Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Články na Běhej.com » PRAŽSKÝ MARATON: Souboj s virózou [článek]

PRAŽSKÝ MARATON: Souboj s virózou [článek]

Nalezené položky: 49 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Praha

Celkem 2288 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:04 (2016)
půlmaraton: 1:27:47 (2016)
maraton: 3:13:49 (2014)

Justína žena 18.04.2008 08:58:20

>> dan67, 18. 4. 2008 08:44:21

Máš pravdu, už v úvodnom článku sa mi táto myšlienka nepozdávala. Buldok v ňom uvádza: „Jde o to, že jsem se v prosinci 2007 rozhodol běžet Pražský mezinárodní maratón 2008 a to z důvodu sázky, nikdy by mé nenapadlo si troufnout na jakýkoliv maratón…“ A ďalej uvádza:" Při registraci byla možnost běžet pro centrum Paraple, tak jsem dostal nápad. Ukázat nejen mým známým, ale i celému národu, že obyčejný člověk (řemeslník) může dokázat velké věci…".
Ja som z originálneho textu pochopila, že myšlienka bežať maratón vznikla na základe sázky s priateľmi, pretože bežať maratón je fakt veľká vec. Možnosť podporovať Paraple centrum bola zistená až pri registrácii. Diskutovať sa veľmi nedalo, negatívna reakcia sa temer rovnala ukameňovaniu. Viď reakcie hore uvedené.

Motto: "Šampiona dělá umění závodit, ne dřina v tréninku." Jan Železný
avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 18.04.2008 09:22:52

>> JanaKl, 18. 4. 2008 00:20:33

Díky za Tvůj příspěvek, myslím, že uvedl věci na pravou míru. Buldok má kliku, že má doma ženskou, která sice nesouhlasí s jeho rozhodnutím, ale je ochotná ho tolerovat a bez emocí vysvětlit ostatním. Držím palce.

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 18.04.2008 10:14:53

>> Jecminek.Masel­nik, 18. 4. 2008 09:22:52

Je otázkou co taky může dělat jiného.

avatar

JanaKl žena 18.04.2008 10:52:09

>> milan, 18. 4. 2008 10:14:53

To je pravda. Nic jiného než tolerování při jeho povaze mi nezbývá. Na druhou stranu to beru tak, že než aby chodil třeba do hospody, ať si sportuje. Vždy sportoval a k běhu se dostal právě po úraze, dřív dělal box a to je mi bližší ten běh, i když sama neběžím ani na tramvaj. Mám ráda spinning a in-liny, ale běžet mě nikdo nedonutí. I když loni mě přemluvil náš syn a běželi jsme spolu – já a syn rodinný 4 km běh v rámci závodů před pražským maratonem. Takže my už medaili z „běhu“ narozdíl od Buldoka máme. Letos se spolu vydáme na 6 km úsek na in-linech a Buldok ať si běží, třeba to opravdu dokáže. Je pravda, že když se do něčeho zakousne, tak jde za svým cílem a nikdy nic nevzdává. Já už mu nevěřila, že uběhne půlmaraton a zvládl to. Nepatřím mezi ty, kteří ho povzbuzují, o to víc si cením těch, kteří mu věří a tu potřebnou energii mu dodávají třeba i za mě, má to těžké a jejich podpora mu určitě k jeho cíli pomáhá.

