Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Radek Brunner vyhrál třetí stříbro na Spartathlonu, o zlato jej obral domácí borec

Radek Brunner vyhrál třetí stříbro na Spartathlonu, o zlato jej obral domácí borec
foto: Sparta Photography Club

Radek Narovec | 21.09.2021 | přečteno: 33605×

„Každý rok se na Spartathlonu objeví někdo, s kým se absolutně nepočítalo.“ To byla prorocká slova Radka Brunnera pronesená pár dní před letošním startem, jeho již šestým a pravděpodobně i posledním. Cíl by jediný – vyhrát konečně zlato. Jenže se objevil někdo, s kým nepočítali ani Řekové – jejich vlastní borec. Skyrunner Fotis Zisimopoulos si poradil i s asfaltem a vyhrál o parník ve skvělém čase pod 22 hodin. Na Radka zbyla „jen“ stříbrná medaile, ale i to je s ohledem na trable během závodu převeliký úspěch. PŘIDÁVÁ VIDEO Z VYHLÁŠENÍ NEJLEPŠÍCH MUŽŮ

V historických zápisech tohoto slavného 246 km dlouhého běhu z Atén do Sparty budou jen dvě jména běžců, kteří získali víc medailí než 47letý rodák z Horních Počernic. Ovšem Radkovi Brunnerovi, který se musel v životě vyrovnat s několika opravdu vážnými zdravotními potížemi, patří unikát – svých pět medailí získal v řadě pěti posledních startů. Chtěl konečně chybějící zlato, ale opět se našel soupeř, který za 22 hodin rychlého běhu prostě neudělal chybu, ani jej nepostihly zdravotní problémy.

Velkou radost českým fanouškům udělal třetí Milan Šumný, který podobně jako předloni (loni byl ročník zrušen kvůli covidu) držel své strojové tempo až do cíle. Obdobně stabilita výkonnosti šestého Jirky Horčičky po celý závod, to bude něco, co budou nadšenci studovat z jeho zápisů do elektronických deníků.

V ženách zvítězila díky urputnému finiši dost nečekaně Lotyška žijící v Rakousku Diana Džaviza, která výkonem 25:23:59 získala celkové sedmé místo a získala cenný skalp velezkušené Maďarky Zsuzsany Maraz.

SLEDUJTE ŽIVĚ PRŮBĚŽNÉ ONLINE VÝSLEDKY (KLIKNĚTE NA AKTUÁLNÍ CHECKPOINT)

25.9. 5:41 – Tak vše je v pořádku, do cíle míří na třetím místě Milan Šumný a euforie českých silničních ultras je na místě – dva muže na bedně jsme v Řecku ještě nikdy neměli. K tomu přičtěme šestou příčku Jirky Horčičky. Marek Jirásek se pohybuje ve druhé desítce.

25.9. 5:19 – Radek je v cíli a neskrývá velkou radost a úlevu. Vždyť v jednu chvíli to vypadalo na totální fiasko, když se propadl až do druhé desítky a dokonce omylem uhnul z trasy a musel se vracet. Co předvedl následně, to je fakt na poklonu. Posledních 50 km dokonce držel vyšší tempo než vítěz. Velká škoda, že ani letos to nebylo na zlato. Čas v cíli 23:17:30 je druhým nejlepším výsledkem ze šesti Radkových startů.

25.9. 4:30 – Tak ještě nepředbíhejme, protože Milan klidně může být přímo za Radkem a jen ho nesnímá dobře GPS lokalizace. I mezičasy vítěze dotekly dodatečně.

25.9. 4:02 – Vítěz přebral pohár s vodou a korunu pro finišera. Na druhého v pořadí si budeme muset počkat odhadem tak hodinu a půl. Radkova pozice se zdá být neotřesitelná, ale Milanovi asi bronz unikne. Dokonce se před něj dostává nyní i Jirka Horčička, mezi nimi pak běží Španěl Penalba a Lotyš Matiss Vecvagaris. I tak to ale vychází, že budeme mít hned trojici českých vytrvalců v první šestici – neskutečný úspěch naší výpravy!

25.9. 3:59 – Řek je v cíli ve skvělém čase 21:57:20, pátém nejlepším výsledku historie. Během závodu ani jednou nezaváhal, nevypadl z tempa. Přitom to byla jeho premiéra na Spartathlonu!

25.9. 3:45 – Pořadatelé nahodili živý videostream z prostoru cíle. Letos se bohužel moc nevytáhli, co se týče přenosů ze závodu, de facto žádné nebyly. Tak si užijme aspoň úspěch Radka a Milana v obrázcích.

25.9. 3:40 – Abychom to nezakřikli, ale… Pokud Radek dorazí do cíle jako druhý (ale i třetí), bude to jeho pátá medaile v řadě, což se dosud v historii žádnému muži nepovedlo.

25.9. 3:30 – Jedno je jisté – letošní vítěz bude korunován ještě za hluboké tmy, to je vždy vyjádřením vysoké kvality a připravenosti a obojí včera a dnes předvádí domácí borec Fotis Zisimopoulos. Rekord závodu drží Yiannis Kouros, který tu v roce 1984 vysekl neuvěřitelný čas 20:25:00. Tomu se Fotis už nevyrovná, ale přiblíží se 22:04:04 Sorokina z roku 2017? Radka Brunnera už nebude muset tolik trápit zakolísání v první části závodu, které jej stálo několik desítek minut ztráty, protože na Řeka letos prostě nikdo neměl.

25.9. 3:12 – Marka Jiráska už jsme skoro odepisovali, ale vypadá to, že chytil nový dech a posouvá se na 17. pozici na checkpointu 60 (194 km). Mačkáme palec, ať mu odhodlání vydrží a vylepší svou předloňskou 32. pozici.

