Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

RECENZE: Romantická komedie Ženy v běhu ctí žánr a baví

RECENZE: Romantická komedie Ženy v běhu ctí žánr a baví
foto: CinemArt

Daniela Havránková | 30.01.2019 | přečteno: 11370×

Dobrou českou komedii v kině aby člověk pohledal. A z plakátů lákajících na veselohru, ve které budou naše přední herečky v rámci předepsaných rolí běhat, seriózně trénovat s koučem a dokonce závodit, jde trochu strach…tedy aspoň z pohledu ostřílenějšího běžce. Ale zbytečně. Filmová novinka Ženy v běhu se svižně rozběhne hned v první minutě a tempo drží až do šťastného konce.

Jistě, nevybočuje z daného žánru, takže jde o lehce stravitelnou „oddychovou“ komedii, která však – až na pár drobných přešlapů – obratně baví. Body získává hlavně sympatickými postavami a tím, že působí „jako ze života“. Navíc říká i něco o motivaci, nejen té běžecké.

Debutující režisér Martin Horský sbíral v posledních letech zkušenosti coby scenárista. Je podepsán pod filmy Milana Cieslara Láska je láska a Život je život a spolupracoval s Jiřím Vejdělkem na Bezva ženské na krku. „Sám jsem běžec a běhání je součástí mého života. Když píšu, mám pracovní den rozdělený právě během. A při běhu jsem dostal i nápad na tento film,“ popsal čtyřicetiletý filmař vznik námětu.

Čerstvá vdova Věra (Zlata Adamovská) se rozhodne splnit poslední přání svého nečekaně zemřelého chotě, s nímž ji pojil láskyplný vztah – uběhnout maraton. Rázná matka se rozhodne do běžecké výzvy zapojit i své tři dcery (Tereza Kostková, Veronika Khek Kubařová a Jenovéfa Boková) a porci 42,2 km chce rozdělit rovným dílem, na čtyři úseky v rámci štafetového závodu. K tomu jim má dopomoct trenér běhu (Vladimír Polívka), jehož úkol zní jasně – čtveřici žen „z nuly“ rozběhat.

Roztáčí se kolečko nejrůznějších dějových zvratů, ve kterých ta která postava hledá, nachází nebo ztrácí motivaci pro vytyčený cíl, ať už je jakýkoliv. V komedii o ženách jde samozřejmě hlavně o vztahy. Jedna z trojice (T. Kostková) čeká marně, až ji otec jejich tří dětí (Ondřej Vetchý) konečně požádá o ruku a chce mu dokázat ženskou sílu svým výkonem v závodě. Druhá (V. Kubařová) už touží po dítěti, ale zatím neměla štěstí na toho pravého tatínka. A třetí (J. Boková) vězí v nikam nevedoucím vztahu se svým ženatým šéfem, ale časem se sblíží s novým koučem…

Ve filmu ženským postavám zdatně sekundují i muži. Vedle již zmíněných také Martin Hofmann, Petr Vondráček nebo v roli zesnulého manžela Bolek Polívka a ke slovu přichází i jejich specifický pohled na svět. Vděčné jsou samozřejmě vzájemné střety různých principů u odlišných pohlaví a do děje zasahují i postavy dětí. Také výběr jejich představitelů tvůrcům vyšel, skvělý tah byl obsadit do rolí synů vlastní potomky Kostkové a Vetchého.

Ve filmu nic zásadně neruší a vše působí skutečně, jakoby „odpozorovaně“, spoustu situací divák dobře zná. Komediální ladění snímku k tomu navíc přidává úsměvné momenty, vtipné hlášky a bláznivé náhody, o které tu rozhodně není nouze.

Velmi věrohodný dojem budí i běžecké reálie, ostatně běh provází postavy v příběhu od začátku až do konce. A přináší s sebou i obecnější téma motivace, kterou zná běžec v souvislosti s tréninkem a neběžec zase v jiných situacích. Přitom jde stále o totéž: mít chuť udělat něco pro dosažení vysněného cíle, a často i překonávat nemalé obtíže.

