Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecké závody » VolšoHE RUN - charitativní štafetový běh

VolšoHE RUN - charitativní štafetový běh

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Brno

Celkem 6348 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:39 (2016)
půlmaraton: 1:30:42 (2015)
maraton: 3:11:24 (2019)

Docent muž 15.03.2018 18:54:32

Jak pomáhat? aneb malé zamyšlení nad charitativním bě­hem.

Zeptáte-li se vševědoucího Googlu na charitativní projekt, během 0,33 vteřiny vám nabídne více než 1.000.000 možností. Můžete darovat nejen peníze, ale i vzdělání, jídlo, zdraví, stejně jako studnu, kozu, kulturu, naději. Když se člověk rozhodne, že chce pomoci potřebným, má tolik možností, jako nikdy předtím. Z tohoto pohledu se zdá býti pošetilé přijít s nějakým dalším, milióntým prvním nápadem, jak vydělat peníze pro ty, co to potřebují.

Jsem nadšený běžec, proto mě napadlo zorganizovat štafetový charitativní běh VolšoHEC RUN. Říkal jsem si, že není nic hezčího, než když člověk pomůže nejen ostatním zaplacením startovného, ale i sám sobě tím, že začne sportovat. Jak jsem byl naivní. Měla mě varovat už první schůzka s organizací, která se zabývá měřením běžeckých závodů, kdy mi její ředitel řekl na uvítanou: „Já když slyším, že někdo chce zorganizovat nový běžecký závod, tak se mi z toho dělá špatně.“ Já jsem mu tehdy oponoval a vysvětloval, v čem my jsme jiní. On jen pokrčil rameny, kývl a po chvíli marného hledání v kalendáři si rezervoval poslední volný víkend během následujích devíti měsíců.

Jestli si ale někdo myslí, že tím bylo vyhráno, mýlí se. Nejprve se objevují další a další skeptici, kteří celou věc shazují ze stolu se slovy „Nemáte šanci prorazit. Nikdo vám tam nepřijde.“ V této fázi je třeba být psychicky odolný, protože bude hůř. Závod musí být spojen s nadací nebo nějakou prospěšnou společností, která pomoc využije. Zdánlivě snadný úkol. „Haló, kdo chcete peníze? Ještě sice žádné nemám, ale mám dobrý nápad! Ne, ještě nemám firmu, která by celý závod zaštítila. Ne, ještě nemám další sponzory, kteří by ho chtěli podpořit. Aha, rozumím, máte hodně projektů a musíte si zvolit, kam investovat energii. Děkuji.“ Menší nadace rozdělují za rok mnohem méně peněz, než bych rád získal. Velké zase nevěří, že se to může podařit. Potom se objevila šance sejít se se zástupci o.p.s. Život dětem, kteří mému nápadu podlehli stejně jako o pár dní dříve jednatel ve firmě, kde pracuji. Skvěle, takže už máme hlavního sponzora, už máme nadaci. Brzy nám Život dětem pomohl vybrat dvě postižené děti, jejichž rodiny potřebují financovat rehabilitační pobyty. Potřebujeme pro ně vydělat 90.000 Kč. Já sám mám velké oči, protože mi nadšení z překonání první drobné překážky vlévá krev do žil a říkám si, že zvládneme aspoň dvakrát víc. Rodiče Lucinky a Lukáška jistě ocení, když peněz bude víc. V rodinách postižených dětí jich není nikdy dost. To jsem ale nevěděl, co vše nás ještě čeká. Říkám si, že jedinečný štafetový běh, dresy se jménem za dotovanou cenu a navíc výtěžek jdoucí na dobrou věc, prostě musí přilákat lidi. Nemusí. Rozjíždíme internetovou stránku, zaregistrujeme běh na běžeckých serverech a … ono nic. Nikdo nemá zájem. Kontroluji, jestli registrace technicky funguje. Problém ale bohužel není v její funkčnosti. Ubíhá čas a registrovaný není nikdo. Roznášíme plakáty podél oblíbených běžeckých tras. Mluvím s lidmi, kteří běhají. Nic. Mám z toho depresi a pod jejím vlivem registruji jako první sebe a svou rodinu. „Když tak poběžíme sami, ať si všichni trhnou nohou,“ říkám si rozhořčeně. Potom se nám podaří přesvědčit populárního fotbalistu Petra Švancaru a jakoby se k nám zlehka začínala štěstěna obracet čelem. Přidají se další tři sponzoři a pak k mé rodině pomalu začnou přibývat v registracích další lidé. Objevují se dotazy od „neběžců“, kteří by se rádi zúčastnili a pomohli a proto přidáváme nesoutěžní jízdu na koloběžkách nebo kolech. Přibývají další účastníci. Přidáváme dětské odpoledne za podpory místních skautů. Místní hotel, který je v rekonstrukci přemluvím k tomu, že věnují ceny pro vítěze ve formě pobytu zdarma. Dalších několik běžců se zaregistruje. Nakonec se přidává i největší lokální Rádio Krokodýl, které chystá kampaň od příštího týdne. Začínám ve skrytu duše věřit, že už není úplně nereálné, že by se to mohlo podařit. Ale jistotu nemám. Do závodu zbývá 70 dní a máme již zaregistrovaných celkem 114 účastníků ze 164 potřebných. Na startovném a dresech máme vybraných 62.700 Kč. Uvědomuji si, jak důležité je získat na svou stranu známé osobnosti a jsem vděčný Petru Švancarovi, že do toho s námi šel.

Chcete pomáhat? To nejjednodušší je poslat peníze. Mnohem těžší je však v dnešním světě přesyceném senzačními zprávami prosadit obyčejnou myšlenku na pomoc postiženým dětem. Třeba těm z Vašeho města, které můžete potkat na ulici. Zpočátku, když se nic nedaří a celý projekt je jen ve vaší hlavě, říkáte si, že jste s tím neměli ani začínat, že vám to nestojí za to. Čeká vás velké množství neviditelné práce a obrazně smekáte před těmi, kterým se něco podobného podařilo před vámi. Ale když se nakonec vše obrátí správným směrem a vám pak začnou úplně cizí lidé děkovat za to, co děláte, uvědomíte si starou pravdu, že největší radost je dávat.

Více informací o závodě i odkaz na FB je na www.volsohec.cz Kvalitní běžecké dresy s Vaším jménem při registraci do 31.3.2018

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.