Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Mistrovství ČR v krosu: Závod pro Američana Vaila, Kocourek zkompletoval hattrick

Mistrovství ČR v krosu: Závod pro Američana Vaila, Kocourek zkompletoval hattrick
foto: archív behej.com (ilustrační foto)

behy.cz | 21.03.2009 | přečteno: 7319×

Za ideálního počasí se sešla v sobotu česká krosařská špička v Kdyni u Domažlic. Mistrovského závodu se zúčastnil i Američan Vail, šestý z krosového mistrovství USA, který ladí formu na Mistrovství světa v krosu (Ammán 28.3.).

V Kdyni se závodilo za jasného počasí a bezvětří. Pořadatelé byli na závod velmi dobře připraveni, závodníci našli zázemí v prostoru koupaliště obce Hluboká, kilometr vzdáleného od Kdyně.

Na běžce a běžkyně soupeřící v kategoriích od mladších žáků a žákyň čekal dvoukilometrový okruh. Travnatá trať s poměrně pevným podkladem nebyla příliš náročná svým profilem, chyběly prudké výběhy, přesto dala některým běžcům táhlá stoupání a klesání řádně zabrat. Velké množství zatáček bylo náročné na změny rytmu a trať tak svědčila spíše techničtějším typům běžců. Co nemuselo sedět některým běžcům, to bylo dobré pro přihlížející diváky. Z některých míst bylo možné přehlédnout celou trať a sledovat tak vývoj celého závodu.

V Kdyni se neobjevil předem avizovaný David Kawa, vítěz Kbelské desítky. Toho trápí nachlazení. Českou špičku však přijel prověřit jeho krajan Ryan Vail, šestý z mistrovství USA v krosu. Svým výsledkem se kvalifikoval na MS v krosu, které se uskuteční příští sobotu v Ammánu. V České republice doprovází jednu z předních běžkyň. Na pětikilometrové trati již dokázal běžet hluboko pod 14 minut. Tyto výsledky jej rázem pasovaly do role favorita závodu.

Vail rozběhl závod ve volnějším tempu, v čele se držel Milan Kocourek z ARC Brno, který bojoval o třetí mistrovský titul v řadě, za ním běžel Jan Kreisinger (AK Kroměříž) a až za nimi byl v té chvíli Vail. Vše se však změnilo ve třetím z pěti okruhů, kdy Vail nastoupil, udržoval dostatečný náskok a doběhl si pro vítězství  s náskokem sto metrů před Milanem Kocourkem. Ten zkompletoval domácí krosařský hattrick. Kreisingera nakonec udolal i jeho oddílový kolega Róbert Štefko. Za ním se seřadili další tři běžci AK Kroměříž v pořadí Jan Kreisinger, Martin Frei a Daniel Fekl. Trať nesedla nejlepšímu českému závodníkovi z Pečecké desítky Kamilu Krunkovi, pro něhož byl závod jedním z vrcholů jarní sezóny (8. místo).

Hlavní závod žen se běžel na 3 okruhy (6000 metrů) a odehrál se zcela v režii běžkyň ze Sokola České Budějovice.  Ví­tězka, letos teprve dvacetiletá Lucie Sekanová měla v cíli více než stometrový náskok před druhou Lenkou Všetečkovou, ob­hájkyně titulu Monika Preibischová (AC Mariánské Lázně) doběhla třetí.

V závodě mílařů na 4000 metrů si pro vítězství doběhl stýplař Petr Mikulenka. Potom se ještě postavil na start hlavního závodu vytrvalců, ale po 6 kilometrech to „zabalil“ a do cíle doběhl jako poslední v čase 41:52.

Z mladších kategorií zaujalo vítězství Jakuba Živce (Lovochemie Lovosice) v závodě juniorů na 6000 metrů. Ten si v průběhu závodu podvrtl kotník, přesto ho to nerozhodilo a zvítězil s téměř půlminutovým náskokem před Filipem Jalovým z TJ Sokol Opava. O dalších 5 sekund zpět doběhl Jiří Homoláč z VSK Univerzita Brno.


Výsledky závodu