25.9. 3:05 – Řeckým pořadatelům přestaly fungovat snad všechny komunikační kanály, takže jedinou možností, jak si udělat obrázek o napínavém konci letošního ročníku, je GPS tracking. Podle něho míří vedoucí Řek na 236. km a do cíle mu zbývá jen něco kolem desíti kilometrů. S velkým odstupem za ním by se měl pohybovat Radek Brunner, Španěl Penalba nevzdává svůj srdnatý boj o bronz, ale v jeho stínu s nepatrnou ztrátou běží Milan Šumný. Na oba čeká ještě zhruba 31 km a je možné, že se bude rozhodovat až v samém závěru.

25.9. 1:50 – Změna na čele závodu žen! 34letá Lotyška Diana Džaviza bere osud letošního Spartathlonu do vlastních rukou a odsouvá z čela Zsuzsannu Maraz. Velké překvapení je na světě.

25.9. 1:40 – Potvrzeno! Podle maďarské fanouškovské FB stránky musel Tamás Bódis na 194. km odstoupit ze závodu z druhé pozice! Radek Brunner se tím opravdu posouvá na druhou příčku a Milan Šumný by mohl bojovat o bronz. To by byl jednoznačně největší úspěch českých mužů na Spartathlonu! Na šesté příčce je nyní navíc Jirka Horčička. Senzace!

25.9. 1:20 – Řecký skyrunner letos vládne rozdílem třídy. Při pohledu na GPS tracking si uděláte obrázek, jak vypadá nyní rozložení předku startovního pole. Zisimopoulos vede snad o 15 kilometrů a zbytek se pere o další příčky. Že by Řekové mohli oslavovat nástupce Yiannise Kourose?

25.9. 0:58 – Nádhera! Radek třetí, Milan právě doběhl na páté příčce a mezičasy indikují, že má na to unaveného Španěla také předběhnout. Na tomto checkpointu zůstal na GPS trackingu stát dosud druhý Maďar, je to jen technická chyba? Pokud ne, šel by Radek pro stříbro a Milan pro bronz!!!

25.9. 0:35 – Radek už je zase na bedně! Na checkpoint 60 (194. km) dorazil už jako třetí a měl dokonce lehce vyšší průměrné tempo než dosavadní lídr.

24.9. 23:20 – Další smutný příběh letošního ročníku napíše patrně Slovinec Luka Videtic, který se předlouho držel i na páté příčce. Došlo mu a v posledním úseku se ploužil tempem 9:30/km a propadá se na devátou příčku.

24.9. 23:05 – Milan Šumný zůstává hodně v pohodě, na horské občerstvovačce rozdával úsměvy a fotil se jak na sobotním výletě. Bude nakonec v cíli před nebo za Radkem?

24.9. 22:55 – Zdá se, že vedoucímu Řekovi už může radost zkazit jen nenadálá zdravotní lapálie, protože svým soupeřům naděluje opravdu bomby. Mohl by se tak stát teprve třetím Řekem, který tento slavný závod vyhrál. Naposledy to byl Kostas Reppos v roce 1998. Ale nepředbíhejme, do cíle to je ještě hodně přes maraton.

24.9. 22:30 – Zajímavá data ukazuje naše tabulka průměrných temp u tří závodníků, kteří jsou již na checkpointu 52 (172 km): Zatímco Řek snad nemá slabiny, druhý Maďar Bódis i třetí Španěl Penalba rapidně zpomalují. Oproti lídrovi běží tempem na kilometr o půl druhé minuty pomalejším! Pokud Radek udrží své tempo, zanedlouho bychom jej mohli vést na bronzové pozici!

24.9. 22:20 – Velké otazníky visí nyní nad stavem Marka Jiráska, který závod skvěle rozběhl a dlouho zavíral první desítku, ale v posledních zhruba 40 km mu to vůbec nejde. Na checkpoint 47 (160. km) dorazil až na 19. místě a průměrné tempo mu v posledním úseku kleslo až na 8:30/km. Zvedne se ještě?

24.9. 22:15 – Podle GPS trackingu se již Radek Brunner dostal před Lotyše Vecvagarise a patří mu aktuálně čtvrté místo. Uvidíme, zda to mezičasy potvrdí, občas GSP tracking generuje nepřesnosti. Radek by měl být někde na 168. km z 246 km celkem. Pořád je ve hře medaile!

24.9. 22:10 – Stále nic není rozhodnuto v závodě žen, kde se stále výše pořadím posouvá Lotyška žijící v Rakousku Diana Džaviza a drží se i Ruska Irina Masanova. Obě dělí od sebe jen čtyři minuty a na vedoucí Maraz ztrácejí jen cca 23 minut. Jako druhá zůstává Američanka Lizak.

24.9. 21:50 – Zajímavý rozdíl mezi oblečením prvního Řeka a druhého Maďara. Zatímco Řek už má na rukou silné rukavice a je zahalen v bundě, Maďar je zjevně vůči chladu odolnější a běží dál v tílku.

24.9. 21:40 – Pohled na tabulku prvních deseti na 160. km je stále pro české barvy velmi potěšující, byť nám chybí medailová pozice: 5. Radek Brunner, 6. Milan Šumný, 8. Jiří Horčička. Posledně jmenovaný má reálnou šanci se brzo o příčku posunout výše.

