Italské Lavaredo vidělo rekordy, vítěz zdolal 119 km za 12 hodin

Mirek Píštěk | 27.06.2016 | přečteno: 4131×

V pátek hodinu před půlnocí odstartoval další ze série Ultra-Trail World Tour, 119 km dlouhý Lavaredo Ultra Trail v italských Dolomitech. Startovní listina byla nabita jmény skvělých vytrvalců jako Mike Foote, Gediminas Grinius, Lizzy Hawker či Rory Bosio. Všem nakonec vypálil rybník Andy Symonds – ve Francii žijící Brit závodící za tým Scott pořádně vylepšil dosavadní rekord závodu!

Přicházející bouřka byla předzvěstí toho, že tento závod bude pravým ultra, což se potvrdilo hned při stoupání k Misurině (40. km). Na běžce zde čekalo nemilé překvapení v podobě několikakilome­trového úseku pokrytého hlubokým bahnem.

Během noci se pak počasí postupně umoudřilo a ráno opět pražilo slunce. Další tradicí Lavareda je několik brodů přes řeku ve Val Travenanzes (od 80. km dále). Kvůli vydatným sprškám byla rozvodněna ještě více než obvykle a každý tak chtě nechtě musel do ledové vody. A aby toho nebylo málo, stejně jako minulý rok se kolem osmé hodiny večerní obloha zatáhla a spustil se déšť doprovázený blesky a hromy.

Celému závodu dominoval Andy Symonds. Všemi pěti kontrolami proběhl jako první a na poslední (103. km) měl na loňského vítěze náskok téměř dvaceti minut. Do cíle doběhl v rekordním čase 12:15:06, druhý doběhl Gediminas Grinius v čase 12:23:06 (druhý nejlepší čas všech ročníků) a třetím mužem se stal Javier Domingues v čase 12:36:06. Kvůli zdravotním komplikacím doběhl favorizovaný Mike Foote až s velkým odstupem v čase 18:01:09.

„Na prvních deseti kilometrech se potvrdily mé obavy z celkové únavy a neodpočinutí si po komplikované cestě do místa konání. S těžkými nohami jsem byl přesvědčen, že ta porce 120 km bude pořádným bojem až do konce,“ popisoval své dojmy z úvodu závodu nakonec jasný vítěz, který si na svém blogu po závodě dokonce utahoval z toho, zda je nebo není Evropanem v narážce na hlasování o vystoupení Velké Británie z EU.

Kdo si myslel, že ženské pole jednoznačně ovládne Rory Bosio, byl zklamán. Přestože na první kontrole byla v čele, začala před stoupáním na Auronzo dost ztrácet a její sen o vítězství se začal rozplývat. Zvracení a nevolnosti si následně vybraly svou daň. Závod s problémy dokončila v čase 18:01:08. Naopak bez problémů a naprosto jednoznačně zvítězila Andrea Huser, a to v druhém nejlepším ženském čase 14:32:39. Druhá skončila Uxue Fraile Azpeitia za 15:13:09 a třetí Fernanda Maciel doběhla v čase 15:20:57.

Z českých běžců výborně začal Zdeněk Kříž (loni celkově 13.), ovšem pro žaludeční potíže závod nedokončil. „Po třicátém kilometru si žaludek a střevíčka udělaly svůj vlastní večírek,“ uvedl lakonicky na Facebooku. Ve skvělém čase 14:55:55 a na celkovém 25. místě doběhl Vít Otevřel, Magdaléna Vančáková jako jediná Češka měla v cíli čas 26:52:09.