Kebede překonal traťový rekord maratonu v Chicagu

Luboš Brabec | 07.10.2012 | přečteno: 2590×

Maratonský podzim přinesl další skvělý výkon: etiopský vytrvalec Tsegaye Kebede vyhrál v Chicagu v traťovém rekordu 2:04:38, dosud nejlepší čas překonal o 59 vteřin. Jen osm maratonců dokázalo kdy zaběhnout lépe. Nejlepší z domácích borců byl devátý Dathan Ritzenheim, jenž se se s časem 2:07:47 stal druhým nejrychlejším rodilým Američanem historie.

Tsegaye Kebede, bronzový medailista z olympijských her v Pekingu, rozhodl o vítězství v druhé polovině závodu, kterou zaběhl o 72 vteřin rychleji než tu první. Paradoxní je, že nebyl letos vybrán pro olympijský závod – rozhodl o tom jeho „špatný“ výkon na jarním londýnském maratonu, kde doběhl pátý za 2:07:47.

Chicagský triumf je dalším úspěchem nenápadného a občas nedoceněného borce, jenž si už v minulosti připsal vítězství v Paříži, Fukuoce (2×) a Londýně a také byl třetí na olympijských hrách i mistrovství světa. Dokončil dvanáct maratonů, čtyřikrát pokořil hranici 2:06 a jeho nejhorším časem je 2:10:00 z pekingského vedra na olympiádě 2008.

Etiopie obsadila jen tři první místo v mužském závodě, ale připsala si i triumf v ženské kategorii. Zasloužila se o to Atsede Baysaová výkonem 2:22:03. Keňskou soupeřku Ritu Jeptoovou porazila v dlouhém dramatickém finiši. Po průběhu cílem dokonce Jeptoová zvedla vítězně ruce nad hlavu, nicméně jako první protnula pásku Baysaová. Časomíra přiznala Keňance čas o vteřinu horší.