24.9. 21:30 – Trošku jsme si pohráli s mezičasy a podívali se na tempo jednotlivých závodníků v posledních úsecích. Raketou v závodním poli zůstává vedoucí Řek, kterému asistuje snad jen Maďar Bódis na druhé pozici. V jednu chvíli zabrala i Maďarka Maraz, ale následně její tempo výrazně opadlo oproti svým soupeřům ve stejném úseku. Naopak v obou námi posuzovaných úsecích se zcela sesypal Lotyš Kumpins (dokonce měl tempo na kilometr o dvě minuty a více pomalejší než ostatní), což se logicky odrazilo na propadu v jeho pořadí – z třetí pozice na 123. km se sesunul až na devátou na 160. km. Bohužel tempo ochabuje i Marku Jiráskovi.

24.9. 20:15 – Věnujeme se hodně třem nejlepším z české výpravy, tak se podívejme i do nižších pater výsledkové listiny, jak si stojí ostatní: 14. Marek Jirásek, 22. Petr Herejt, 62. Zdeněk Koblic, 76. Iveta Bodnarová, 79. Jan Brenk, 117. Martin Kopecký, 139. Petr Kříž, 232. Petr Jedlička. Petr Chytil a Dušan Koutník podle všeho již v závodě nejsou.

24.9. 19:55 – Děje se toho nyní opravdu mnoho. Milan Šumný předloni všechny šokoval stupňovaným tempem v posledních desítkách kilometrů, které ho vyneslo na celkové páté místo. Letos to vypadá hodně podobně – aktuálně je již sedmý a na šestého Radka Brunnera mu schází jen 11 minut. Podle fotografií navíc Milan, který čerpá v přípravě rady Miloše Škorpila, vypadá hodně dobře a mohli bychom si vsadit, že nynější sedmá pozice nemusí být konečnou.

24.9. 19:50 – Maďarka Zsuzsanna Maraz jde podle očekávání před svou americkou rivalku. Na checkpointu 41 má již náskok 5 minut. A pozor – obě dámy jsou na 10., resp. 11. příčce celkově!!! Fakt klobouček.

24.9. 19:48 – Řek stoupá na nejvyšší vrchol trasy, který má 1062 m n.m.. Na metě půlmaratonu byli běžci prakticky na úrovni moře! I to je Spartathlon, který lze jen těžko přesně kategorizovat v rámci běžeckých disciplín. Nás může hodně hřát pohled na složení první desítky závodníků, kde máme hned tři jména a jsme zatím nejúspěšnější výpravou!

24.9. 19:05 – Radek klesl o příčku a je šestý, na vedoucího Řeka zaostává 69 minut, ale má před sebou v dohledu dva Lotyše. Bude to určitě bitva o medaili!

24.9. 18:45 – Uff, už to vypadalo, že na Radka přišla další velekrize a propadl se někam do druhé desítky, ale ne. To jen opět vynechala technika, resp. GPS tracking Radka nějaký čas neregistroval. Uvidíme na checkpointu 41, kam se další borci blíží, jak vypadají mezičasy. Španěl Penalba se každopádně propracoval již na třetí pozici, zatím jeho nejlepší mezivýsledek!

24.9. 18:40 – Otázka ohledně náskoku lídra zodpovězena – náskok Řeka na druhého Maďara stoupl na 26 minut, tzn. že Zisimopoulos přidal dalších 5 minut. Zatím svým výkonem připomíná Alexandera Sorokina z roku 2017, kdy zaběhl pátý nejlepší výsledek Spartathlonu 22:04:04. Rychleji běžel už jen 4× legendární Yiannis Kouros. Uvidíme, do konce je ještě fakt daleko a podobně dlouhý závod běžel Fotis pouze jednou v životě.

24.9. 18:15 – Všichni účastníci mají právě za sebou 12 hodin běhu a i na toho nejlepšího ještě tak 10–11 hodin čeká. Spartathlon opravdu patří mezi hardcore akce svého druhu.

24.9. 18:10 – Fotis Zisimopoulos je na checkpointu 41 (143. km) a do cíle už mu zbývá „jen“ sto kilometrů. Tento 38letý Řek rozhodně nepatřil mezi ty, o kterých se mluvilo jako o favoritech, ale možná neprávem. Letos doběhl třetí na Transgrancanarii a desátý na Lavaredu. V ITRA rankingu mu patří druhá příčka mezi Řeky. Natáhne nyní svůj už tak velký náskok na své převážně silničářské soupeře?

24.9. 18:00 – Tři Češi v top10, další na 13. pozici! To je neskutečné. Pokud Radek Brunner opravdu tímto ročníkem uzavře svou Spartathlonskou kapitolu, vyrostli mu následovníci. A to v Řecku letos nezávodí Petr Válek, ten by určitě také bojoval o místo v top15. Pořadím se stále výše posouvá Milan Šumný, aktuálně je desátý a rozhodně ještě neřekl poslední slovo. Osmý Jirka Horčička jede stabilním tempem a jeho odstup od vedoucího Řeka 1:07 také ještě nemusí být rozhodující. Kluci jdou prostě skvěle!

24.9. 17:50 – V ženách si drží prvenství (a skvělou 11. příčku celkově!) Američanka Marisa Lizak, předloni zde šestá. V civilu je tato pohledná dáma ředitelkou kapitálových trhů v americkém nemovitostním fondu – zajímavé spojení ultraběhání a špičkového managementu! Pouhých šest minut na ni ovšem ztrácí maďarská šibalka Zsuzsanna Maraz, která už několikrát v minulosti ukázala svým soupeřkám sílu právě v posledních desítkách kilometrů závodu. Iveta Bodnárová si nadále drží desátou příčku.

