Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Literatura a film » Trénink pod kontrolou

Trénink pod kontrolou

Nalezené položky: 17 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 04.12.2005 18:36:40

Trénink pod kontrolou – metody, kontrola a vyhodnocení vytrvalostního tréninku. G. Neumann, A. Pfützner, K. Hottenrott Grada, 2005 181 stran Cena, 222,–. http://www.grada.cz/…d-kontrolou/

Kdyby někoho zajímalo víc teorie, tak tuhle knihu vřele doporučuji. Oproti jiným metodickým dílům je tahle dobře „stravitelná“ i pro širokou veřejnost. Myslím, že je to vyčerpávající a ucelený náhled na trénink vytrvalosti a kniha obsahuje i mnoho obecných informací o zvyšování výkonnosti všeobecně.

Z obsahu: Zatěžovatelnost organizmu a sportovní trénink Tréninková adaptace Struktura výkonu Stavba sportovní výkonnosti Plánování a stavba tréninku Základy žízení tréninku Biologické veličiny pro řízení zatížení Výkonnostní a fitness testy Diagnostika s měřením srdeční frekvence Únava, chyby v tréninku a přetrénování Komplexní výkonnostní diagnostika Metodické a fiziologické výkonnostní rezervy Měřiče tepové frekvence Polar

Kniha je zaměžena na běh, ciklistiku, plavání a triatlon. Mimochodem, přeložil jí Aleš Tvrzník. Koupit se dá přímo v Gradě, já jí koupil v knihkupectví Pergamen v Intersparu ve Štěrboholech. Ondra

Z www.grda.cz Jediná populárně-odborná publikace na českém trhu zabývající se praktickým řízením tréninku. Nabízí osvědčené metody plánování, realizace a vyhodnocení tréninku vytrvalostních sportů včetně návrhů jeho struktury. Názornost knihy je dána velkým počtem praktických příkladů z oblasti fitness i výkonnostního sportu. Publikace je určena především trenérům, fitness instruktorům, učitelům tělesné výchovy, sportovním lékařům, sportovcům i studentům sportovních oborů.

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154616,51 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 04.12.2005 21:13:48

Ano, tu knihu jsem viděl u švagra (závodí na kole), je opravdu moc dobrá. Jak jí uvidím, tak si jí koupím.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Ostrava

NNN muž 05.12.2005 07:28:40

A něco takhle jako " Běh a trening na starý kolena " nevyšlo ??? :P .

avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 05.12.2005 10:11:30

[quote=NNN]A něco takhle jako " Běh a trening na starý kolena " nevyšlo ??? :P Trénink každé věkové skupiny (u nás rozlišujeme 7 základních – předškolní věk, mladší školní věk, starší školní věk, dorostenecký věk, mladší dospělost, starší dospělost a seniorský věk) má svoje specifika ale všeobecně můžeš z téhle knížky klidně vyházet. Tréninkové dávky a objemy by měl člověk začít hlídat někdy po podesátém roce věku (zase ale záleží na předchozím životě, hlavně na tom, jak jsi zvyklý trénovat, od kdy a jak sportuješ), kdy v těle dochází k trvalým procesům stránutí – anatomicky začíná stárnutí v podstatě hned na začátku mladší dospělosti – okolo 21 let, ale po padesátce vše nabírá na větších obrátkách. Co se ale týče věku samotného, rozeznáváme věk biologický a kalendářní a tyto věky se u dospělého člověka mohou lišit až o +,– 15 let (ovlivňuje je samozřejmě životospráva, genetické předpoklady, neřesti :), atp.). O tréninku hovoříme až do „seniorského věku“, což je nad 70 let a to Ti počítám ještě není, nebo se pletu? Podle této knihy dokonce 75 – 85 let. Nad 85 let jsou označováni lidé velmi staří. Cituji z knihy " Podle současných odhadů se v příštích dvaceti letech výrazně zvýší počet starých a velmi starých sportujících lidí". Tak hurá do toho:)

