Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Pravidla běžeckého žebříčku

behej.com | 20.01.2011 | přečteno: 70323×

Žebříček je ve svém výpočtu opřen o data z několika desítek nejpopulárnějších závodů doma, ale eviduje i výsledky dosažené v zahraničí. Snažili jsme se, aby byl spravedlivý k těm nejlepším, ale současně i motivační pro ty závodníky, kteří na sobě trpělivě a soustavně pracují.

Žebříček se mění s každým závodem, ukazuje aktuální formu závodníků, umožňuje lépe srovnávat dosažené výkony i na dálku. Základem bodování jsou výsledky závodů vkládaných do běžeckých tabulek. Maratony, půlmaratony, desítky i ostatní závody zahrnuté do bodování jsou hodnoceny na základě shodných kritérií: celková bodová hodnota je složena z bodů za pořadí, ve kterém nejsou započteni cizinci, a samozřejmě a hlavně z bodů za dosažený čas.

Při výpočtu bodové hodnoty nerozhoduje jen dosažený čas, ale jeho poměr k průměru deseti nejlepších. Tím je umožněno bodovat závod o libovolné délce trati. Aby se honba za body nestala honbou za počtem účastí na závodech, bude do celkového hodnocení započteno jen osm nejlepších bodových hodnot za celý rok. V jednom měsíci bude možné získat body jen za tři nejlepší výsledky.

Body jsou přidělovány bez ohledu na věk a pohlaví. Dílčí žebříčky podle pohlaví nebo věkových kategorií jsou tvořeny filtry z celkového pořadí.

Podobně jako v průběžném tenisovém žebříčku, hodnotí se i v žebříčku běžeckém výsledky za poslední rok. Body starší jednoho roku jsou průběžně odmazávány. Aktualizace žebříčku probíhá vždy po vložení výsledků bodovaného závodu. Jakmile je při aktualizaci některý z výsledků starší než jeden rok, je z bodování automaticky vymazán.

osobních tabulkách vidíte body, které jste za jednotlivé závody získali. V záhlaví je jejich součet a celkové pořadí v žebříčku i v příslušné věkové kategorii. Pořadí uvidíte i v záhlaví svých diskusních příspěvků. Pokud ne, je třeba si své výkony v tabulkách připojit ke svému účtu. To učiníte na záložce TABULKY v registracích.

Do bodování jsou zahrnuty domácí i zahraniční závody. Z kapacitních důvodů jsme omezili ty zahraniční jen na silniční desítky, půlmaratony a maratony. Z domácích započítáváme i ostatní distance, opět jsme však museli jejich množinu omezit, protože výsledky zpracováváme „ručně“ a podle kvality zpracování výsledkových listin to je někdy mravenčí a mnohahodinová prá­ce.

Pokud se bude dařit získávat výsledky ve strojově zpracovatelné podobě, není problém v průběhu sezony přidávat další závody, které jsme dosud výsledkově v tabulkách neevidovali. Aktuální seznam pro letošek čítá několik desítek akcí.

S dotazy a náměty na vylepšení se prosím obracejte na redakce@behej.com.


Pravidla výpočtu bodové hodnoty:

 1. Omezení počtu bodovaných závodů:
 1. Tři nejlepší výsledky (bodové hodnoty) za měsíc – sestaví se tabulka bodových hodnot za měsíc seřazená od nejvyšší hodnoty k nejnižší. Do dalšího zpracování jsou zařazeny tři nejvyšší bodové hodnoty.
 2. Z těch výsledků, které prošly prvním filtrem, jsou sestaveny čtyři samostatné tabulky závodů za uplynulý rok (365 dnů). Vzniknou samostatné tabulky za maratony, půlmaratony, desítky a ostatní trati. Bodové hodnoty jsou opět řazeny od nejvyšší k nejnižší. Je-li v některé z tabulek více než osm výsledků, do dalšího zpracování jde z každé tabulky jen nejvyšších osm hodnot.
 3. Z výsledků, které prošly druhým filtrem, je sestavena jedna tabulka od nejvyšších hodnot k nejnižším. Do bodování jsou započteny hodnoty do 12. místa. Je-li v tabulce více než 12 hodnot, hodnoty na 13. a dalším místě se odfiltrují.
 1. Hodnoty starší jednoho roku (365 dnů) jsou vyřazeny ze součtu při nejbližší aktualizaci.
 2. Aktualizace (výpočet nových bodových hodnot) se provádí vždy po zadání výsledků bodovaného závodu do tabulek.
 3. Bodování tuzemských závodů:
 1. Bodování vychází z redukovaných výsledků CZ a SK závodníků a závodníků trvale žijících a závodících na území ČR a SR.
 2. Boduje se závod hlavní kategorie. Běží-li některé kategorie (například ženy) závod na kratší trati, je mužský a ženský hlavní závod bodován samostatně, jako by šlo o dva závody.
 1. Všichni se hodnotí podle jednoho bodování (muži i ženy) a veškeré pořadí v kategoriích je výsledkem filtrování (pohlaví + věk).
 2. Postup výpočtu bodů za čas:
 1. vypočte se průměr časů prvních deset v celkovém pořadí.
 2. vypočte se koeficient K_TIME = druhá mocnina poměru první desítky k času závodníka.
 3. Body za čas: B_TIME = K_TIME krát sto, zaokrouhlený dolů na celé číslo.
 1. Postup výpočtu bodů za pořadí:
 1. Koeficient velikosti závodu = 1+(ROUNDDOWN(J2/50;0)*0­¬,04) … J2 = počet startujících, pro méně než 50 závodníků je 1, pak roste, viz vzorec.
 2. Koeficient K_RANK = (1– pořadí/celkový počet) … bere se redukované pořadí (CZ,SK), redukovaný celkový počet (CZ, SK).
 3. Bonus: 10 až 1 bod prvním deseti v redukovaném pořadí.
 4. B_RANK … bodová hodnota za pořadí: = ROUNDDOWN(Q8*100;0)+­¬Bonus … K_RANK krát sto, zaokrouhlený dolů na celé číslo plus bonus.
 1. Celková bodová hodnota: B_TIME + B_RANK
 2. Bodování zahraničních závodů:
 1. K_TIME = druhá mocnina poměru času vítěze k času závodníka
 2. Body za čas: B_TIME = K_TIME krát sto, zaokrouhlený dolů na celé číslo.
 3. K_RANK = (1– pořadí/celkový počet) … bere se celkové pořadí a celkový počet startujících
 4. Body za pořadí: B_RANK = K_RANK krát sto, zaokrouhlený dolů na celé číslo.