24.9. 17:40 – V místech, kudy borci nyní probíhají, je stále příjemných 19 °C a je jasno, avšak v noci mají teploty poklesnout až k chladným 6 °C. To na náladě nepřidá, zvlášť když už máte v nohou tři maratony v kuse.

24.9. 17:30 – Dějou se věci! Řek se vzdaluje zbytku pole a vypadá to, že má sil na rozdávání. Na checkpointu 35 (123. km, Nemea) má již náskok 21 minut, za něj se opět propracoval Maďar Bódis. A Radek Brunner? Je již pátý!!! Na udatného rychlonohého Řeka sice ztrácí 57 minut, ale borci na dalších místech aby se báli, co jim rychlík z Horních Počernic nachystá v noci.

24.9. 15:45 – Věřme zatím maličko nedůvěryhodnému GPS trackingu: Mění se pořadí i na druhém a třetím místě. Maďarovi Bódisovi nechutnají kopce a dostává se před něj Lotyš Kumpins. V čele peláší o stošest domácí Řek Zisimopoulos, až se dere na mysl otázka, zda tento skyrunner bez zkušeností ze startů na Spartathlonu maličko nepřepaluje.

24.9. 15:30 – „Při každým Spartathlonu na mne přijde slabší chvilka, kdy se propadnu pořadím. Ale pak se z toho vždycky nějak oklepu a ohromně mne nakopává, jak se dostávám před jednoho závodníka za druhým,“ řekl v červnovém rozhovoru pro Český rozhlas Radek Brunner. Snad jej tedy psychicky nakopne, že se již vyškrábal z cca 15. příčky někam na sedmé místo. Do cíle zbývá těm nejlepším stále ještě 130 km, to se může udát leccos!

24.9. 14:40 – Že jsi lze užít i takto náročný běh, o tom svědčí fotka Zdeňka Koblice, který se na mostě přes Korint zastavil a zapózoval fotografovi přímo do objektivu! Zdeněk přitom rozhodně nejel do Řecka na výlet, aktuálně mu patří 27. pozice!

24.9. 14:30 – Koho nyní podle vývoje závodu tipovat za vítěze? Zisimopoulos je velkou neznámou, v jeho prospěch bude hrát hornatý terén, který na běžce čeká v noci. Bódis vypadá jako vždy dobře, ale za ním běží i skvělý Iván López Penalba. Trochu překvapením je, že se letos vůbec nedaří Japoncům, nejlepší z nich je až ve čtvrté desítce.

24.9. 14:23 – Sledujeme zmrtvýchvstání Radka Brunnera, který se snaží dostat zpět do první desítky závodníků. V čele je stále řecký ultratrailový běžec Fotis Zisimopoulos, který se snaží odpoutat od svého maďarského pronásledovatele a vítěze posledního ročníku Tamáse Bódise (na checkpointu 28, tzn. 100.km to bylo o 10 minut). Rozestupy v první desítce jsou jen pár minut, takže se pořadí bude určitě přesýpat, jak nyní přijdou kopce. V top 13 máme čtyři borce, nejlépe se zatím vede Jirkovi Horčičkovi, kterému patří osmá příčka se ztrátou 40 minut na lídra.

24.9. 13:26 – V ženách se zkušená a favorizovaná Maďarka Zsuzsanna Maraz drží na druhé příčce devět minut za vedoucí Američankou Marisou Lizak, třetí je Ruska Irina Masanova. Iveta Bodnárová by měla být na desáté příčce.

24.9. 13:16 – Uff, to je pech. Radek zjevně odbočil z trasy a otočil se až po nějakých 600 metrech. To je další ztráta a nápor na psychiku. Propadne se někam do druhé desítky.

24.9. 13:11 – Radek odstupuje ze závodu? Nebo si spletl trasu? Na GPS trackingu se jeho číslo 123 odklonilo z trasy a pohybuje se zpět ke Korintskému průplavu!!!

24.9. 13:00 – Zatím nevíme, co se Radkovi stalo, snad obvyklé žaludeční potíže? Z těch se ostřílený borec umí dostat a 24 minut není na tak dlouhém závodě nepřekonatelných. Každopádně jej to ale bude stát hodně sil! Naši ale běží zatím skvěle, v top 20 máme hned pět borců.

24.9. 12:49 – Vedoucí běžci překračují Korintský průplav a vstupují na Peloponés, čeká je ještě cca 20 kilometrů po rovině a asfaltu, než se trasa zakousne do kopců. Pořadí na čele se podstatně změnilo! Na checkpointu 22 (80. km) vede znovu Řek Zisimopoulos, druhý je již Maďar Bódis (- 5 min), třetí Lotyš Ainars Kumpins (- 9 min). Radek se propadl až na šestou příčku a nabral ztrátu 24 minut! Tři minuty za ním je Jirka Horčička. Pokud sledujete GPS tracking závodu, buďte opatrní, data jsou zatím nepřesná!

24.9. 11:22 – Radek jde opět do čela závodu, na checkpoint 18 na 65. km přibíhá již s náskokem dvou a půl minuty na 39letého řeckého skyrunnera Zisimopoulose. Třetí je velký favorit Bódis z Maďarska s odstupem šesti minut na Radka. Závod je však stále jen na začátku, běží se téměř po rovině až do 102. km, kdy se profil trati začne lámat. Horčička se drží na sedmém místě (-20 min), Jirásek je 12. (-25 min), Šumný je 15. (-37 min), Herejt 18. (-40 min).

