Půlkař Holuša získal v Istanbulu stříbro, trojku ovládl starý dobrý Lagat

Daniela Havránková | 12.03.2012 | přečteno: 6315×

Čtyřiadvacetiletý atlet Jakub Holuša zaznamenal v neděli na halovém šampionátu skvělý úspěch. Ve finálovém běhu obsadil druhou příčku a získal tak pro českou výpravu jediný cenný kov. V ženách předvedla na stejné trati návrat ve velkém stylu Pamela Jelimová. Na trojce se blýskl zasloužilý americký veterán Lagat a naopak mladá keňská závodnice Obiriová.

Jakub Holuša v soutěži prošel hladce do finále, které zvládl perfektně takticky. Své nesporné medailové šance proměnil výborným závěrem, v němž nestačil pouze Etiopanu Amanovi. Cílem prolétl v čase 1:48,62, jen 26 setin vteřiny za vítězem. Připravujeme samostatný rozhovor.

Na půlce visel mezi ženami otazník nad keňskou olympijskou vítězkou Pamelou Jelimovou, která se objevila na vrcholné atletické akci po delší pauze. Svým soupeřkám nedala v rychle rozběhnutém závodě šanci a s výrazným náskokem si doběhla pro kov nejcennější kvalitním výkonem 1:58,83.

Závod mužů na 3 000 metrů sliboval spíše než rekordní časy taktickou bitvu. Svedli ji Keňané Choge a Soi, americké barvy hájící Lagat a za Brity startující nadějný Somálec Farah. Tempo závodu na špici početného balíku závodníků dlouho udával Choge, později byl vystřídán Soiem. Nejvíce sil v závěru však prokázal zkušený sedmatřicetiletý Bernard Lagat, jemuž v početné sbírce nevyšších titulů chybí už jen olympijské zlato. Dokázal zvítězit v čase 7:41,44 a stal se tak již potřetí v kariéře králem světové haly. A rázem i hlavním favoritem pro srpnový Londýn. Druhé místo pro sebe získal Soi a o bronz se v cílové rovince bili Choge a Farah, přičemž na druhého jmenovaného nakonec zbyly s rozdílem jediné setiny jen „brambory“.

Favoritkou ženského běhu byla světová rekordmanka Meseret Defarová z Etiopie, která již má doma kromě olympijského vítězství také čtyři halové tituly. Přestože to dlouho vypadalo, že si v Istanbulu doběhne z první pozice i pro ten pátý, v závěru ji na čele závodu trochu nečekaně překonala jednadvacetiletá Keňanka Obiriová výkonem 8:37,16. Pro ni tento triumf znamenal první velký úspěch v atletice světové úrovně.