avatar

JanaKl žena 18.04.2008 11:20:54

>> Justína, 18. 4. 2008 08:58:20

Milá Justíno,
myšlenku proč běží Buldok maraton jsi pochopila správně. V první řadě byla sázka ( se mnou ), následně se Buldok k běhu registroval a tam byla možnost běžet pro Centrum Paraple. Nevidím vůbec nic špatného na tom, že ho tato myšlenka nadchla, protože sám skoro na vozíčku s poraněnou míchou skončil.Měl zlomený 2.a 3. obratel – tedy jeho krčky právě v oblasti u míchy a k zasažení míchy chybělo jen pár centimetrů. 5 měsíců jen ležel a teprve v lednu se začal učit sedět, chůze o berlích šla po cca 2 měsících. Přesto dal do rehabilitací všechno a uzdravil se. Je to zranění, které v dnešní době medicíny lze úplně vyléčit a dle sdělení lékařů může klidně i „rubat v dole uhlí“, kdyby chtěl. Žádný z jeho lékařů proti jeho rozhodnutí nic nemá, dle všech výsledků jsou nyní již záda úplně v pořádku a nehrozí žádné následky. Je i pod kontrolou sportovního lékaře, který mu vyrobil specilní vložky do bot, aby jeho dopad byl „lehčí“ a záda a tělo tolik nezatěžoval. Proto o jeho zdravotní stav vůbec strach nemám, i když jej sama běžet maraton nepodporuji, pro mě jsou všichni běžci, včetně něho blázni. On už se ale rozhodl a je to člověk, který jde vždy za svým cílem a jen takoví lidé v životě něco opravdu dokážou. Ti, kteří se pro něco odhodlají a jdou za tím a nevzdávají se. Třeba maraton nakonec neuběhne, ale na start se postaví a bude chtít dokázat nám všem a hlavně sobě, že když se chce, tak jde i nemožné a udělá všechno pro to, aby proběhl cílovou rovinkou. A pokud se mu to nepodaří, určitě si zaslouží můj obdiv za to, že to nevzdal už před startem. Já bych to nedokázala.

avatar

Praha

Celkem 2288 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:04 (2016)
půlmaraton: 1:27:47 (2016)
maraton: 3:13:49 (2014)

Justína žena 18.04.2008 13:11:40

>> JanaKl, 18. 4. 2008 11:20:54

Janka, veľmi pekne vieš vystihnúť podstatu veci. Dik za výstižné objasnenie zdravotnej problematiky tvojho priateľa. Doposiaľ som sa mylne domnievala, že má po úraze nejaké trvalé následy a športové obmedzenia a tým pádom by sa mal šetriť.

Na podpore Paraple centra nevidím nič zlé. Na propagácii Paraple centra medzi bežcami má Buldok obrovskú zásluhu. Veľa ľudí o tomto centre nevedelo nič, dokým nezačali čítať Buldokove články a zrejme i málokto pri odosielaní online prihlášky na PIM vôbec registroval, že PIM spolupracuje s Paraple centrom a nabáda maratóncov, aby aktívne podporili toto centrum.

Mne len pripadalo poriadne pritiahnuté za vlasy, ak niekto z Buldoka robil temer svätca a nepripúšťali skutočnosť, že Buldok chce bežať maratón kvôli sebe, aby si dokázal, že to ide, ak sa chce a popri tom podporiť svojim behom Paraple centrum rovnako ako desiatky možno stovky iných bežcov, ktorí sa na spoluprácu s Paraple centrom dali.

Motto: "Šampiona dělá umění závodit, ne dřina v tréninku." Jan Železný
avatar

Přerov

Celkem 9773 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:32 (2007)
půlmaraton: 1:33:04 (2012)
maraton: 3:49:59 (2011)

Aldaman muž 18.04.2008 13:32:29

Běžet Pražský maraton 2008 pro centrum Paraple a pomoci tak lidem, kteří neměli takové štěstí jako Buldok a skončili na vozíčku s poraněnou míchou je super věc. Jen si myslím, že pokud se po tak vážném úraze, teprve v lednu, učil sedět a berle odložil po dvou měsících je nerozumné běžet 11.5 maraton. Nezaslouží si trať dlouhá 42,195 km také trochu respektu ? Je rozumné, když někdo jde na maratón jen tak z hecu, bez přípravy. Nevím, ale podle toho potom musí výkon vypadat. Je třeba si uvědomit, že maratón je především o běhu a ne o chůzi.
Jedno srovnání. Brácha chtěl letos běžet také pražský maraton. Tak jako já od malička sportuje, hokej, fotbal, atd. Od září loňského roku se začal na tento závod připravovat. V polovině ledna onemocněl (zápal mozkových blan) a až začátkem března mohl opět velmi pomalu začít s během. Maraton se rozhodl neabsolvovat, jelikož nemoc ho vrátila v podstatě na začátek přípravy a během dvou měsíců se na maraton rozumně připravit nedá. Je jeho rozhodnutí rozumné, nebo měl za každou cenu maraton absolvovat ? Já si myslím, že se rozhodl správně.