24.9. 10:40 – Radek Brunner rozběhl letošní ročník pořádně zostra, na špici se střídá s Řekem Fotisem Zisimopoulosem (aktuálně na něj ztrácí minutu). Předloňský vítěz Maďar Tamás Bódis se drží o 6 minut zpátky. Checkpointem 14 na 51.km proběhlo zatím 34 běžců, z českých závodníků je Jirka Horčička sedmý (-13 min), Marek Jirásek jedenáctý (-20 min), Milan Šumný běží na 18. příčce a Petr Herejt 19. (oba dva ztráta na vedení 31 minut).


Týdenní dávky přes 200 km, dlouhé běhy 50–60 km v tempu a být co nejvíc na nohou, to byly stavební kameny přípravy Radka Brunnera na letošní 246 km dlouhý Spartathlon, který startuje už tento pátek ráno. Pro českou legendu ultraběhu to navíc má být poslední ročník a všichni víme, že mu ve sbírce chybí už jen jediná medaile – ta zlatá…

Když loni Řekové odpískali ročník kvůli covidu, už jste měli všichni jeho účastníci prakticky sbaleno na letiště. Jak dlouho tehdy trvalo Radkovi vstřebat to zklamání, že po měsících tvrdých tréninků nikam nepojede? „To bylo hned. Není závod? No tak není, no. Jsou horší věci. Čím jsem starší, tím takovéto věci beru smířlivěji. Svět se nezboří. Aspoň jsme měli možnost na letošní ročník potrénovat dva roky,“ směje se ostřílený harcovník, pro kterého to bude již šestý start a snad i doběh.

Pořadatelé údajně nevyloučili start ve vlnách, ale uvidí se až na místě. Řekové jsou při stanovování pravidel velmi „kreativní“, tak si jen přejme, aby průběh závodu nikterak nerušily zmatky při online sledování z checkpointů.

„Zatím kolem toho nic moc nevíme. Hovořili o tom, že by do závodu pouštěli ve skupinách po 50, ale podle jakého klíče by to pouštěli, to neřekli. Snad ale od toho nakonec upustí. Co bylo loni špatné, že jsme se neměli dotýkat sochy krále v cíli, ale letos už se o tom nemluví, tak snad skončíme závod tak, jak se má.“

Pořadatelé pro letošek nevypsali nové přihlášky a do závodu pustí jen ty, kteří byli ve startovce pro zrušený ročník 2020 a nepožádali o vrácení startovného. Z toho posledního důvodu letos neuvidíme Petra Válka, výtečného ultravytrvalce, který se zotavil z nepříjemných zdravotních potíží, jež ho postihly při nedokončeném ročníku 2019. O rok předtím se Petr dostal do top 15 a podtrhnul tehdejší triumf českého ultraběhu. Milan Šumný tehdy skončil pátý a Radek Brunner a Katka Kašparová obsadili stříbrné pozice. Více se dařilo už jen Maďarům.

Radek Brunner i Milan Šumný tak patří mezi největší letošní české kandidáty na slušná umístění, možná i Jirka Horčička, který nedávno na Kladně zvládl 252 km za 24 hodin, v případě Radka je ale jasné, že cokoliv vyjma vytouženého zlata bude pro něj spíše trpkým výsledkem. Na Spartathlon možná nezanevře, ale naplno jej letos chce běžet naposledy.

„Já tento ročník beru tak, že je poslední. Je to poslední pokus (o zlato), když to nebude, tak to nebude,“ říká napůl odhodlaně, napůl smířeně muž, který nebude mít na startu sobě rovného, co se týče výkonnosti a zkušeností s tímto extrémním během, kterému sami účastníci říkají olympiáda v ultra.

Koho považuje za letošní favority? Ve hře bude hned pět borců z předloňské top10, k tomu je třeba připočíst další tři, kteří se do desítky dostali v roce 2018. K největším favoritům bude samozřejmě patřit 33letý Maďar Támás Bódis, který v roce 2019 jasně vyhrál a třetímu Radkovi nadělil bezmála hodinu v cíli.

„Ve startovní listině je i 30letý Španěl Iván López Penalba, který umí přes 270 km na 24hodinovce. Ale Spartathlon je typický tím, že se v něm vždy vynoří někdo do té doby neznámý, který běží perfektně,“ varuje Brunner. To se povedlo třeba v roce 2017 Alexandrovi Sorokinovi z Litvy. Asi víte, že tento dealer z kasína v srpnu překonal nepřekonatelný výkon legendárního Yannise Kourose na 24hodinovce, když v Polsku nakroužil neskutečných 309 km.

Českého reka by mohl mezi Aténami a Spartou potrápit i Ir Alastair Higgins (ten je ročník 1973, tedy o rok starší než Radek), či další Maďar Balazs Simonyi. Prostě kvalitních soupeřů bude i letos více než dost.

Měnil proto letos něco v přípravě? „Ani ne, vsadil jsem na vše osvědčené. Týdně to obnášelo 200 km i víc, v tom nějaké ty dlouhé běhy na 50–60 km v tempu.“ Radek si v létě na Kladně vylepšil osobák na 24 hodin (255,7 km), což jen potvrzuje, že v ultra věk není podstatný. Pak následoval tradiční start na Lužických sedmistovkách. „Letos se moc dlouhých závodů po světě neběželo, tak jsme všichni hodně natěšení. I s ohledem na to, že to pro mne bude poslední šance, tak jsem se připravil, jak nejlépe to šlo,“ dodává.

V ženách je favoritka jasná – do Atén se vrací Maďarka Zsuzsanna Maraz, která tu poslední dva ročníky nenašla přemožitelku a své čtyři starty ozdobila čtyřmi pódiovými umístěními. Předloni měla závod skvěle rozběhnutý i Ruska Irina Masanova, jak se jí povede letos?