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Ostrava

NNN muž 05.12.2005 14:39:36

To Ondra: Je jasné , že většina odborných sportovních publikací je psaná pro mlade a ambiciózní. Ale já zrovna řeším jak přizpůsobit treningové plány pro svůj stav ( 44 ) a nevím , jestli je výhodnější prodloužit regeneraci, zmenšit objemy, zmenšit podíl rozvíjející tren. úrovně ......či co. Obecné doporučení asi neexistuje, že ?

avatar

Praha - Radlice

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:50:06 (2007)
půlmaraton: 1:51:22 (2005)
maraton: 3:53:22 (2008)

Jitka žena 05.12.2005 15:15:24

Ty si ve 44 letech připadáš starej – nebo co? To je nějaký extra zvláštní stav – 44 let? Člověk je v té době přece v pohodě, z hlediska vytrvalostních schopností dokonce na vrcholu! Tak jaképak zmenšování objemů, „přizpůsobování se stavu“ apod.? Makej a nevymlouvej se! Koukni na Mirka Kostlivého…

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154616,51 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 05.12.2005 17:10:07

[quote=Ondra]Tré­ninkové dávky a objemy by měl člověk začít hlídat někdy po podesátém roce věku (zase ale záleží na předchozím životě, hlavně na tom, jak jsi zvyklý trénovat, od kdy a jak sportuješ), kdy v těle dochází k trvalým procesům stránutí – anatomicky začíná stárnutí v podstatě hned na začátku mladší dospělosti – okolo 21 let, ale po padesátce vše nabírá na větších obrátkách.[/quote] Tak to si mě moc nepotěšil, když to u mě nabývá těch vysokých obrátek. Snad je vydržím …

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 05.12.2005 20:15:36

[quote=Mirek Kostlivý][quo­te=Ondra]Trénin­kové dávky a objemy by měl člověk začít hlídat někdy po podesátém roce věku (zase ale záleží na předchozím životě, hlavně na tom, jak jsi zvyklý trénovat, od kdy a jak sportuješ), kdy v těle dochází k trvalým procesům stránutí – anatomicky začíná stárnutí v podstatě hned na začátku mladší dospělosti – okolo 21 let, ale po padesátce vše nabírá na větších obrátkách.[/quote] Tak to si mě moc nepotěšil, když to u mě nabývá těch vysokých obrátek. Snad je vydržím …[/quote] O Tebe se Mirku nebojím ! :)

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 05.12.2005 20:22:11

[quote=NNN]To Ondra: Je jasné , že většina odborných sportovních publikací je psaná pro mlade a ambiciózní. Ale já zrovna řeším jak přizpůsobit treningové plány pro svůj stav ( 44 ) a nevím , jestli je výhodnější prodloužit regeneraci, zmenšit objemy, zmenšit podíl rozvíjející tren. úrovně ......či co. Obecné doporučení asi neexistuje, že ?[/quote] Tvůj věk není vůbec vysoký, jsi někde uprostřed starší dospělosti, to znamená, že zatěžování může probíhat celkem normálně a bez nějakých specifik s ohledem na věk. Jiná věc je, na jaké jsi výkonnostní úrovni (je jasný, že například začátečník nemůže hned začít tréninkové dávky, jaké si dává třeba Mirek – to by asi dlouho nevydržel), podle toho bys měl stavět trénink, věkem se zatím omezovat nemusíš. Trénink je adaptace na zatěžování a to musí být postupné a úměrné výkonnosti. Postupným zatěžováním se na zátěž tělo adaptuje a pak může dostávat další a další podměty, na které se bude muset dále adaptovat – přizpůsobit se jim. Možná to zní moc metodicky, ale není to žádná věda. Zkrátka postupným zatěžováním k lepším a lepším výkonům. S tím věkem si ale hlavu nelámej, jsi chlap v nejlepších letech!

