Trénink
Běžecká příprava

PORADNA: 10 znaků dobrého a špatného trenéra
Chcete si najmout osobního trenéra, který vám pomůže dosáhnout vytouženého cíle? Podle čeho vybírat a co si rozmyslet předtím, než někoho oslovíte? Co od tréninku pod vedením kouče očekávat? Zeptali jsme se uznávaných trenérských kapacit a závodníků, jak se vyhnout častým chybám.

SERIÁL: Typy tréninku, jak je kombinovat a k čemu pomohou
Posledně jsme lehce zabrousili do techniky běžeckého kroku, abyste se vyhnuli zraněním a zrychlili. Nyní se podívejme na možnosti kombinací typů tréninku, jež nás dovedou k úspěšnému zvládnutí maratonu na RBP Ostrava City Marathonu 11. září v Ostravě.

PORADNA: Klidová tepová frekvence? Stále užitečný pomocník v tréninku!
Sice už nepatří mezi ty nejsledovanější veličiny, které sporttestery umí změřit, ale stále má význam ji sledovat a rozumět jí. Řeč je o klidové tepové frekvenci. O čem vypovídá a co všechno ji může ovlivnit? Kupříkladu jen stav psychiky – rozrušení nebo naopak zklidnění – zahýbe s tepovkou až o desítky tepů za minutu!
Zdraví

PORADNA: Klidová tepová frekvence? Stále užitečný pomocník v tréninku!
Sice už nepatří mezi ty nejsledovanější veličiny, které sporttestery umí změřit, ale stále má význam ji sledovat a rozumět jí. Řeč je o klidové tepové frekvenci. O čem vypovídá a co všechno ji může ovlivnit? Kupříkladu jen stav psychiky – rozrušení nebo naopak zklidnění – zahýbe s tepovkou až o desítky tepů za minutu!

Zažijte endorfiny v tom nejlepším běžeckém vybavení
Endorfiny. Nemusíte zrovna závodit, abyste si tyto hormony štěstí mohli pořádně vychutnat. Stačí se proběhnout na čerstvém vzduchu a dobrá nálada vám vydrží až do večera. I v to věří Endorphin Republic, česká speciálka na outdoorové sporty. Ve svých pěti zážitkových prodejnách od Prahy po Olomouc nabízí amatérským sportovcům stejnou péči jako profíkům. Na své si tu přijdou zejména milovníci běhu, na něž tu čeká našlapané běžecké vybavení nejlepších značek.

Pátý ročník charitativní akce Proběhni.se přinesl přes čtvrt milionu korun
Kunratický les v sobotu 30. dubna zaplnili běžci, kteří závodili nejen pro své srdce. Charitativní akce Proběhni.se přilákala 448 závodníků, jejichž startovné poputuje v plné výši na konto Nadačního fondu České srdce. Ten dlouhodobě pomáhá lidem se srdečními problémy. Letos jsme společnými silami vybrali neuvěřitelných 264 640 Kč! Za celou dobu svého působení charitativní běh společně s nadačním fondem a závodníky vybral již hodně přes jeden milion korun a zachránil desítky životů.
Bosoběh

Bosonohé odpoledne nejen pro rodiče s dětmi
V sobotu 19. května se na Kavčích horách koná další ročník benefiční akce Rodiče na start! s běžeckými tratěmi pro nejmenší i měřenými závody na 1 a 5 km. Doprovodné aktivity se budou týkat bosé chůze a běhu, k vyzkoušení bude bosá stezka či chůze po skle a po žhavém uhlí, soutěžit se bude i v rodinném trojboji a nebudou chybět ani výtvarné dílny nebo bohatá tombola. Více info na webu pořádající společnosti Aperio zde

Přichází jaro. Odložte bundy, čepice... a boty
Láká vás vyzkoušet si běh naboso? Příležitost budete mít za tři týdny na prvním ročníku Mistrovství republiky v bosopředbíhání. Závod je otevřený jak nováčkům, tak zkušeným bosoběžcům. Co od akce očekávat, vysvětluje za organizátory Petr Exnar.

ZKUSILI JSME: Běh naboso není pro princezny na hrášku
Jak si zpestřit běžný pětikilometrový závod? Třeba tím, že ho poběžím naboso. Dosud jsem bez bot běhala jenom na pláži, a tak kývu na pozvánku na Hostivařský běh, jeden ze závodů seriálu ČSOB Na zdraví. Třeba přijdu na to, proč je bosé běhání tak populární. A rovnou se zúčastním republikového šampionátu, byť neoficiálního!
Výživa

PORADNA: Jak správně regenerovat, aby vaše výkonnost rostla?
Jestli to s běháním myslíte opravdu vážně, musíte brát ohled i na regeneraci. Abyste se i druhý den cítili dobře, a abyste mohli posouvat svou výkonnost dál. Právě v době regenerace totiž roste vaše výkonnost a díky ní půjdete do dalšího sportovního výkonu s doplněnými zásobami glykogenu, s připravenými svalovými vlákny a ideálně nastaveným organismem.

PORADNA: Glykogen, tuky, aminokyseliny... Kde se bere energie pro běh?
Přemýšleli jste už o tom, jaké zdroje energie využívá organizmus při běhu? Kolik máme uložených zásob energie a jak nejlépe je doplňovat? Měli byste, protože doplňování energie je alfou a omegou nejen v případě běhu, ale i dalších vytrvalostních sportů. Znalostí fyziologických pochodů v těle můžete zkrátka hodně získat, proto si v článku povíme víc.

PORADNA: Co jíst před sportem, aby se vám běželo lépe
Taky se sami sebe často ptáte, co jíst před běžeckým závodem nebo tréninkem, aby vaše tělo bylo maximálně připravené na výkon? Abyste měli dost energie, cítili se sytí, a přitom vám nebylo těžko? Nabízíme odpověď na základě fyziologických zákonitostí fungujících v našem organismu.