avatar

JanaKl žena 18.04.2008 13:41:15

>> Justína, 18. 4. 2008 13:11:40

Ahojky Justíno,
jsem ráda, že jsme si to vysvětlily.Tento tvůj příspěvek vystihuje úplně přesně o co Buldokovi jde. Co se týká Centra Paraple, je to taky tak. Buldoka nadchla myšlenka Parapleti pomoci a jak píšeš taky si myslím, že spolupráci PIMu s Paraple hodně lidí vůbec neregistrovalo. Vždyť vyslancem Centra Paraple může být kdokoliv. Buldok hledal na i-netu stránky týkající se běhu, objevil spolupráci s Paraple a rád se vyslancem stal. Také si objednal knížku Miloše „Jak uběhnout maraton za 100 dní“, která byla v nabídce na stránkách behej.com s tím, že každý může napsat proč knihu chce a proč chce uběhnout maraton. Buldok napsal o svém rozhodnutí běžet maraton po zranění a ozval se mu Radek Narovec s Milošem Škorpilem, že je jeho příběh zaujal a nabídli mu spolupráci – Miloš trenérství a Radek možnost psát o své přípravě na stránkách behej.com Že by třeba jeho příběh mohl zaujmout více lidí, tak vznikla spolupráce mezi Buldokem, stránkama behej.com, Milošem a Centrem Paraple, pro které se Buldok rozhodl být vyslancem ještě předtím, než vůbec věděl, že bude psát články pro tyto stránky. Chtěl původně vybrat pro Paraple penízky v rámci své rodiny a přátel a samozřejmě první příspěvek dal sám. Postupně se vše rozjelo víc, než měl sám vůbec v plánu, ale je za to rád, protože chce Parapleti co nejvíce pomoci a dokázat sobě i nám všem ostatním, že maraton zvládne. Vím, že se to pokusí a udělá pro to všechno. I když já osobně tomu, že ho dá zatím pořád nevěřím.Pro mě zůstane blázen, který jde za svým snem.Ale nechci mu jeho sen kazit a tak ho sice nepodporuji ( ani se nezúčastňuji jeho jiných závodů a srazů běžců ), ale ani ho neodsuzuji a rozumím mu.Přeji ti hezký den Jana

avatar

Brno (Újezd u Brna)

Celkem 12770 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:33:41 (2009)
maraton: 3:40:27 (2007)

Stanislav Junga muž 18.04.2008 15:45:29

Zajímavá diskuse. Podle mého názoru má Buldok tak cca 1 měsíc skluz v tréningu. Není to velké manko, ale právě to může tvořit ten rozdíl mezi pohodově zaběhnutým maratonem a pokusem o sebedestrukci. Na druhé straně je to jeho svobodná volba. Půlmaraton zaběhl, takže zhruba ví jak mu bude v půlce, když to zase zezačátku napálí – to je celkem zásadní zkušenost. A když i přes rozumně nasazené tempo přijde krize, tak si prostě trochu zapochoduje, nebude první ani poslední pochodující – sám mám s pochodováním na posledních kilometrech PIMu zkušenosti :)

avatar

JanaKl žena 18.04.2008 21:47:47

>> Stanislav Junga, 18. 4. 2008 15:45:29

S tímhle příspěvkem plně souhlasím. Všichni „super“ běžci by si měli uvědomit, že na start maratonu se může postavit kdokoliv kdo podá přihlášku a je ochoten zaplatit startovné. Pak už je na každém zvlášť, jestli je připraven a celý maraton uběhne, nebo si kus třeba zapochoduje. Nesouhlasím, že maraton je privilegium jen pro připravené běžce, vždyť se na něj můžu přihlásit i já, která běh od základky nenávidím. Podám přihlášku a zaplatím startovné, je to tak jednoduché. Nikdo po mě nebude chtít vědět, kolik jsem natrénovala a jestli jsem vůbec někdy běhala. Já to neudělám, ale počkejte si na čas 5–6 hodin, kolik stovek lidí bude ještě dobíhat či dopochodovávat a budou možná víc šťastni,že to zvládli, než ti, kteří si myslí, že je to jen jejich závod a obyčejní lidi na start nepatří. Patří a je to dobře.