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Ostrava

NNN muž 06.12.2005 08:42:09

[quote=Ondra][qu­ote=NNN]To Ondra: Je jasné , že většina odborných sportovních publikací je psaná pro mlade a ambiciózní. Ale já zrovna řeším jak přizpůsobit treningové plány pro svůj stav ( 44 ) a nevím , jestli je výhodnější prodloužit regeneraci, zmenšit objemy, zmenšit podíl rozvíjející tren. úrovně ......či co. Obecné doporučení asi neexistuje, že ?[/quote] Tvůj věk není vůbec vysoký, jsi někde uprostřed starší dospělosti, to znamená, že zatěžování může probíhat celkem normálně a bez nějakých specifik s ohledem na věk. Jiná věc je, na jaké jsi výkonnostní úrovni (je jasný, že například začátečník nemůže hned začít tréninkové dávky, jaké si dává třeba Mirek – to by asi dlouho nevydržel), podle toho bys měl stavět trénink, věkem se zatím omezovat nemusíš. Trénink je adaptace na zatěžování a to musí být postupné a úměrné výkonnosti. Postupným zatěžováním se na zátěž tělo adaptuje a pak může dostávat další a další podměty, na které se bude muset dále adaptovat – přizpůsobit se jim. Možná to zní moc metodicky, ale není to žádná věda. Zkrátka postupným zatěžováním k lepším a lepším výkonům. S tím věkem si ale hlavu nelámej, jsi chlap v nejlepších letech![/quote] To zní docela dobře. Díky. Přestávám si lámat hlavu a jdu lámat tělo ;D . PS: přeci mám jen ale takovej dojem, že v patnácti jsem „adaptoval“ lépe

avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 06.12.2005 12:38:14

[quote=NNN][qu­ote=Ondra][qu­ote=NNN]To Ondra: Je jasné , že většina odborných sportovních publikací je psaná pro mlade a ambiciózní. Ale já zrovna řeším jak přizpůsobit treningové plány pro svůj stav ( 44 ) a nevím , jestli je výhodnější prodloužit regeneraci, zmenšit objemy, zmenšit podíl rozvíjející tren. úrovně ......či co. Obecné doporučení asi neexistuje, že ?[/quote] Tvůj věk není vůbec vysoký, jsi někde uprostřed starší dospělosti, to znamená, že zatěžování může probíhat celkem normálně a bez nějakých specifik s ohledem na věk. Jiná věc je, na jaké jsi výkonnostní úrovni (je jasný, že například začátečník nemůže hned začít tréninkové dávky, jaké si dává třeba Mirek – to by asi dlouho nevydržel), podle toho bys měl stavět trénink, věkem se zatím omezovat nemusíš. Trénink je adaptace na zatěžování a to musí být postupné a úměrné výkonnosti. Postupným zatěžováním se na zátěž tělo adaptuje a pak může dostávat další a další podměty, na které se bude muset dále adaptovat – přizpůsobit se jim. Možná to zní moc metodicky, ale není to žádná věda. Zkrátka postupným zatěžováním k lepším a lepším výkonům. S tím věkem si ale hlavu nelámej, jsi chlap v nejlepších letech![/quote] To zní docela dobře. Díky. Přestávám si lámat hlavu a jdu lámat tělo ;D . PS: přeci mám jen ale takovej dojem, že v patnácti jsem „adaptoval“ lépe[/quote] To každej :)

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Brno

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:29 (2009)
půlmaraton: 1:33:05 (2008)
maraton: 3:23:02 (2012)

running-observer muž 07.12.2005 00:11:03

[quote=NNN]…PS: přeci mám jen ale takovej dojem, že v patnácti jsem „adaptoval“ lépe[/quote] To je možný, ale přesto za sebe mohu říci, že jsem se nikdy necítil lépe než teď (v 48) po 3 letech běhání. Stanovil jsem si mírné postupné cíle a právě tak mírně se zlepšuji a zvyšuji zatížení.

avatar

Praha - Radlice

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:50:06 (2007)
půlmaraton: 1:51:22 (2005)
maraton: 3:53:22 (2008)

