Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ZAČÁTEČNÍCI: Jak trénovat běhání na páse

ZAČÁTEČNÍCI: Jak trénovat běhání na páse
foto: pixabay.com

komerční prezentace | 30.11.2023 | přečteno: 1755×

Běhání na pásu ve fitku se může zdát jako jednoduchá aktivita, ale správná příprava a vybavení mohou vaši rutinu zásadně ovlivnit. Ať už jste začátečník, nebo zkušený běžec, přinášíme vám tipy a triky, jak získat z běhu na pásu maximum. Od vhodného oblečení až po význam sportovních hodinek – dozvíte se vše, co potřebujete k tomu, abyste svůj trénink posunuli na novou úroveň.

Běžecké pásy se staly jedním z nejoblíbenějších fitness nástrojů v domácnostech i ve fitness centrech po celém světě. A není se čemu divit. Nabízejí pohodlný a efektivní způsob, jak se dostat do formy, bez ohledu na počasí nebo denní dobu.

Proč trénovat na běžeckém páse?

Běžecké pásy nabízejí řadu výhod, které využijí nováčci i pokročilí. Zde je několik důvodů, proč zvážit trénink na páse:

 • Nezávislost na počasí: Ať už je venku déšť, sníh nebo vysoké teploty, pás vám umožní trénovat v pohodlí vašeho domova nebo fitness centra.
 • Konstantní podmínky: Na rozdíl od venkovního běhu, kde se můžete setkat s různými terény, sklonem nebo větrem, běžecký pás vám poskytuje konstantní podmínky, což je ideální pro sledování vašeho pokroku a nastavení specifických tréninkových cílů.
 • Flexibilita: Můžete si nastavit rychlost, sklon a další parametry podle svých potřeb a cílů. Chcete-li simulovat běh v kopcích nebo intervalový trénink, běžecký pás je ideálním nástrojem.
 • Bezpečnost: Běhání na páse eliminuje rizika spojená s dopravou, nerovnými povrchy nebo špatně osvětlenými trasami.
 • Efektivní trénink: Některé studie ukazují, že trénink na běžeckém páse může být někdy náročnější než běhání venku, protože pás vás nutí udržovat konstantní tempo.

Nezbytnosti pro běh ve fitku

Když se chystáte běhat do fitka, je důležité mít s sebou vše potřebné, aby váš trénink byl co nejefektivnější. Před odchodem z domova se ujistěte, že máte vhodné sportovní oblečení (Sponsored). Funkční tričko a kraťasy nebo legíny vám pomohou udržet tělesnou teplotu a zároveň odvádět pot od těla. Správná obuv je více než klíčová. Běžecké boty musí být pohodlné, s dobrou podporou a odpružením, aby chránily vaše kolena a kotníky před nárazy.

Kromě oblečení a obuvi je dobré mít s sebou ručník, abyste si jednoduše otřeli čelo nebo madlo. Voda je dalším nezbytným doplňkem. Dehydratace může snížit váš výkon a zvýšit riziko zranění, proto mějte vždy po ruce láhev s vodou a pijte pravidelně. Zamyslete se, jaký typ lahve je při běhání nejlepší, doporučujeme ty s náustkem nebo brčkem. Naopak šroubovací uzávěry nejsou příliš praktické.

Nesmíme zapomenout na hodinky. Sportovní hodinky nejsou jen módním doplňkem, ale mohou být nesmírně užitečným nástrojem při monitorování vašeho tréninku. Měření frekvence srdce, sledování tempa nebo dokonce nastavení intervalových tréninků může být s moderními hodinkami hračkou. Pokud ještě nemáte hodinky s běžeckými funkcemi, zvážte jejich pořízení. Poskytnou cenné informace o vašem tréninku a motivují k dosažení osobních rekordů.

Maximalizace tréninku s chytrými hodinkami

V dnešní době sportovní hodinky přestávají být pouze módním doplňkem a stávají se neocenitelným partnerem pro každého sportovce. Využití chytrých hodinek při běhání na pásu otevírá nové dimenze tréninku a umožňuje hloubkovou analýzu vašeho výkonu.

Profesionální běžci a trenéři často zdůrazňují význam měření tepové frekvence, krokové frekvence a dalších biometrických údajů – hodinky tyto informace poskytují v reálném čase, což vám umožňuje okamžitě upravit intenzitu vašeho běhu.

Mnohé modely jsou vybaveny GPS a funkcemi pro sledování tempa, vzdálenosti a dokonce i výškového profilu tréninku, což je nepostradatelné pro běžce, kteří se připravují na závody v různorodém terénu. S chytrými hodinkami můžete rovněž jednoduše nastavit intervalové tréninky, sledovat pokrok a dosahovat konzistentních výsledků. Pro sportovce je to nástroj, který pomáhá stanovit realistické cíle a poskytuje motivaci k jejich dosažení.

Při výběru hodinek hledejte funkce, které jsou pro vaše tréninkové potřeby klíčové, ať už je to dlouhá výdrž baterie pro maratonské běhy nebo pokročilé analytické funkce pro detailní rozbor vašeho výkonu.

Základní tipy pro trénink na běžeckém páse

Aby byl váš trénink na běžeckém páse co nejefektivnější a bezpečný, je důležité dodržovat několik základních doporučení. Zde je několik tipů, které byste měli mít na paměti:

 • Správné nastavení pásu: Před zahájením tréninku se ujistěte, že je pás správně vycentrován a napnutý. Pokud je pás příliš volný, může to vést k jeho posunutí během běhu.
 • Rozcvičení: Je důležité (dokonce až nezbytné) se před tréninkem rozcvičit. Zaměřte se na protažení hlavních svalových skupin, které budete při běhu využívat.
 • Nastavení sklonu: Pro simulaci venkovního běhu doporučujeme nastavit sklon pásu na 1–2 %.
 • Držení těla: Ujistěte se, že během běhu držíte tělo vzpřímeně a neskláníte se dopředu. Pohled směřujte před sebe, nikoliv dolů na pás.
 • Krok a délka kroku: Snažte se běhat přirozeně, stejně jako byste běhali venku. Dbejte na to, aby vaše nohy přistávaly pod vaším těžištěm, a ne před ním.
 • Hydratace: I při běhu v interiéru ztrácíte tekutiny. Mějte po ruce láhev s vodou a pravidelně pijte.
 • Ukončení tréninku: Po skončení tréninku si dejte čas na zklidnění a protáhněte svaly, které jste během běhu nejvíce využívali.

Rada na závěr

Běhání na pásu v posilovně je skvělým způsobem, jak zůstat v kondici a dosáhnout svých fitness cílů, ať už je vaším cílem zlepšit kondici, zhubnout nebo se připravit na nadcházející závod. S patřičnou přípravou a vybavením dokážete maximalizovat výhody tohoto tréninku a minimalizovat rizika zranění.

Ať už jste v posilovně nováček nebo zkušený běžec, doufáme, že vám naše tipy a rady pomohou dosáhnout vašich běžeckých cílů. Klíčem k úspěchu je konzistence a naslouchání svému tělu. Takže obujte tenisky, nasaďte hodinky a běžte za svými sny!