Velká Morava: Bratři Kučerové se rvali o vítězství

Ivo Domanský | 10.04.2011 | přečteno: 5123×

S trochou nadsázky je možné říci, že sobotní mikulčická Velká Morava byla bratrovražedným bojem. Nad Lukášem Kučerou nakonec přece jen zvítězil o rok zkušenější Martin. Závod žen se letos nově konal na zkrácené trati 5 100 metrů. Vítězka, Michaela Hlavatá z ACP Olymp Praha, tak časem 18:55 založila traťový rekord závodu.

Obliba tradičního závodu Velká Morava v Mikulčicích roste rok od roku. 35. ročníku v roce 2009 se zúčastnilo 252 závodníků (111 v hlavním závodě dospělých), pak loni to bylo už 349 (143 dospělých) a letos se celkový počet vyšplhal až k 450 běžcům (dospělých z toho bylo 186). A to ještě mohl být počet dospělých vyšší nebýt toho, že se letošní ročník termínově křížil s populárními „slovenskými Běchovicemi“, silničním během Devín – Bratislava, který se konal v neděli.

Už od startu odskočila širokému startovnímu poli čtveřice běžců složená z bratrů Martina (VSK Univerzita Brno) a Lukáše Kučerových, Jana Kohuta (Lukáš a Jan – UNI Brno – ASK Bučovice), doplněná Františkem Mahovským (AC Moravská Slavia Brno). Muži se po absolvování okruhu obcí (cca 2 500 m) vydali na pouť k archeologické lokalitě z doby Velkomoravské říše, kde byla obrátka. Už před ní se vedoucí skupina roztrhla zásluhou zrychlení obou bratrů, kteří pokračovali pospolu téměř až k Mikulčicím, kde asi 1 500 m před cílem nasadil trhák Martin Kučera a bez problémů proběhl jako první cílem v čase 31:49, dvanáct sekund za ním finišoval Lukáš Kučera a třetí místo si bojovným závěrem zajistil letos ve velmi dobré formě běhající Jan Kohut v čase 32:13. Pořadí na prvních dvou místech bylo u mužů navlas stejné jako v loňském ročníku.

„Největším protivníkem pro mne dnes nebyli soupeři, ale velký protivítr na zpáteční trase od vykopávek,“ řekl vítěz v cíli. „Místy nás skoro zastavoval, proto je můj letošní čas o více než půl minuty horší než ten loňský. S bráchou jsme to rozběhli tak, abychom co nejdéle běželi spolu, plán se vydařil.“

Celkově šestý doběhl první veterán nad 40 let Petr Kotyza (Universita Brno), který se trochu zlobil na mlaďochy, že na trati moc nestřídali, o místo za ním skončil nejlepší slovenský běžec Ján Matúš a desátý byl nejlepší padesátník Pavel Kratochvíl (Sokol Rudíkov) ve výborném čase 35:04, který o více než minutu porazil bývalého reprezentanta Pavla Klimeše.

Novinkou letošního ročníku bylo zkrácení trati žen z 10 000 na 5 100 m, po němž volali zejména trenéři mladších atletek. Skutečností však je, že počet startujících žen (37) nebyl o mnoho vyšší než loni (31), kdy ženy běžely společně s muži desítku. Držitelkou základního traťového rekordu 18:55 se stala loňská juniorka Michaela Hlavatá (ACP Olymp Brno), s níž dlouho držela krok veteránka Katka Doubková (AHA Vyškov) 19:08. Bývalá mnohonásobná mistryně republiky v maratonu Ivana Martincová (48 let) obsadila pěkné 4. místo za 20:09 min.

Nejstaršími běžci byla trojice závodníků ročníku narození 1938 Oldřich Kousal (SK Přerov), Jan Soviš (Hluk) a Josef Kubík (Ptačina Adamov), nejstarší mezi ženami byla stejně stará Dana Ellingerová (LRS Vyškov). Ženy běžely pouze dva okruhy po vesnici.

Závod měl opět slavnostní atmosféru, kterou mu dodala účast 13 členů Klubu českých olympioniků v čele s devětaosmde­sátiletouletou Danou Zátopkovou, jež letošní ročník odstartovala. A již potřetí byla Velká Morava zakončena odpoledním koštem vína z vinic mikuleckých vinařů v místním kulturním domě.

Znáte slováckou písničku „Mikulecká dědina malovaná…?“ Nejen lidovou tvořivost a malby, ale také cenné historické památky staré více než tisíc let a v neposlední řadě kvalitní sportovní výkony vytrvalců budete moci obdivovat opět za rok při 38. ročníku tohoto závodu. Zkušení pořadatelé z AK Mikulčice a tým Běžeckého klubu Hodonín udělají vše pro to, abyste se na pohostinném Podluží cítili jako doma.

Výsledky závodu se započítávají do „žebříčku behej.com“.