Hradby Kunětické hory dobyl nejrychleji Miloš Kratochvíl

Petr Říman | 28.08.2016 | přečteno: 4268×

Třetí díl seriálu Běžíme na hrad opanoval Miloš Kratochvíl z Pardubic. Hradby hradu Kunětická hora dobyl za 55:48. Na druhého v cíli, Petra Murase, si museli diváci počkat o víc než sedm minut déle. První žena, Gabriela Hejtíková, doběhla do cíle v čase 1:08:44 jako celkově sedmá v pořadí.

Krátkou, pětikilometrovou trať vyhrál Dušan Erbs za 19:05 a první ženou na této trati byla Denisa Kozáková za 21:24.

Hrad Kuňka, který závodníci mohli navštívit za zvýhodněné vstupné, má velkou expozici práva útrpného. Mučení si účastníci letos zažili i na trati, teploty přes 30 stupňů a slunečno vytvořily vskutku výživný zážitek. Naštěstí se pořadatelům podařilo vymyslet trať vedoucí z téměř tří čtvrtin v přítmí lesa. Občerstvovací stanice, kterou probíhali vedrem umoření běžci každých 5 kilometrů, praskala ve švech.

„Trať byla krásná, náročné bylo hlavně to vedro,“ říká vítěz závodu pardubický Miloš Kratochvíl. „Většinou běhám na druhé straně Pardubic, ale i tak to pro mne byla vlastně domácí trať,“ smál se vítěz. „Vždyť jsem sem v pohodě dojel na kole.“

Krom dvou závodů určených pro dospělé se v průběhu celého sportovního dne mohli vyřádit i malí závodníci. Byly pro ně nachystány čtyři tratě od 100 po 1200 metrů také měřené čipy. „Snažíme se vytvořit program pro celou rodinu,“ říká organizátor Martin Plecitý. „Proto také závody začínají každý zvlášť, aby si každý rodič mohl zaběhnout svůj závod a u dětí se vystřídat. Také se snažíme o co nejbohatší doplňkový program, aby se děti zabavily.“

Na Kuňce tak děti krom svých závodů absolvují pohádkovou cestu na hrad a spolu s rodiči hledají odpovědi pro vědomostní kvíz o historii hradu. Ve volných chvílích se mohou vyřádit s chůdami, na stánku Hypotéční banky si nechat pomalovat obličej. Odpočinout si mohou vždy při vystoupení skupiny historického šermu.

Jediný kaz na jinak skvěle vyvedeném běžeckém svátku provedl na patnáctikilometrové trati neznámý škodič. Část závodního pole si tak neúmyslně zkrátila trať o víc než dva kilometry. Vše se ale podařilo v cíli organizátorům vyřešit. Všichni neúmyslní zkracovatelé se čestně přiznali a ke zkreslení výsledků nedošlo. „Celou trať jsme těsně před startem projeli na kole a vše bylo v pořádku, těžko můžeme udělat víc,“ posteskl si jeden z členů pořadatelského tý­mu.