Rohálovská desítka: Kreisinger, Kamínková a účastnický rekord

Ivo Domanský, Petr Kostovič | 26.02.2011 | přečteno: 7387×

Účastnický rekord a suverénní vítězství Petry Kamínkové (AK Olomouc) v závodě žen, to byly hlavní momenty sobotní Rohálovské desítky. Celkovým vítězem závodu se stal časem 30:49 Jan Kreisinger z AK Kroměříž. Za zmínku stojí výkon rodiny Beshirů, z nichž nejmladší člen, devítiletý Robin, zaběhl desítku v čase 39:52. AKTUALIZOVÁNO A PŘIDÁN ODKAZ NA FOTOGALERII

Jak chutná závod roku, přijelo do Prusinovic na 18. ročník Rohálovské desítky vyzkoušet celkem 665 běžců všech věkových kategorií a tímto počtem vytvořili nový účastnický rekord. V hlavním závodě na deset kilometrů startovalo 434 běžců.

Složení elitního startovního pole bylo letos o něco slabší, než tomu bylo v minulých letech, mezinárodní punc dali závodu běžci ze Slovenska a Maďarska. Vítězství Kreisingera se zrodilo v úseku mezi osmým a devátým kilometrem, kdy zaútočil a jeho tempu nikdo z dalších běžců z čela závodu nestačil. Do té doby mu na špici závodu dělala společnost skupinka dalších tří běžců, Jiří Homoláč (VSK Univerzita Brno), Albert Minczér (Benedek Team, Maďarsko) a Tamás Tóth ze stejného klubu jako Minczér. Kreisingerův vítězný čas je o více než minutu horší než dosavadní rekord závodu (29:26 – Ezekiel Jafari Ngimba, 2009) a o více než půl minuty jím zaostal i za svým loňským výkonem, který tehdy stačil na druhé místo.

Na druhém místě nakonec doběhl časem 31:14 vítěz loňského závodu Hodonín – Skalica Minczér, se třetím místem bude pravděpodobně spokojen Jiří Homoláč (31:27).

Závod žen se proměnil v sólo olomoucké Petry Kamínkové, která si doběhla pro jedenácté vítězství z osmnácti uskutečněných ročníků Rohálovské ve velmi dobrém čase 35:48 na 28. místě celkového pořadí. „Jedenácté vítězství mě těší, hodně si ale cením i vítězného času,“ řekla v cíli Petra Kamínková, která se po závodě přesouvá k dalšímu tréninku do Vysokých Tater. Petra Kamínková si vítězstvím v Prusinovicích upevnila vedoucí postavení v kategorii žen žebříčku behej.com.

Do Prusinovic sice nedorazila maďarská běžkyně Réka Bátaiová, na Kamínkovou by však v její současné formě pravděpodobně stejně nestačila.

Pro druhé místo si doběhla slovenská běžkyně Lubomíra Maníková (39:07 – AK Spartak Dubnica), třetí příčku obsadila časem 39:30 Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava). Pod čtyřicet minut se vtěsnaly ještě další tři závodnice, na čtvrtém místě mladičká, dvanáctiletá Carmen Beshirová (39:43 – SK Zdice), pátá Kateřina Doubková (39:54 – Dinosport Ivančice) a šestá Jiřina Kociánová (39:57 – AHA Vyškov).

Až neuvěřitelné se zdají výkony rodiny Beshirů. Otec Ervin finišoval v čase 35:34 na 25. místě, jeho dvanáctiletá dcera Carmen si odváží vítězství v kategorii do 19 let za výkon 39:43 a devítiletý Robin skončil ve stejné kategorii „mužů“ třetí, když zaostal jen o devět sekund za svou sestrou.

Vedle absolutního vítěze Kreisingera se vítězi jednotlivých kategorií stali Petr Koryta (M 40), Aleš Stránský (M 50), Svatopluk Kudlička (M 60), Jiří Bednařík (M 65) Ivo Řezáč (M 70) a Kurt Herlich (M 75), vítězství v nejmladší ženské kategorie do 34 let vybojovala celkově druhá v cíli Lubomíra Maníková, Petra Kamínková dominovala v kategorii Ž 35 a mezi ženami nad 45 let běžela Rohálovskou desítku nejrychleji Alena Krcháková.

Nejlepším juniorem byl Martin Chlada, juniorky vyhrála již vzpomenutá Carmen Beshirová. Nejstarším účastníkem 18. ročníku Rohálovské desítky byl František Zikeš z Frýdku – Místku, který letos oslaví 83. narozeniny.

Místo původně ohlášeného Roberta Změlíka byl startérem závodu kreslíř, karikaturista a sedmnáctinásobný mistr České republiky a Československa v jízdě na saních Petr Urban, který se může pochlubit i atletickou minulostí. V mládí se věnoval atletice, běhával slušně střední tratě.

K všeobecné pohodě závodu přispěl jak kvalitní guláš, tak – a možná ještě více – počasí. To bývá koncem února nevyzpytatelné a ještě v pátek večer pod Hostýnskými vrchy pořádně foukalo a bylo zamračeno. Sobotní ráno bylo sice mrazivé, ale již slunečné a také větru ubylo hodně na síle. Musíme se zmínit rovněž o divácích, kterých se v cílové rovince sešlo několik stovek.