Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ŽENY: Bujná prsa jsou i testem psychické odolnosti

ŽENY: Bujná prsa jsou i testem psychické odolnosti
foto: Hana Šlegrová

Miroslav Kratochvíl | 26.07.2010 | přečteno: 11806×

Nadprůměrně vyvinuté poprsí nemusí být pro běžkyni nepřekonatelnou překážkou, jak nám ve svém článku potvrdila Jana. Ukazuje se ovšem, že neexistuje jeden univerzální postup, jak podobné problémy řešit. Martina navíc zmiňuje další obtíže, spíše psychického rázu, které pánskou polovinu běžců nenapadnou.

Jak jsi tuto komplikaci prožívala a řešila v samotných začátcích svého běhání?

Jako studentka jsem měla skutečně málo peněz. I na pořádné běžecké boty jsem nějakou dobu spořila. Zpočátku jsem tedy běhala v obyčejné nesportovní podprsence. Když jsem velice pomalu běhala dvacet minut třikrát týdně, celkem to nevadilo. Jak jsem ale postupně zvyšovala tréninkové dávky, začalo to mít nepříjemné důsledky: odřenou kůži na hrudníku, což bylo sice nepříjemné, ale ve skutečnosti nic strašného. Horší bylo, že se mi začaly tvořit drobné strie. A to nemluvím o tom, že se zvyšujícím se tempem běhu narůstala míra otřesů a prsa začala po běhu bolet. To mne donutilo konečně investovat do správné podprsenky, i když v podstatě vychází stejně draze jako kvalitní boty.

Odrazovalo tě to od běhání hodně?

Vůbec ne. Přece se kvůli prsům nevzdám běhu, to by byla hloupost. Kdybych nechala takové prkotiny jako prsa řídit svůj život, musela bych se vzdát hodně věcí!

Jak se změnila situace od té doby, kdy jsi s během začínala? Zaznamenala jsi nějaký pokrok?

Spíš se měnila moje finanční situace, teď už neváhám, když je potřeba, investuji do podprsenky téměř stejné peníze jako do nových bot. Také už jsem jich pár vyzkoušela a vím, v jakém typu se cítím nejlépe, který mi nejvíc sedí. A už se nestydím v kabince při zkoušení skákat. Ale i na trhu se situace změnila. Prodávají se teď velmi dobré podprsenky všech možných tvarů a typů. Pořád jsou velmi drahé, ale skutečně dokáží poprsí držet pevně, ale přitom jsou velmi pohodlné.

Máš nějaká doporučení nebo osvědčené postupy?

Když si kupuji podprsenku na běh, musí splňovat několik kritérií. Důležitá jsou dostatečně široká ramínka, stejně jako pásek okolo hrudníku, dostatečně pevné zapínání, nastavitelná ramínka. Musí být pružná, ale zároveň pevná. Ta poslední podmínka je největší problém. Dle mých zkušeností ji splňuje nejmenší procento nabízených produktů. Buď je pevná, ale nepruží, takže buď škrtí, nebo netlumí nárazy, nebo dokonce obojí. Pak se prodávají zase takové, které neškrtí, ale jsou pružné až moc, ve výsledku je tedy efekt podobný tomu, jako bych žádnou podprsenku neměla. Je důležité si v kabince poskákat a otestovat tak, jak dobře funguje. Pokud váhám, zda větší, nebo menší obvod hrudníku, volím menší – brzo se vytáhne.

Určitě tě napadnou další věci, o kterých by ses ráda zmínila.

Jedna věc je, jak se cítíte, druhá věc, jak vypadáte. I když kvalitní podprsenkou minimalizuji pohyby poprsí při běhu, už jsem se smířila s tím, že když kolem někoho běžím, často mi kouká na prsa. Občas mě dokonce někdo nevybíravě komentuje. Naposledy dva výrostci slovy: „Ty vole, to sou ale kozy.“ Občas mi to zvedne tlak. Ale co, já za to nemůžu… Považovat bujné poprsí za výhodu dokáží asi jen ti, kdo ho nemají. Jestliže vás matička příroda také hojně obdařila na hrudníku, nenechte se tím omezovat! Chce to trpělivost a finance, ale určitě to není nepřekonatelný problém.