Závod začíná tradičně v 7 hodin ráno v Aténách (6 hodin našeho času), měří 246 km a první v cíli ve Spartě by měli být v sobotu v brzkých ranních hodinách. Předpověď počasí je tentokrát po dvou extrémních ročnících (2018 hurikán, 2019 vedro) typicky řecká pro toho období roku – přes den by teploty měly vystoupat k 26 °C, v noci, kdy budou závodníci zdolávat nejvyšší bod trasy, je čekají nejnižší teploty 13 °C.

Někteří pozorovatelé tvrdí, že Radek se v Řecku nedočkal dosud zlata proto, že má tendenci úvod přepálit, ale zkušeného běžce z Horních Počernic tohle nechává chladným: „Moje taktika je pořád stejná – vyběhnu rychle a po zbytek závodu musím běžet tak rychle, abych byl v cíli co nejdřív…“

Složení české týmu pro Spartathlon 2021:

Dušan Koutník (startovní číslo 58)

Radek Brunner (123)

Milan Šumný (100)

Martin Kopecký (80)

Petr Chytil (104)

Zdeněk Koblic (115)

Iveta Bodnárová (122)

Jan Brenk (147)

Petr Herejt (186)

Jiří Horčička (233)

Petr Jedlička (241)

Marek Jirásek (256)

Petr Kříž (318)

Komentáře (Celkem 20)

Nalezené položky: 21 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Radek Narovec muž 22.09.2021 20:48:52

Týdenní dávky přes 200 km, dlouhé běhy 50–60 km v tempu a být co nejvíc na nohou, to byly stavební kameny přípravy Radka Brunnera na letošní 246 km dlouhý Spartathlon, který startuje už tento pátek ráno. Pro českou legendu ultraběhu to navíc má být poslední ročník a všichni víme, že mu ve sbírce chybí už jen jediná medaile – ta zlatá…
Odkaz na článek

avatar

Desert muž 23.09.2021 07:56:46

preji mnoho stesti :-)

prosim nenasel uz nekdo linky?

avatar

Sloviensko

rudo muž 23.09.2021 08:11:42

>> Desert, 23. 09. 2021 07:56:46

https://www.spartathlon.gr/en/home.html

uz odpocitavaju 22 hodin

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 23.09.2021 08:31:54

Nejen Radkovi budiž přány lehké nohy a kachní žaludek. :-)

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 23.09.2021 09:56:16

osobne povazujem dlhe tempove treninky sa zbytocne vycerpavajuce

to mi potvrdil Yiannis ked mi povedal ze behava v treninku max 30km a dlhsie bezi jedine v pretekoch

tiez tuto strategiu praktizoval juhoafrican co viacrat vyhral Commrades marathon meno narychlo nespomeniem.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 23.09.2021 13:40:52

>> rudo, 23. 09. 2021 09:56:16

Bruce Fordyce, 9× vyhral. Ale on po vacsinu rokov behaval aj v treningoch behy od 40–60km. Az ku koncu kariery si vystacil aj bez nich, kedze mal dost km v nohach…

avatar

Sloviensko

rudo muž 23.09.2021 14:50:13

>> Mato, 23. 09. 2021 13:40:52

ano to je spravne meno

dost som komunikoval s chlapikom co bol z toho isteho oddielu ako Fordyce a potom emigroval do AUS a stale mal kontakty s oddielom a o vsetkom informoval

takze som mal podrobnosti o treninkovom procese

trenink 60km mohol mat tak raz do roka a to bolo vtedy ked si cely oddiel kazdy rok, dal treninkovy beh po celej trase toho zavodu, neviem kolko tyzdnom pred zavodom to bolo. Vzdy ho ukezali aby siel aj on

a on to vzdy zabalil zhruba v polovici teda tych 40–60 moze byt ze sa nebude zbytocne mimo zavod vycerpavat koli nicomu.

nemal ultracku filozofiu zbierat km ci hodiny na nohach

trenoval vzdy vysoku intenitu vytrvalosti a na to staci 2–3 hodinovy trenink, nic dlhsie nema zmysel

a dokonca jeho sezona bola obratena, po odpocinku zacinal sezony kratkymi treninkami kym sa dostal rychlostne na pozadovane tempo a az potom treninky v tom tempe zacal predlzovat

teda najprv rychlost potom vytrvalost, ovsem vzdy slo o aerobnu rychlost

ziadne laktatove vylomeniny

takto som si to zapamatal, konkretne udaje uz davno nemam

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Černé Voděrady

Celkem 20946,54 km
Minulý měsíc 74,71 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 24.09.2021 08:28:44

Podle GPS se Radek zastavil (?).

Další naši si zatím vedou velmi dobře!

https://track.trail.live/…/spartathlon

Edit: tak Radek asi ztratil čip, na CP 11 je evidován jako první.

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 24.09.2021 09:38:26

>> rudo, 23. 09. 2021 09:56:16

>> Mato, 23. 09. 2021 13:40:52

Slová najpovolanejsieho ku nielen príprave na ultra:

https://www.letsrun.com/…-doing-them/

avatar

Nymburk

Celkem 29033,85 km
Minulý měsíc 292,5 km
10 km: 0:45:16 (2013)
půlmaraton: 1:39:24 (2015)
maraton: 3:47:17 (2015)

MartinVMartin muž 24.09.2021 09:48:31

>> Desert, 23. 09. 2021 07:56:46

http://www.spartathlon.gr/…data-en.html?…

Live..!

avatar

Sloviensko

rudo muž 24.09.2021 10:53:09

>> Ondriško, 24. 09. 2021 09:38:26

vdaka za ten link, nevedel som o tomto clanku

nuz k tomu by som mal vela povedat, je tam mnoho pravdy a mnoho nepresnosti a tiez nejake uplne nezmysly.