avatar

Nové Zámky, Slovensko

Celkem 1170 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:45:28 (2006)

aja muž 19.04.2008 09:38:29

>> Rosťa, 17. 4. 2008 13:12:33

Hovoriť (mluvit) o tom možno bude už aj dnes alebo zajtra, pripraviť sa na to a aj to zabehnúť je už trocha iná pesnička, napriek tomu hovorím, že si treba vážiť a pozerať s rešpektom na každého, kto sa vôbec odváži postaviť na štart maratónu. Čo sa týka tej vôle, ktorá sa tu skloňuje v mnohých pádoch si myslím, že ozastná na niečo zameraná vôľa vyzerá trocha inak. Lebo by sa nemohlo potom stať, že Zdenek vedome flámuje (pri aj tak dosť častých výpadkoch v tréningu) po čom celkom logicky príde aj choroba. Skôr to všetko vyzerá z jeho strany ako istý typ predvádzania sa. Hoci celkom rozumiem, že doba je taká a kto sa nepredvádza je nikto. Popritom všetkom, čo somu už povedal, Buldokovi úprimne želám, aby sa mu ďalšie choroby a zranenia do PIM Maratónu vyhýbali, aby zvládok ostatok tréningu a aby svoju najdôležitejšiu misiu nakonniec doviedol do úspešného konca.

avatar

Pardubice

Celkem 2586 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:51:18 (2008)
půlmaraton: 1:57:52 (2008)
maraton: 4:34:01 (2008)

Tomas_Pce muž 19.04.2008 09:41:59

>> JanaKl, 18. 4. 2008 21:47:47

Jani

klobouk dolů jsi určitě skvělá „parťačka“ pro Buldoka a máš i můj obdiv i za to jak umíš napsat svůj názor viz. výše. Fakt skvělé a pokud to půjde dotáhneme Buldoka do cíle ve zdraví pomocí dvou štafet Buldok týmu, které ho budou doprovázet a to, že na prvním úseku poběží Radek N. je jistota, že Zdeňka nenechá přepálit začátek.
Držím palce Vám třem bude to ještě těžké, ale zvládnete to a na after party to oslavíme.

avatar

Orin muž 19.04.2008 11:22:59

>> JanaKl, 18. 4. 2008 21:47:47

Tady přeci nejde o to, že by „super“ běžci ty ostatní vykazovali ze startu. Samozřejmě, že na maraton se může přihlásit každý, kdo vyplní přihlášku a zaplatí poplatek. Druhá věc je, jestli je to od člověka, který nemá za sebou skoro žádnou přípravu, váží metrák a navíc teprve nedávno odložil berle po těžkém úrazu, také rozumné. Ale máte pravdu: nikdo mu nemůže zakázat, aby hazardoval se svým zdravím.

avatar

JanaKl žena 19.04.2008 11:34:53

>> Tomas_Pce, 19. 4. 2008 09:41:59

Díky,
nechám se překvapit, jestli to Buldok opravdu uběhne. Víš, že já tomu zatím nevěřím, ale třeba mě překvapí :-) Za vaše štafety moc díky, je to super nápad.

