Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Komu připadne třetí titul v maratonu? Rozhodne taktika Homoláče

Komu připadne třetí titul v maratonu? Rozhodne taktika Homoláče
foto: RunCzech

Zuzana Kotěšovcová | 29.05.2021 | přečteno: 3706×

Homoláč vs. Pavlišta – 2:2. Vzájemná bilance největších zítřejších favoritů o titul mistra republiky v maratonu je vyrovnaná a o tom, kdo vyhraje, rozhodne nejspíš správně zvolená taktika Jirky Homoláče, který se stále ještě zcela nevzdal myšlenky na pokoření olympijského limitu. Ovšem přepálený start by jej mohl stát cennou výhru nad Vítem Pavlištou!

„Cítím se v pohodě. Byl jsem od pondělí s rodinou na Božím Daru, kde jsem si odpočinul a dospal,“ říká Vítek Pavlišta a již poněkolikáté opakuje, že ho zajímá především titul, méně už čas či tempo. Předloni (loni se MČR ze známých důvodů nekonalo) mu k titulu stačil čas 2:16:30, loni si však vylepšil osobák ve Valencii na 2:15:35. To jej řadí na 14. příčku historických českých tabulek. Jirka je o čtyři příčky před ním, osobák 2:14:35 má z Berlína 2019.

Když jsme u statistik, česko-slovenský rekord drží Homoláčův kouč Robo Štefko, který v roce 1998 zaběhl v Londýně skvělý čas 2:09:53. Po rozdělení federace je veden jako český rekord výkon Karla Davida 2:11:57 z Hamburku 1993.

Limit pro Tokio visí z pohledu českých závodníků hodně vysoko – 2:11:30. I proto tentokrát vystupuje “Keňan” Jirka Homoláč před závodem spíše opatrněji. Nevyšel mu kvalifikační maraton v Itálii a šance, že by na olympijský limit zaútočil v neděli v Praze, jsou malé. I když, u něho člověk nikdy neví… Asi by nikoho nepřekvapilo, kdyby přes veškerá očekávání vyrazil do závodu s olympijskými ambicemi.

„Velmi se těším a doufám, že mé nohy poběží líp než na mém posledním maratonu,“ říká brněnský závodník. „Největším soupeřem bude samozřejmě Víťa a věřím, že se diváci můžou těšit na zajímavý souboj. Chci ovšem běžet i na pěkný čas a ne defenzivně, to není můj styl,“ dodává s úsměvem.

Oba dva nic nenamítají proti rannímu startu. Pavlišta byl zvyklý běhat ráno do práce, Homoláč zase na brzké ranní tréninky v Keni. Ani jeden z nich však ostrý závod takhle brzy neběžel. Předpověď počasí už vypadá na nedělní ráno lépe než v průběhu týdne, kdy hrozily silné větrné poryvy. Má být polojasno s teplotami do 7 °C, vítr do 10 km/h.

„Vítkovi by mohlo pomoct, že měl po půlmaratonu delší čas na přípravu a nezávodil. Jirka si zase zvedl sebevědomí osobákem na desítce. Otázkou je, s jakou taktikou každý z nich do závodu vstoupí,“ přemítá Milan Janoušek, autor oblíbených Štrekařů, jehož rovněž uvidíme ve startovním poli s plánem držet se skupiny kolem Moiry Stewartové.

Oběma bude pravděpodobně zdatně asistovat – byť mimo klání o český titul – Slovák Tibor Sahajda, který umí maraton za 2:15:25.

Bronz podle Janouška vzejde z duelu mezi Petrem Pechkem a Honzou Kohutem: „Petr je talent, který s relativně skromným tréninkem dokáže předvádět skvělé výkony.“ Kohut má podle jeho názoru daleko tvrdší tréninky, proto by třetí místo nebylo pro nikoho překvapením.

Překvapit může i David Vaš, kterému by se tak konečně zúročila keňská dřina. Vrací se po zranění nohy, kvůli kterému nemohl nastoupit na mistrovství republiky na poloviční distanci. „Poběžím hezky odzadu, nebudu tlačit od začátku moc na pilu,“ říká. Tento skromný běžec s perfekcionis­tickou přípravou poprvé zkouší přidat i superkomenzační dietu. I on je přesvědčen o tom, že o zlato se rozhodně hlavně mezi Homoláčem a Pavlištou.

Nejstarším účastníkem bude Honza Rada, hobík, který se vypracoval mezi širší elitu. I v padesáti letech běhá slušné časy a maraton chce běžet v tempu 3:50 na kilometr. Největším soupeřem i parťákem mu bude v jeho kategorii Martin Frelich. „Popereme se spolu o neoficiální prvenství v naší kategorii a chceme běžet na čas 2:40.“

Přehled účastníků MČR: https://www.atletika.cz/…-maraton.pdf

Anketa

Kdo z mužů získá v neděli titul mistra republiky v maratonu?

 
18 hl.
 
38 hl.
 
5 hl.
 
1 hl.
 
1 hl.
Celkem hlasovalo 63 uživatelů.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

zuzanarusinova@post žena 29.05.2021 15:27:39

Homoláč vs. Pavlišta – 2:2. Vzájemná bilance největších zítřejších favoritů o titul mistra republiky v maratonu je vyrovnaná a o tom, kdo vyhraje, rozhodne nejspíš správně zvolená taktika Jirky Homoláče, který se stále ještě zcela nevzdal myšlenky na pokoření olympijského limitu. Ovšem přepálený start by jej mohl stát cennou výhru nad Vítem Pavlištou!
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.