Yiannisa som poznal len velmi povrchne z niekolkych stretnuti u spolocneho kamarata ultrabezca , emigranta z Juhosky v AUS. Nevedel som o nom nic, len to ze je to vraj znamy ultrak z Grecka, ja som dovtedy ultrabehy absolutne nesledoval. Myslel som si ze sa s nim nemam o com rozpravat a tak sme sa spolu nikdy nebavili (co teraz lutujem, najme ohladom temy Greckej historie, metafyziky atd). Skutocne sme sa zoznamili az 2005 v Colacu, kde som s nim bol 6 dni a noci a v podstete som sefoval celemu jeho timu, ale zaroven pomahal trochu viacerym, bol tam cech Vlastimil Dvoracek, ktory by mohol o podmienkach vela povedat a cesky emigrant v AUS zijuci na Tasmanii Vlastik Skvaril, ktory sa stal tam mojim dobrym kamaratom.

Skutocne som Yiannisovi povedal, ze v idealnych podmienkach (pocasie a trat) a keby on neurobil mnozstvo chyb a prisiel pripraveny s patricnou vybavou, mohol dat v pohode 1200km a viac.

Yiannis prisiel s obrovskou taskou uplne starych vysuchanych topanok snad 20–30 parov a asi 100 parov vloziek do bot a s minimom ponoziek, z ktorych vacina nebola vhodna na podmienky

vacisna topanok boli malych hned od ziaciatku a ako mu po par dnoch spuchla a predlzila sa noha, boli male uplne vsetky, proste nebol vobec pripraveny neprisniesol si ani ziadne iontaky, len si vzal co mu ten Juhos dal napochytre a tie boli stare po zaruke a uz kazili zaludok. Yinnis po grecky vrieskal na svojich dvoch pomocnikov co si priviezol, napriklad aby mu pripravili topanky s vlozkami, ale ako sa vravi z hovna sa kolac neupecie, chudaci akoby mohli za to ze boty boli male stare vysuchane… aj som mu v obchode nakupil zenske puncosky z ktorych sme vyrabali protiprachove navleky a tiez 2 dni behal v pozicanych perovacich botach od Vlastika Skvarila

tazke asi tak.

a par rokov predtym som bol na dovolenke v kempe WILLSON PROMOTORY NATIONAL PARK kde bol aj ten Juhos s rodinou a Yiannis ako ich host a kazdy den oni 2 bezali 30km trenink, potom cely den Yiannis sedel na kempingovej stolicke a cakal kto mu ake jedla uvari, na velku zlost manzelky toho kamosa, ktora cele 2 tyzdne nadavala ze ona sla na svoju dovolenku a nie robit Yiannisovi kucharku.

Yiannis ovlada aj starogrectinu a chodil do kniznic a muzea studovat stare grecke spisy a bol velmi rozculeny nad falsovanim historie v sucastnosti, nielen nad trasou Spartathlonu.

Z toho clanku sa viackrat objavuje narazka ze jeho vykony neboli na zaklade fyzickej pripravy ale na zaklade mentalnych schopnosti, prejst do stavu akoby tranzu, pocuval pri tom v sluchatkach nejaku hudbu, ja som s nim komunikoval aj telepaticky… kazdy nech si z toho vezme co chce.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 24.09.2021 11:07:10

pridam nieco k tej fotke z clanku, ako maju tricka WESTFIELD.

to bol beh SYDNEY-MELBOURNE bezany kedysi davno vela rocnikov po cestach ked este byvala mala premavka na bocnych cestach

velky obchodak WESTFIELD to sponzoroval a start aj ciel boli pri obchodakoch v oboch mestach. vlavo je Cliff Young zvany Cliffi, ktory to vyhral, myslim prvy rocnik, Yiannis tam vtedy este nebezal (fotka nie je z toho roku) takym zvlastnym sposobom

kazdy bezec mal svoj tim s velkym autom, kde sa vsetko viezlo varilo a aj spalo a vtedy bol zvyk ze sa proste skutocne spi aspon cast noci.

tak zhruba 4H spanok

ked teda zastali niekedy okolo polnoci, s tym ze Cliffi bude spat tie 4H ci kolko jeho pomocna posadka sa dohodla na podvode.

zobudili ho po pol hodine, povedali mu ze uz je cast vstat a vyhnali ho na cestu bezat, zakial co vsade inde bezci spali.

za tu noc si nadbehol vdaka nespaniu taky naskok, ze uz ho nik nemal sancu dobehnut.

ta trasa mala zhruba 1 tisic km (co sa menilo kazdym rokom podla konkretne vyberu trasy), takze sa to bezalo (uz nepamatam) asi 7 dni (a noci)

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.09.2021 14:32:02

>> Ondriško, 24. 09. 2021 09:38:26

I tak se da, ako sa hovori. Clanok samozrejme poznam. Nebehat dlhe behy, 3–9 mesiacov v roku vobec nebehat, nenicit sa mimo pretekov, vediet sa extremne sustredit na seba a mat schopnost disasociacie od bolesti a narocnosti vykonu… mozme si z toho v podstate zobrat len to – ze kazdeho pristup k treningu je velmi individualny. Kourosov bol predovsetkym mentalneho charakteru a zjavne mu to fungovalo…

Radek Brunner trenuje podla vsetkeho nasobne viac, ako on zvykol, ale pochybujem, ze bez tohto treningu by bol na takej urovni na akej je. Naopak, Kourous by asi takyto trening nedal. Co z toho vyplyva? Vid vyssie.