Anketa

Komentáře (Celkem 38)

Nalezené položky: 39 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední

mirekk muž 19.07.2010 09:49:43

Ono se řekne ladné ženské křivky, ale když to s těmi křivkami příroda přežene, může to pro běžkyni znamenat značnou komplikaci. Ve většině případů to ovšem není nepřekonatelná překážka. Vyzpovídali jsme několik žen, které na cestě k běhu musely vyřešit jeden problém navíc. Každá z nich zvolila svůj vlastní přístup. Postupně vám nabídneme všechny. Kdo ví, která rada pomůže právě vám.
Odkaz na článek

avatar

České Budějovice

Celkem 92 km
Minulý měsíc 0 km

doubrawka žena 19.07.2010 11:14:50

Článek nakousnul téma, které je pro mne stále oříškem. Jana svůj problém vyřešila – ale jestliže má sportovní podprsenku velikosti S, troufám si tvrdit že její problém nebyl až tak velký. Já nosím normálně podprsenku velikosti 75E a vyhovující sportovní podprsenku jsem zatím nenašla. Řeším to tak, že nosím dvě „sportovní“ podprsenky s košíčky velikosti C zároveň – takže v podstatě takovou šněrovačku se kterou se dá běžet, ale už ne moc dýchat. Uvítala bych tip na prověřenou sportovní podprsenku vhodnou pro běh která opravdu udrží vše na místě a zabrání vlnobití (a pokud možno ji lze zakoupit v ČR).

avatar

Praha 5

půlmaraton: 1:51:59
maraton: 4:01:38

Sluníčko žena 19.07.2010 11:22:59

ahoj, věř, že to problém byl, normálně mám 75E, ale mohu mít i 70, akorát málokdy seženu vhodný tvar. Teď píši o těch běžných podprsenkách. Kupuji už jen jednu značku, dříve jsem mohla mít i 75 C či D, ale u té, co mi teď zrovna vyhovuje mám 75E. Mně dává práci totiž sehnat i běžnou podprsenku, aby to sedělo. Naštěstí i tu jsem konečně před pár lety našla a kupuji stále jen dva typy. Nevím, zda je sem možné napsat, která tedy ta sportovní podprsenka mi vyhovuje, do článku to asi nešlo kvůli reklamě, ale kdyby to některá z vás chtěla vědět, tak mi napiště, já vám odepíši značku a typ. Já mívám i normálně trička spíš S někdy M a to S, i když se to nemusí zdát, bylo nejlepší velikost, když jsem si zkoušela M, už je to moc volné.

avatar

Praha

Celkem 52613 km
Minulý měsíc 80 km
10 km: 0:47:15 (2010)
půlmaraton: 1:46:26 (2010)
maraton: 3:46:35 (2012)

mapo žena 19.07.2010 13:29:18

nedávno jsem četla zajímavý článek i s ukázkovým videem, co je špatně, něco v tomhle stylu http://zena-in.cz/…tegorie/moda prý si spousta ženských kupuje podprsenky se zbytečně velkým obvodem kolem hrudníku…protože mně přijde divné, když má někdo vel.trička S, tak podle mne nemůže mít obvod 75, ale menší. Třeba je v tomhle ten zakopaný pes. Ale určitě to chce stejně zkoušet, zkoušet. A myslím, že se Sluníčko nikdo zlobit nebude, když se s námi podělíš o zkušenosti, podprsenka je ostatně i jedno z témat ve fóru.