Vladimír Polívka s vysportovanou postavou odborně dohlíží na své svěřenkyně. Přitom se dostává z rozchodu s přední českou čtvrtkařkou, po níž mu doma zbyly medaile a společné portréty (ty zdobí skutečná atletka Jitka Bartoníčková). A konečně velké finále se odehraje při závodě v pražské Hvězdě, oblíbené to destinaci mnoha skutečných běhů, kde se všichni aktéři (postavy i herci) s běžeckým úkolem zhostí se ctí.

Ženy v běhu

„Komedie o ženách, které se nebojí vyběhnout štěstí naproti“

režie: Martin Horský

v kinech od 31. ledna 2019

Komentáře (Celkem 7)

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední

daniela82 žena 30.01.2019 12:25:39

Dobrou českou komedii v kině aby člověk pohledal. A z plakátů lákajících na veselohru, ve které budou naše přední herečky v rámci předepsaných rolí běhat, seriózně trénovat s koučem a dokonce závodit, jde trochu strach…tedy aspoň z pohledu ostřílenějšího běžce. Ale zbytečně. Filmová novinka Ženy v běhu se svižně rozběhne hned v první minutě a tempo drží až do šťastného konce.
Odkaz na článek

avatar

Motor České Budějovice

Celkem 258 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:04 (2013)
půlmaraton: 1:23:45 (2015)

Jachym muž 04.02.2019 12:59:17

Dobře napsaná recenze, nicméně si myslím, že si raději místo návštěvy tohoto filmu v kině půjdu zaběhat :-)

Motto: "Do what you love and love what you do." Ray Bradbury (1920-2012)
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 04.02.2019 14:35:13

Na CSFD zatim hvezdnych (na CZ film ;-) ) 81%


EDIT: Na vikendovou nastevnost je to v CR jednicka tydne

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 04.02.2019 14:58:54

>> jm1, 04. 02. 2019 14:35:13

Take mě vždy zajímá hodnocení ČSFD. Obvykle je dobrým ukazatelem. Film je v kinech pár dní, ještě bych tomu dala čas. Dost mě překvapuje, že to má víc než úžasný sportovní film McFarland, ale pokud hodnotící od filmu nečekají víc než příjemnou oddechovku, proč ne.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Celkem 484,85 km
Minulý měsíc 0 km

Dawe_Budweis muž 05.02.2019 07:32:03

Po shlédnutí traileru jsem hned věděl, že na tohle musím jít. A říct, že jsem nelitoval, by bylo hodně mírně řečeno. Byl jsem skutečně nadšen! Výborné hlášky, dojemné okamžiky a skvělé obsazení. Navíc je pro mě přidaná hodnota, že začínají z nuly běhat. Není to tak dlouho, co jsem sám začal. Jedině doporučuji. Takhle nadšen z českého filmu jsem z kina nešel hodně dlouho :)

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 20.02.2019 09:15:51

>> Skritek Hugo, 04. 02. 2019 14:58:54 …ještě bych tomu dala čas…

Po 3 tydnech v kinech (a s 600k divaku ) favorit na film roku 2019

avatar

půlmaraton: 1:38:17 (2019)

ZR muž 21.02.2019 10:37:33

Žánr novodobé české romantické komedie zrovna v lásce nemám, šel jsem tam vyloženě s manželkou, aby měla nějakou motivaci k vlastnímu běhání. Milé překvapení, i pro chlapa to bylo k vydržení, speciálně Ondra Vetchý pár slovy suverénně „přehraje“ celé hejno ženských hrdinek. Takže za mě – doporučuji vidět.

avatar

Celkem 33013,49 km
Minulý měsíc 268 km
10 km: 0:42:16 (2022)
půlmaraton: 1:36:05 (2015)
maraton: 5:04:06 (2014)

Berenique žena 21.02.2019 11:32:20

Mě se to líbilo, na to že český filmy moc nemusím a do kina prakticky nechodím. Šli jsme s přítelem a zrovna to bylo „po ruce“ , takže prostě oddechovka. Hlášky byly super, fakt že jo. Jen jsem měla trošku smůlu, že zrovna s námi byly v kině nějaké „dámy“ ve větším počtu a ty se bavily až moc- znáte to, když se někdo tak směje každýmu prdu ve filmu, že z toho nakonec moc nemáte. ;-) :-D 8-O Bohužel tohle se nedá do procent na ČSFD započítat.

Motto: "Enjoy nature and live."
Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.