Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Sporttestery a deníky » Měření rychlosti a vzdálenosti s FootPody

Měření rychlosti a vzdálenosti s FootPody

Nalezené položky: 7 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Nesmi muž 02.02.2007 11:42:27

Ahoj běhouni.. Rád bych se dověděl víc o možnosti měřit rychlost a uběhnutou vzdálenost pomocí sporttesterů.

Přemýšlím nad koupí RS200-sd, ale mám obavy, že peníze za pedometr (obsažený v balení) jsou jen dovolte mi ten hrubý výraz „vyhozené“ peníze. Proto jsem jsem se dole trošku rozepsal a prosím o vaše názory, případně zkušenosti.

Nejsem si jistý, že FootPody umí skutečně věrohodně měřit tyto parametry. Sice jsem se v jednom z témat dočetl, že se kalibrace provede na např. běžeckém okruhu a potom počítač ukazuje správná data při běhu do kopce, z kopce i po rovině, ale vůči tomuto názoru mám jisté výhrady.

Toto se mi zdá být z fyzikálního a fyziologického hlediska běhu trošku zavádějící. Když si to představím v realitě, máme přeci každý rozdílnou délku kroku na začátku, kdy jsme plní sil a jinou délku i kadenci na konci běhu podle toho, jak moc se unavíme..
Jako věrohodné mi přijde měření pomocí GPSPodu (nabízen k Suunto počítačům), kde se měření provádí na základě zaměřování pomocí GPS systému. V tom případě bych věřil jak dráze, tak i rychlosti. Ale v případě FootPodu ???
Osobně neznám, jakým způsoběm FootPod data sbírá a vyhodnocuje. Ale dle mého názoru je tam nějaké elektronické čidlo (Hg) anebo elektonicko-mechanické, které převádí pohyb nohy na impulsy, které potom počítač vyhodnotí na základě daného vzorce.
Pořád to ale bude počítat pouze s jakousi průměrnou hodnotou, která se do počítače zapíše po „kalibraci“. Reálná odchylka od této hodnoty bude ale záviset na mnoha faktorech (např. délka běhu v různých terénech (kopec + sklon kopce, rovina, běh z kopce atd.), na únavě běžce (jestli běží 2km anebo 25km, aj.) a domnívám se, že nebude malá!!
Tomuto by se dalo předejít vložením korekcí pro různé etapy běhu a různé terény. To by ale pro běžného člověka byl úkol zcela nemožný a přednastavené hodnoty výrobcem (zase jakási průměrná data) by také nebyly řešením.

Proto by mne zajímalo, jestli jste někdy někdo zkusil srovnat data měřená tímto způsobem s údajem uvedeným na propozici nějakého závodu a jaká byla odchylka..

Díky za názory.. Petr

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 02.02.2007 12:00:15

FootPod v kombinaci ze Suunto t6 používám něco málo přes rok.Při počáteční kalibraci,kterou jsem provedl nepříliš přesně,počítač ukazoval na závodech vzdálenosti delší o 7–8 %.Po opětovné kalibraci jsem dnes celkové odchylce do 3 %.Na velikosti odchylky má podle mých zkušeností vliv (podle důležitosti) :

  • rychlost běhu (rychlejší běh než při kalibraci načte větší vzdálenost)
  • profil terenu (souvisí s rychlostí)
  • obuv (střídám páry)

Neumím posoudit zda reálná odchylka je malá nebo velká,pro moje potřeby je přesnost dostačující. Při posledním společném běhu jsme porovnávali hodnoty s GPS (garmin 305) a lišili jsme se na 14 km o 100–120m .

avatar

Nesmi muž 02.02.2007 13:31:57

Tak to by bylo super… Myslel jsem, že to bude hoší. Díky za reakci. Petr

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 02.02.2007 13:35:51

měl jsem o footpodu podobné pochyby, než jsem vyběhl s kamarádem, který má polar RS200 sd, tedy to, nad čím uvažuješ. Srovnával jsem s mým Garminem Forerunnerem 305 (tedy stejně jako Milan) a na trase 15,51 (podle garminu) při převýšení necelých 200 (jde o takovou pahorkatinu, skoro pořád nahoru dolů, gsx záznam běhu v případě zájmu můžu poskytnout) a ten mu ukázal 15,3, což mne opravdu překvapilo. Asi se statisticky průměrná délka kroku až tak nemění a zkrácení do kopce je kompenzováno prodloužením z kopce a ani zpomalení nejspíš není provázeno až takovou změnou. Z důvodu pochyb o přesnosti footpodů jsem si právě pořídil garmina a výkon RS200 pro mne byl příjemným překvapením.

avatar

foton muž 07.02.2007 11:24:23

Uz se tu to, tusim, nekdy resilo, ale nepamatuji se presne. Jako zaver jsem si odnesl, ze ty lepsi footpody nemeri toliko delku kroku. Obsahuji i dalsi vylepsenicka – napr jsou tam snimace umoznujici snad ziskat rychlost svihu v urcitych vektorech. Tohle vsechno by pak snad melo zaridit, ze footpod chytre zareaguje, pokud zmenis styl behu (mel by snad dokonce rozpoznat i chuzi). Sorry, ale fakt si presne nepamatuji, jak to technicky funguje. Proste mam pouze pocit, ze footpod neni v mnoha pripadech pouhy krokomer.

avatar

Hořátev

Celkem 1172 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:51 (1987)
půlmaraton: 1:26:52 (2005)

polaban muž 07.02.2007 13:05:14

Krokoměr to není, protože není třeba nastavovat délku kroku, kalibrace je pouze pro zvýšení přesnosti. Tady je odkaz: http://polar.inshop.cz/inshop/shop.asp?…, kde jsou další info, např: „Čidlo S1 vypočítává délku kroku dle zrychlení a směru zrychleni nohy. Z toho vyplývá i jeho zaručená přesnost pouze pro aktivity, kde dochází k obdobnému pohybu nohy.“ Přesnost měření kolísá, počítám zhruba 3% po kalibraci, i když na stránkách uvádějí 1 %. Poslední dobou se na něj můžu poměrně spolehnout. Na 9 km zhruba 20m.

avatar

Havířov

Celkem 717 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:41 (2005)
půlmaraton: 1:32:09 (2006)
maraton: 3:15:42 (2005)

pm muž 07.02.2007 13:55:08

mám polar rs 200 jsem spokojený jedině co se mě osobně zdá musí být dobře nabité baterky proto mám na dobíjení 900.Mám pocit že při vybitějších baterkách ukazuje kradčí vzdálenost.vše záleží na vysílání inpulzu který sníná trať kolik se posune tím dobře měří i v terénu.Při závodech v polsku v písečném lomě mě ukázal naprosto přesně 15km při 15.Jinak je zajímavé jak pořadatelé měří někdy i něco přidají.A nebo při maratonu je to tím že už baterky nestačí já nevím?Jinak je to super věcička hlavně na trenink naněříš si useky kde potřebuješ třeba v lese.mužeš srovnávat rychlost oproti tepu.atd atd jsem spokojený i když to stálo dost.

Motto: http://www.maratonec.estranky.cz/ - osobní stránky běžeckého blázna petr_minarik@centrum.cz http://petrminarik.rajce.idnes.cz/ - fotogalerie
Nalezené položky: 7 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.