Motto: ------------------ vytrvale jako smrt
avatar

Praha 5

půlmaraton: 1:51:59
maraton: 4:01:38

Sluníčko žena 19.07.2010 14:41:31

to byl dobrý odkaz, díky:-P No z kontextu vyplývá kdo odpovídal;-) takže už moc novinek nebude :-) Já si užila odřenin až až, teď jsem spokojená, sice na jednom mám vespod malou odřeninu, ale řeším to náplastí, prostě každý ten prs je jiný a ten větší to dělá. S tím už nic nenadělám. Ale to už je maličkost oproti dřív. Já jsem teď fakt spokojená. Konečně mohu dýchat, pro mě po mnoha letech nový pocit, je to svobodnééé Podprsenka je pevná a přitom umožní dýchání. Ono zase, mně může sedět a jiným ne, ale určitě se najde hodně z těch, kterým by sedět mohla. S tou velikostí, já mám opravdu jednou S a podruhé M, co se týká triček a i u běžných podprsenek je to různé, podle toho, zda je hladká nebo má krajku, musím jít někdy o číslo míň či víc. Já si myslím, že sem mohu dát, kterou používám… je to od Craftu. Craft Cool – Performance. Stojí 1290 Kč. Mají i podobnou verzi Cool – Performance Super za 1390 Kč, ta je vzadu částečně rozepínací, ale já mám raději tu nerozepínací, ta co je levnější. Třeba někdo objevil tady v Čechách něco ještě lepšího, uvidíme, co bude v dalších dílech, ale já tedy ne. A to jsem toho vyzkoušela a už na krámu mi bylo jasné, že – to by nešlo… Objednávám přes net, ale viděla jsem ji i v Hudy myslím. Jak jsem psala používám S, M je na mě už velké. http://www.vavrys.cz/index.php?…

avatar

České Budějovice

Celkem 92 km
Minulý měsíc 0 km

doubrawka žena 19.07.2010 15:09:49

>> Sluníčko, 19. 07. 2010 14:41:31

Díky moc (za mail i za značku tady). Mně trošku odrazovalo že není zapínací, takže jsem čekala problémy s oblékáním. Zkusím se poptat v obchodech a pak si ji objednám přes net. Představa, že běžím a volně dýchám… :-) Díky.

avatar

AlenaAll žena 19.07.2010 15:22:41

Mám tu samou a naprostá spokojenost. Také doporučuji koupit menší číslo a případné odřeniny podložím např. odličovacím tamponem. Už bych do jiné také nešla. Koupila jsem klasicky přes internet.

avatar

Praha 5

půlmaraton: 1:51:59
maraton: 4:01:38

Sluníčko žena 19.07.2010 15:26:21

Doubrawko

nemáš zač:-) mě to také nejdřív odrazovalo, ale teď mám dokonce opravdu raději tu úplně bez zapínání, ale když narazíš i na tu se zapínáním (částečným), tak vyzkoušej i ji. Na běžné běhy používám jen tuto podprsenku, když běžím maraton nebo více jak 21 km, tak používám ještě slabou bavlněnou podpr., aby se ta prsa trochu oddělila, ale není to nezbytnost. Uvidíš, chce to vyzkoušet. Viděla jsem ji i v RockPointu, ale je to už déle. Tak držím palce, aby to byla „ta ona“ Mně to trvalo léta, než jsem našla pro mě vyhovující.

avatar

Praha 5

půlmaraton: 1:51:59
maraton: 4:01:38

Sluníčko žena 19.07.2010 15:28:23

>> AlenaAll, 19. 07. 2010 15:22:41

viď, já jsem tady na trhu nic lepšího ještě nesehnala

avatar

Brno

Celkem 937 km
Minulý měsíc 0 km

leontynka žena 19.07.2010 15:36:11

>> Sluníčko, 19. 07. 2010 14:41:31

Díky za odkaz, akorát jsem tam nikde nenašla rozměry. Najdou se někde na netu? Nebo jste to prostě riskly objednat bez rozměrů na netu jen podle velikosti S M L? Mám normálně 75 nebo 80 C, tak nevím, jestli by mi sedělo S nebo M..... Díky.

avatar

Praha 5

půlmaraton: 1:51:59
maraton: 4:01:38

Sluníčko žena 19.07.2010 15:43:55

hm to nevím, jak je to rozměrově, jestli máš 75 či 80 tak možná M, no ale zase záleží, jak to máš vpředu, těžko říct. Bylo by dobré zajít na krám, jestli máš možnost. Ale dej si pozor přesně na tuto značku, mají i tvarově podobné, ale tady je opravdu hodně dobrý materiál.