avatar

JanaKl žena 19.04.2008 11:48:03

>> Orin, 19. 4. 2008 11:22:59

Máš pravdu, jsem Buldokova přítelkyně a já si myslím, že v jeho případě je start nerozumný, je to ale Buldok s buldočí povahou a nikdo ani já mu to nevymluvíme. Je to jako jít hlavou proti zdi. Proto mu nic nevymlouvám, můj názor zná, přímo ho nepodporuji, ale taky mu to nezakazuji a neodrazuji jej. Co se týká zad, jsou už opravdu 100% v pořádku, o ty strach nemám. Jestli ale maraton zvládne, třeba i později částečným pochodováním střídaným s během ( nebyl by první ani poslední)nebo jej nedá a uzná, že si dal moc velký cíl, který je nad jeho síly a bude se dívat na tuto trať s respektem ( to si myslím i já ) všichni uvidíme 11.5. Nechme se překvapit a buď nakonci řekneme my pochybovači měli jsme pravdu, konečně to vidíš, nebo nás překvapí a přesvědčí nás o svém „když se chce, tak to jde“.

avatar

Přerov

Celkem 9773 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:32 (2007)
půlmaraton: 1:33:04 (2012)
maraton: 3:49:59 (2011)

Aldaman muž 19.04.2008 19:12:48

>> Orin, 19. 4. 2008 11:22:59

Souhlasím s tebou a ještě bych doplnil, je také velký rozdíl s jakým cílem se na start maratonu postavím. Pokud je mi jedno, jestli poběžím, nebo jestli půjdu, jen ať to nějak do časového limitu zvládnu, pak se těžko dá s tímto člověkem diskutovat na téma nějaké přípravy.
Ale i tak přeji Buldokovi hodně štěstí, ať už dopadne jakkoliv :-).

avatar

Přerov

Celkem 9773 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:32 (2007)
půlmaraton: 1:33:04 (2012)
maraton: 3:49:59 (2011)

Aldaman muž 19.04.2008 19:18:20

>> Orin, 19. 4. 2008 11:22:59

Souhlasím s tebou a ještě bych doplnil, je také velký rozdíl s jakým cílem se na start maratonu postavím. Pokud je mi jedno, jestli poběžím, nebo jestli půjdu, jen ať to nějak do časového limitu zvládnu, pak se těžko dá s tímto člověkem diskutovat na téma nějaké přípravy.
Ale i tak přeji Buldokovi hodně štěstí, ať už dopadne jakkoliv :-).

avatar

Brno

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:29 (2009)
půlmaraton: 1:33:05 (2008)
maraton: 3:23:02 (2012)

running-observer muž 20.04.2008 18:55:16

Přátelé. Já sice také mám výhrady proti tomu, když někdo chce absolvovat maraton nedostatečně připravený, sám bych to rozhodně neudělal.

Mám však za to, že kritika a odsudek zde není na místě. Každý máme trochu jinak nastavený onen pomylsný práh mezi tím, co je odpovědné a co už je nezodpovědné a každý z nás v životě určitě i něco nezodpovědného udělal.

Chtít být „spravedlivý“ a vyhodnocovat, zda si Buldok za svůj plán zaslouží obdiv a publicitu, či ne, je skutečně „černobílým viděním“ světa, jak o tom píše Miloš Škorpil ve svém blogu. Jenže i to černobílé vidění máme každý trochu jiné, že…

Miloš záhy poznal, že Buldokovi jen těžko lze něco rozmlouvat. Proto jsem ani já mu nerozmlouval to vybíhání schodů a v článku o hardwarových limitách doufal, že se ho aspoň myšlenka z toho dotkne. Protože respekt a pokora jsou u maratonu fakt potřebné.

Nyní ale jediné, co bych Buldokovi doporučil, je, aby se startu maratonu vzdal v případě onemocnění v posledním týdnu před maratonem, tedy, kdyby v tom týdnu měl zvýšenou teplotu nebo kašel nebo něco podobného. V ostatních případech nechme vše na jeho rozhodnutí a úsudku a nekritizujme. Není nic snadnějšího kritizovat něco, o čem nevíme všechny okolnosti…

administrator 03.04.2010 13:32:26

Buldočí příprava na premiérový maraton má v těchto dnech vrcholit. Oslabená imunita, nachlazení a vynucené zkrácení tréninkových dávek přišlo v nejméně vhodný okamžik. Snad i proto je Buldokův příspěvek nečekaně krátký a je z něj cítit nádech frustrace, že TO nejde podle plánu.


Odkaz na článek
Nalezené položky: 49 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.