Ve Hvězdě se neztratili orientační běžci z Kerteamu

Daniela Havránková Josef Rendl | 10.07.2012 | přečteno: 6908×

„Dvě kola při zdi je po Běhu olympijského dne druhý nejnavštěvovanější závod v metropoli z těch, které se běží ve všední den,“ říká guru běhů mimo dráhu a zkušený moderátor Ivo Domanský. Letos se na start v oboře Hvězda postavilo 230 dospělých závodníků. Zvítězili běžci pražského Kerteamu Jan Procházka a Kamila Gregorová se specializací na orientační běh.

Dešťová sprška ochladila předstartovní dusno, a houf dětí tak mohl vyrazit za mohutné podpory rodičů na své tratě. V nejmladší kategorii nedal nikomu šanci Tobiáš Ferdinand Nohejl a jeho otec Tomáš, známý to sportovní redaktor, mohl být věru spokojen.

Přesně o půl sedmé pak vyběhli na osmikilometrovou trať rozloženou do dvou okruhů borci mužských kategorií. Situaci na čele ovládl hned v úvodní rovinaté pasáži Jan Procházka (INOV8 Team/Kerteam). „Náskok jsem si vytvořil v prudkém seběhu v prvním okruhu. Tento závod beru tradičně jako test formy před nadcházejícím mistrovstvím světa v orientačním běhu,“ řekl vítěz doběhnuvší s výrazným náskokem před soupeři v čase 26:26.

O druhé a třetí místo bojovali Luboš Gaisl (AC Syner Turnov) a Daniel Noah (nereg.). „Se svým dnešním výkonem jsem spokojen, ale myslím, že jsem mohl běžet ještě zhruba o půl minuty rychleji. Luboše neznám, a tak jsem na něj takticky na vrcholu stoupání v druhém okruhu počkal. Teprve pak na rovině jsem mu cuknul,“ sdělil nakonec stříbrný Noah (27:53).

Celkově šestý doběhl nejrychlejší veterán v kategorii 45–49 let Ervin Beshir (SK Zdice, 28:50), na záda mu dýchal sedmý Viktor Petronyuk (ČZU Praha), vítěz mezi muži ve věku 50–54 let za 29:00. Devátý v cíli byl Antonín Rektor (kat. 35–39 let, Dead Point, 29:05), třináctá příčka připadla nejlepšímu čtyřicátníkovi Petru Havelkovi (29:45) a sedmnácté místo celkově a prvenství v kategorii mužů 55–59 let si připsal Miloš Smrčka výkonem 30:06.

Favoritkami závodu žen, které se utkaly na jednom kole o délce 4,1 kilometru, byla loňská vítězka čtrnáctiletá Carmen Beshirová (SK Zdice), a zkušená vrchařka, o víkendu patnáctá na evropském šampionátu v turecké Pamukkale, Kamila Gregorová (Kerteam). „Kupodivu jsem necítila po sobotním závodě únavu a běželo se mi dobře," uvedla zlatá Gregorová. Časomíra jí naměřila 15:05 a nutno dodat, že jí svědčí trénink pod vedením Jana Kervitcera.

Druhá v cíli tedy skončila Beshirová s více než půlminutovou ztrátou na vítězku za 15:37, přesto hýřila spokojeností: „Běželo se mi skvěle, protože trať byla suchá. Nemám totiž ráda, když to klouže.“ Trio medailistek doplnila svěřenkyně Domanského Tereza Zuzánková za 16:05, celkově čtvrtá doběhla po souboji s Danielou Havránkovou Kamila Bulířová výkonem 17:00, který jí zajistil vítězství v ženské kategorii 35–39 let.

Závod ve Hvězdě, který je tradičním letním dostaveníčkem pražských běžců, provázela jako obvykle příjemná atmosféra. Také počasí bylo letos k běžcům milosrdné, když se dějišti závodu vyhnuly větší přeháňky, a radost mnohým zúčastněným udělaly ceny z bohaté tomboly.