tedy přibývá – počet půlmaratonů u nás už dávno překročil číslici 50.

Jedním z nich se stal Plzeňský kraj a vytvořil tak svým způsobem určitý fenomén: je to totiž vůbec první kraj, který se rozhodl tento závod uskutečnit jako pořadatel. A má-li to být půlmaraton, který odpovídá svému názvu, vybrali trať, která je svým způsobem také originální, protože je jednookruhová, což je u nás absolutní výjimka. Proto ji po startu ze sportovního areálu u Borské přehrady nasměrovali do obcí jihozápadně od krajského města, tedy přes obce Litice, Šlovice, Dobřany, Lhotu a Valchu zpět.

Není to zrovna lehká trať, takže překonávání osobních rekordů tady nebude příliš časté, vede však příjemnou krajinou, přitom převážně po vedlejších silnicích či cyklostezkách. Podstatnou část stoupání (cca 80 výškových metrů) si běžci odbudou v prvních 5 km, následujících cca 2,5 km se převážně klesá a odtud až do cíle je trať jen nepatrně zvlněná.

Pořadatelé, ač převážně bez větších zkušeností s pořádáním podobného závodu, odvedli v podstatě takřka profesionální práci: nechali si půlmaraton změřit a certifikovat komisařem IAAF/AIMS, perfektně vyznačili trať včetně dobře viditelných kilometrovníků a ve spolupráci s Městskou policií i Policií ČR zcela vyloučili dopravu na trati. Z centra Plzně zavedli kyvadlovou dopravu, za naprostou samozřejmost považovali měření časů čipy a tak by se dalo pokračovat dál.

Obrovskou výhodu měli v tom, že měli k dispozici rozlehlý prostor sportovního areálu, který je dnes již čím dál více znám pod názvem Škodaland. To, že jim fantasticky přálo počasí, byl už jen bonus na celkovém úspěchu. Sympatické bylo i to, že pro začátek si pořadatelé skromně, bez velikášské snahy, stanovili jako limit 600 účastníků půlmaratonu.

Nemalou zásluhu na celkovém vyznění měla podpora hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse, který nejen že půlmaraton odstartoval, ale vydržel až do vyhlašování vítězů jednotlivých kategorii.