Nebo přímo zavolat do Vavrysu (to je ten internerový odkaz, je to zástupce Craft), tam by to mohli vědět.

avatar

Brno

Celkem 937 km
Minulý měsíc 0 km

leontynka žena 19.07.2010 15:58:31

>> Sluníčko, 19. 07. 2010 15:43:55

No, po obchodech nemám moc čas chodit, ale asi by bylo lepší to vyzkoušet. Asi se budu muset vydat někde do Olympie nebo co… Dík.

avatar

AlenaAll žena 19.07.2010 16:44:52

>> leontynka, 19. 07. 2010 15:36:11

Já jsem to prostě riskla s tím, že když bude malá, tak ji hold pošlu zpět se žádostí o výměnu. Nemám totiž vůbec čas po obechodech nikde chodit. Ale pokud máš možnost vyzkoušení, je to vůbec nejlepší…

avatar

Brno

Celkem 937 km
Minulý měsíc 0 km

leontynka žena 19.07.2010 17:33:25

>> AlenaAll, 19. 07. 2010 16:44:52

A sedla Ti? Nechce se mi zas 3× platit poštovné…

avatar

AlenaAll žena 19.07.2010 17:48:39

>> leontynka, 19. 07. 2010 17:33:25 Sedla, ale byla to asi i klika. Ale já prostě neměla na výběr, tak jsem to riskla. Nejdřív jsem si myslela, že se snad do ní ani nenarvu, ale narvala a už jí nosím skoro dva roky. Už si ale začíná volat o výměnu…

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km

LuckaB žena 19.07.2010 17:56:51

Když kouknu na seznam prodejců Craft … seznam je dost obsáhlý. Náhodou, tip kde sehnat tuto podprsenku v Praze? ;-)

jinak Sluníčko, doufám žes mi ulehčila námahu při výběru podprsenky na běh :)

avatar

Celkem 846 km
Minulý měsíc 0 km

iv.ba žena 19.07.2010 20:25:41

>> leontynka, 19. 07. 2010 15:36:11

Já mám 75/80B a kupovala jsem si M-ko a je opravdu dobrá.

avatar

eva029 žena 19.07.2010 21:28:43

Nazdárek, tak to já jsem na tom ještě o něco hůř (75F-G). Marně jsem zkoušela vše možné včetně výše zmiňovaného Craftu… Nakonec jsem naštěstí na zahraničních diskuzích narazila na Shock Absorber B109. Mám ji přes dva roky a nemůžu si stěžovat :-) Takže pokud má některá z vás podobně VELKÝ problém jako já, tak doporučuji (jde sehnat až do UK velikosti GG, nevím ale, jestli ji lze sehnat v ČR)

avatar

Praha 4

Celkem 22070 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:57:31 (2014)
půlmaraton: 2:11:15 (2013)
maraton: 4:44:49 (2013)

hanice žena 19.07.2010 21:55:29

ahoj holky, taky prispeju svou troskou do mlyna, v pradavnu mam za sebou ruzne vrstveni trik a podprsenek, stahovani facem,taky pomerne dlouhe obdobi behani jen v sustakove bunde (i v lete). Posledni cca rok a pul beham v podprsenkach z H§M – jsou cerne, je na nich ATHLETIC TRAINING, do nich se zapasuju a neni problem. Navic staly do 500Kc. Zadna znackova se mi zatim tak neosvedcila.

Motto: Over and over again.
avatar

Praha 5

půlmaraton: 1:51:59
maraton: 4:01:38

Sluníčko žena 20.07.2010 07:20:04

>> LuckaB, 19. 07. 2010 17:56:51

jinak Sluníčko, doufám žes mi ulehčila námahu při výběru podprsenky na běh :)

také doufám, vím, jaká je to úleva, když konečně něco sedí… :-) :-)

avatar

Slatiňany

Celkem 3853 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:13 (2010)
půlmaraton: 1:58:29 (2011)
maraton: 4:01:36 (1998)

Deer žena 21.07.2010 15:16:00

Ahoj, mám podobný problém, potřebuji velikost 70 F a nemůžu sehnat vhodnou podprsenku na běhání. Zatím to řeším tak, že běhám v normální bezešvé podprsence se širšími ramínky a přes ni ještě navléknu elastický těsný top, který ji více zpevní. Podprsenku Craft jsem zkoušela, ale má bohužel pro mě moc dlouhá ramínka, která nejdou nastavit, takže jako bych žádnou podprsenku neměla. Nemá náhodou některá z vás tip na podobnou podprsenku, jako doporučuje Sluníčko, ale s nastavovacími ramínky? Moc by mi to pomohlo.