Jitka žena 07.12.2005 08:33:39

[quote=running-observer]To je možný, ale přesto za sebe mohu říci, že jsem se nikdy necítil lépe než teď (v 48) po 3 letech běhání. Stanovil jsem si mírné postupné cíle a právě tak mírně se zlepšuji a zvyšuji zatížení.[/quote] K tomu se hlásím. Taky se teď cítím nejlíp (45). Jediné, v čem ten věk malinko cítím, je flámování, to mi nejde tak dobře jako dřív – tedy jde – docela, ale ty následky! Pro jistotu ho poslední dobou nechávám na pátky či soboty, to dřív nebylo nutné…

avatar

Liberec

Celkem 2137 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:20:42 (2007)

m.thums muž 07.12.2005 09:23:51

Souhlas s Jitkou, dodám pouze, že už mě to flámování ani nějak nebaví, ale na pivečko přečíst noviny a po tréninku si s manželkou zajdeme … ;)

Motto: Hlavně se z toho ne.....t
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154616,51 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 07.12.2005 12:32:03

[quote=m.thum­s]Souhlas s Jitkou, dodám pouze, že už mě to flámování ani nějak nebaví, ale na pivečko přečíst noviny a po tréninku si s manželkou zajdeme … ;)[/quote] Ale pokud se flámuje s ušlechtilým cílem, tak to není flámování! Zrovna v pátek chci svého bývalého spolupracovníka a bývalého výborného fotbalistu přesvědčit v jednom restauračním zařízení, aby se dal na běhání. Bydlí vedle Stromovky, tak to pro něj nemůže být žádný problém. Druhý den si dám delší výklus, tak ten zbytkový alkohol rychle vyběhám …

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

k2x muž 19.05.2008 23:42:36

Zdravím, tuto knihu jsem si letmo přečetl, a vřele doporučuji. Nyní si v ní podrobně pročítám a dělám si do ní spoustu poznámek, a samozřejmě i nějaký ten otazník. To proto, že mě po delší pauze láká otestovat naše běžce. Nyní jsem ve fázi přípravy na to, abych byl schopen i podle této knihy zvládnout trénink na 5 km. Zatím jsem ale více teoretik, jak praktik. Zajímá mě veškerá teorie co s tím souvisí. Proto jsem vděčen za tyto informace. A s věkem si nedělám starosti, když běhám cítím se jako mladík, jen těm ostatním se to tak asi nejeví. Takže i v této kapitole mám pár otazníků, nevěřím že starší generace je pouhý kompars na vytrvalostních závodech.

avatar

Ceske Budejovice

tintitko muž 14.12.2008 13:00:04

Knizku jsem si precetl a je zajimava, ne ze ne. Ale popravde, prijde mi, ze – snad s vyjmkou vrcholovych sportovcu, kteri na to zas ale imho maji bud trenery nebo poradce se specializovanymi skolami – toho beznymu cloveku moc neda. Nejuzitecnejsi jsou asi ruzny vedlejsi informace co se tam objevujou, jinak to jsou sami s odpustenim pro nas neuzitecny „sracicky“ ohledne laktatu atd. Takovej aspon muj osobni dojem a to co si z ty knizky pamatuju.

Obecny pouceni z ni by se myslim dalo jednoduse shrnout v celkem jednoduchy a kratky prohlaseni ze mene je nekdy vice, ze i odpocinek je soucasti treningu a ze strava a regenerace hraje roli a ze je treba zvolit optimalni zatizeni, frekvenci treningovy davky… pro coz vykonostni sportovci vyuzijou chytry masinky, ale vetsina z nas hobiku se spokoji se subjektivnima pocitama, kontrolou pres dech a pohyb na doporuceny tepovy frekveci.

Zkratka precteni te knizky jiste neublizi, ale ze by z nekoho udelala lepsiho sportovce, nebo nekomu jo pomohla o tom mam tedy znacne pochybnosti. Ty nejpodstatnejsi veci k tematice z toho se totiz imho dnes dozvite i v kazde poradne knizce o behani nebo o fitness obecne – protoze je to podstany, nikdo to nevynecha.

Nalezené položky: 17 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.