avatar

Sloviensko

rudo muž 24.09.2021 16:35:35

>> Mato, 24. 09. 2021 14:32:02

""" Co z toho vyplyva? """

nuz Yiannis bol na urovni svetovych rekordov 20–30 rokov

v Colacu 2005 svoj vlastny svetak prekonal po 20 rokoch

a teda mne z toho vyplyva dlhovekost na absolutne svetovej spicke

ale som skepticky na tych 6–9 mesiacov nebehania to neviem kedy dal

pretoze takmer kazdy rok mal viacero pretekov.

napriklad 2005 Colac 6D bol 20–26. NOV a za asi 6 tyzdnov Yiannis bezal 3D preteky v USA – ACROSS THE YEARS, ked start je 30.DEC a ciel je 1.JAN

si pamatam pretoze som komunikoval s riaditelom pretekov a cez neho j s Yiannisom islo vetady o rekord na 48H na ceste kedze trojuholnik nesplnal kriteria pre ddrahu a bot to teda vtedy cestny okruh hoci na trave.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Černé Voděrady

Celkem 20946,54 km
Minulý měsíc 74,71 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 25.09.2021 07:14:50

GRATULACE!

1 Zisimopoulos Fotis 275 Hellas Male 25/09/2021 03:57:36

2 Brunner Radek 123 Czech Republic Male 25/09/2021 05:17:49

3 Sumny Milan 100 Czech Republic Male 25/09/2021 05:53:19

4 Penalba López Iván 131 Spain Male 25/09/2021 06:22:05

5 Vecvagaris Matiss 107 Latvia Male 25/09/2021 06:49:41

6 Horčička Jiří 233 Czech Republic Male 25/09/2021 07:10:57

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 25.09.2021 21:23:26

Fantastický Sparthathlon pro české ultraběžce. Obrovská gratulace.

A díky za reportování ze závodu.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

10 km: 0:39:41 (2023)
půlmaraton: 1:31:22 (2021)
maraton: 3:48:13 (2023)

simon_sez muž 26.09.2021 09:11:23

Tiez gratulácia, škoda že to Radkovi aspoň raz nevyšlo na zlato, na druhej strane konzistencia výsledkov úžasná.

Neviete niekto, prečo neštartoval Petr Valek?

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 27.09.2021 07:57:16

>> Mato, 24. 09. 2021 14:32:02

Že článok poznáš mi bolo jasné, uviedol som ho preto že v tejto téme sú to slová toho najpovolanejsieho Ono, všetko treba brať v kontexte a aj s rezervou. Myslím si že keď Kouros zabehol maratónsky osobák 2:24, tak to nebolo z objemu 100km týždenne,ale oveľa viac. Koľko potom behaval v príprave keď už behal ultra je iná vec, možno ozaj nebehal 200km týždenne, ani dlhé tempove behy. Lenže on očividne používal preteky ako tú najlepšiu prípravu, lebo ich mal nasekaných dosť za sebou.

avatar

Celkem 18447,4 km
Minulý měsíc 76,89 km

AdCo muž 27.09.2021 13:35:51

>> simon_sez, 26. 09. 2021 09:11:23

V úvodnom článku píše Radek Narovec dôvod: „Pořadatelé pro letošek nevypsali nové přihlášky a do závodu pustí jen ty, kteří byli ve startovce pro zrušený ročník 2020 a nepožádali o vrácení startovného. Z toho posledního důvodu letos neuvidíme Petra Válka, výtečného ultravytrvalce, který se zotavil z nepříjemných zdravotních potíží, jež ho postihly při nedokončeném ročníku 2019. O rok předtím se Petr dostal do top 15 a podtrhnul tehdejší triumf českého ultraběhu.“

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 28.09.2021 09:23:28

Tak tento ročník Spartatlonu bol Český. Mať druhé, tretie i šieste miesto je paráda.

Radek je Mr. Spartatlon,hoci nevyhral. To ako sa dokáže pozviechať z krízy a znova sa dostať do pretekov, je úchvatné. Samozrejme, gratulácia všetkým!!

avatar

Bratislava

Brutto muž 28.09.2021 13:52:26

Ja si myslim, ze kazdy ma tu svoju cestu k cielu a na kazdeho funguje nieco ine. Ano su ultramaratonci, ktori nenabehaju tyzdenne viac ako 100 km a pritom na pretekoch podaju solidny vykon. Ale myslim, ze drviva vacsina je takych, ktori ten objem ( v danom tempe) proste musia mat v nohach. Sam poznam ovela viac takych, co by bez nabehanych tisicov kilometrov za rok nepodali pozadovany vykon (a vedia o tom, nakolko to mnohi aj skusali). Ja sa v ziadnom pripade nemozem s nimi porovnavat, ani sa radit za nejakych extra skusenych dialkoplazov, ale sam som to teraz zazil, kedze som bol cele leto skoro uplne mimo, nabehal som ledva 400 km za tri mesiace, ostatne som sa snazil dobehnut bicyklom (co vsak nie je adekvatny trening). Koncom augusta som uz nabehol do poriadneho treningu, no ale dohnat stratene som uz samozrejme nedokazal. A teraz prve preteky po roku a pol a po siedmych hodinach zacali bolesti svalov stredu tela – evidentne nedostatok velmi dlhych treningov (okrem bicykla som v podstate od marca nemal dlhsie cvicenie ako 4 hodiny). Cize tiez som ten typ, co musi telo udrziavat v neustalom napati stoviek kilometrov mesacne, inak ide s vytrvalostou (v tempe) prudko dole.

Nalezené položky: 21 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.