avatar

Praha 5

půlmaraton: 1:51:59
maraton: 4:01:38

Sluníčko žena 21.07.2010 15:39:56

A zkoušela jsi i tu velikost S a druh bez zapínání, ten levnější co uvádím? Já měřím 157 cm, takže jsem malá a ramínka jsou pro mne dobrá. Jinak také pro mne bylo vždy vše veliké. Uvidíš kdyžtak ještě v dalších pokračováních jestli nebude nějaký tip či typ (pro tebe :-) )

avatar

Olomouc

starkey žena 21.07.2010 22:12:59

Já jsem hodně obdařená ;-) a mě se výborně osvědčilo vzít si jedno tričko, teprve pak na něj podprsenku a pak ještě jedno tričko. Ostatní varianty již zde zmíněné byly pro mě stále bolestivé a nepříjemné. :-?

avatar

Slatiňany

Celkem 3853 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:13 (2010)
půlmaraton: 1:58:29 (2011)
maraton: 4:01:36 (1998)

Deer žena 21.07.2010 23:51:57

>> Sluníčko, 21. 07. 2010 15:39:56

Zkoušela jsem S, ovšem se zapínáním. Měřím 159 cm, ale asi mám prsa posazená trochu výše, než je běžné, u všech podprsenek musím mít ramínka zkrácená na maximum a ty bez možnosti nastavení mám moc dole. Zkoušela jsem různé – Craft, Sensor, Nike, Fila. Včera jsem objevila modrobílou sportovní podprsenku Nike s nastavitelnými odepínacími ramínky, která se dají i překřížit. Ve velikosti S je mi sice trochu těsná a má menší košíčky, než by bylo ideální (M už bylo volné kolem hrudníku), ale vypadá, že by mohla dobře zpevňovat. Až jí vyzkouším, dám sem posudek ;-)

avatar

Slatiňany

Celkem 3853 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:13 (2010)
půlmaraton: 1:58:29 (2011)
maraton: 4:01:36 (1998)

Deer žena 21.07.2010 23:52:45

>> starkey, 21. 07. 2010 22:12:59

Zajímavá varianta, to mě nenapadlo. Vyzkouším…

avatar

Praha 5

půlmaraton: 1:51:59
maraton: 4:01:38

Sluníčko žena 22.07.2010 07:16:52

co my ženy nevymyslíme :-)

ale je to prostě důležité, cítit se dobře

avatar

Nymburk - Loučeň

Celkem 412 km
Minulý měsíc 0 km

Lois11 žena 22.07.2010 07:47:07

Já používám také Craft, objednala jsem si přes internet nejdříve S, ale vzala jsem si jí jednou a nemohla jsem v ní vůbec dýchat. I přesto, že mám malá prsa, asi mám široký hrudník. Poté jsem raději zašla do obchodu a velikost M jsem si již raději vyzkoušel a je opravdu super. Nyní mi S velikost černé barvy jen leží doma, takže pokud byste měl někdo zájem, ráda přenechám huběnějším :-). Jedná se o tu bez zapínání. Kdyžtak klidně písněte ;-)

Motto: Je lepší mířít vysoko ke hvězdá a minout, než mířit do kupy hnoje a trefit se...
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km

LuckaB žena 22.07.2010 11:59:25

>> leontynka, 19. 07. 2010 15:36:11 tady jsem narazila na tabulku velikosti :)

http://www.kursport.cz/…iTabulka.jpg

Velikost: S (70), M (75), L (80), XL (85), XXL (90) – košíčky u všech velikostí C-D

avatar

České Budějovice

Celkem 92 km
Minulý měsíc 0 km

doubrawka žena 22.07.2010 13:44:18

>> starkey, 21. 07. 2010 22:12:59

To zní dobře, to vyzkouším.

avatar

Vysočina

Celkem 8 km
Minulý měsíc 0 km

Hannelle žena 27.07.2010 23:56:35

já nosím sportovní prádlo zn. ANITA Active(www.anita.com)a jsem s ním maximálně spokojená. Kvalita super, materiál prodyšný, lehoučký, nikde nic netlačí ani nedře, ramínka nastavitelná, vše drží tak jak má – co víc si přát8-)? V nabídce mají velikosti košíčků od A až do H, obvod 70–105.

Nalezené položky: 39 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.