Na větrné Pečecké 10 dominovali z Čechů Pavlišta a Pastorová

Daniela Havránková | 09.03.2019 | přečteno: 6267×

Tradiční jarní otvírák běžecké sezony pořádně prověřil odolnost běžců. Ti museli bojovat v druhé půli obrátkového závodu s nepříjemným protivětrem, který místy umocňovaly silné nárazy. Nejrychlejšími závodníky Memoriálu Jardy Kvačka byli dle předpokladů afričtí zástupci Benedek Teamu, z domácích nedali svým soupeřům šanci Vít Pavlišta (30:44) a Petra Pastorová (36:44).

Oblíbený závod letos oslavil již jubilejní 40. rok své existence. Z malého podniku místních běžeckých nadšenců se etabloval mezi hlavní běžecké akce roku a v posledních letech přitahuje k tisícovce účastníků, tentokrát jich do cíle doběhlo 913.

Rychlá, mírně zvlněná trať, která vede běžce přes obec Cerhenice k obrátce, má oficiální certifikát o své délce a měří rovných 10 km. Takže láká vytrvalce různých úrovní, aby si tu ověřili, jak na tom po zimě skutečně jsou. Letos přitáhla i zástupce týmu afrických běžců z Maďarska, celkem tři muže a jednu ženu pod hlavičkou Benedek Team.

„Já jsem rád, že přijeli,“ glosoval ještě před startem liberecký rychlík Pavlišta. „Budu mít s kým běžet,“ a přesně odhadl následující situaci, kdy se mohl od začátku vézt s jedním z Afričanů a dalším dvěma dokonce ukázat záda. Zejména v druhé polovině závodu bylo klíčové mít kolem sebe spoluběžce a ideálně se aspoň na čas za někoho schovat, protože bojovat sám v protivětru bylo mimořádně obtížné. Byť podmínky byly jinak po ranním dešti dobré, teplota vzduchu kolem 10 stupňů.

Vyhrál Keňan Kipkorir Biwot Wycliffe za 30:34, Vítek doběhl jen 10 vteřin za ním a byl velmi spokojený. Do Peček ho přijela podpořit manželka s půlroční dcerkou a pochvaloval si, že je zdravý i nedávnou změnu trenéra. „Od podzimu mě připravuje Jan Pernica a jsem za tu změnu rád. Tréninky jsou trochu jiné, vyhovuje mi to. Přes zimu jsme běhali víc objemy, do rychlosti jsme šli později. Stihl jsem týdenní pobyt v Turecku a ještě mě čeká Maroko. Další plány jsou Vinařský půlmaraton a maraton v Praze,“ prozradil nejrychlejší z Čechů.

Viktor Šinágl z pražského Olympu, celkově pátý a druhý z „našich“, běžel celý závod bohužel sám. „Měl jsem je na dohled, cítil jsem se dobře, ale nějak to nešlo je docvaknout,“ popisoval zpětně svěřenec Jana Kervitcera, jemuž časomíra v cíli ukázala 31:39. Obhájce loňského vítězství Jan Janů dokončil za ním, tedy celkově šestý s již větším odstupem za 32:22.

Větrné počasí se jakoby nepodepsalo na kvalitním výkonu Petry Pastorové, která do Peček přijela úplně poprvé až z Ostravy: „Doběhla jsem jen 10 vteřin za osobákem, mám z toho radost, v běhání se mi daří,“ neskrývala své nadšení z času 36:44. „Chystám se na republikové mistrovství v půlmaratonu a na maraton. A čeká mě i mistrovství světa v běhu na 50 km v Rumunsku.“ Petra obsadila celkově druhou pozici mezi ženami, zvítězila Beyene Genet Gashine za 34:52.

Za Petru se zezadu postupně propracovala Hana Homolková (37:01), která se v silničních bězích stále zlepšuje. Třetí Češkou pak byla stále usměvavá Pavla Schorná-Matyášová. Tu vídáme v zimě na biatlonu a v létě hlavně na horských bězích v barvách Mizuna. „Běhám po zimě teprve čtrnáct dnů. Jsem tu poprvé, závod na silničních 10 km si dávám jen zřídka. S mou malou a lehkou postavou bylo dnes občas těžké udržet se i na silnici kvůli bočním nárazům větru,“ vyprávěla po pěkném výkonu 37:26.

Do pódiové šestky nejrychlejších žen se vešly ještě Daniela Havránková z Kerteamu (38:09) a nestárnoucí Petra Kamínková (38:17), která se nyní rozbíhá po zdravotních potížích s nohou a svoji přípravu momentálně cílí na oblíbený Vinařský půlmaraton v Pardubicích.

Pocit stát na stupni nejvyšším zažil i Miloš Smrčka, který zde ve své věkové kategorii triumfoval již pošestnácté a letos ve věku 64 let dobíhal s Petrou Pastorovou za neskutečných 36:44! Pořadatelé nezapomněli ani na výrazně věkovitější běžce a vyhlašovali také muže nad 80 let, z nichž 85letý Jiří Pejpal z TJ liga 100 Praha byl úplně nejstarším účastníkem závodu. Svých „pět minut slávy" prožili i nejlepší místní běžci v kategorii „Pečecký běžec“, nejlépe si vedl Jan Herda za 37:01.

Ale nešlo jen o sportovní výkony. Pečky o druhé březnové sobotě bývají také místem příjemných setkání a družných hovorů starých známých, kteří se třeba pár měsíců neviděli a rádi zde poklábosí. Závod je milý i svou ještě stále rodinnou atmosférou, již se pořadatelům daří zachovat i při poměrně vysokém počtu startujících. Tak jen tak dál i v příštích letech!