Mistrovství ČR v krosu: Tituly vylovené z bahna

Ivo Domanský, Petr Kostovič | 19.03.2011 | přečteno: 10981×

Snad žádný z vytrvalců, kteří v sobotu mířili do Baldovce na Prostějovsku, netušil, jaké nástrahy tratě na něj čekají. Páteční ochlazení a vydatné sněžení udělaly z trati mistrovského závodu doslova rýžové pole. Proto zaslouží uznání nejen noví mistři republiky Lucie Sekanová a Milan Kocourek, ale i všichni ostatní účastníci.

V hlavním závodě vytrvalců na 10 kilometrů se očekávaný souboj Kreisinger – Kocourek nekonal a o vítězství Kocourka se rozhodlo záhy po startu. Kreisinger navíc po polovině závodu, kdy se pohyboval kolem osmého místa, odstoupil.

„Na tomto terénu mi to prostě nejde, šel jsem do závodu s tím, že to zkusím a budu bojovat, ale bylo to marné. Přiběhl jsem do bahna a stál jsem na místě. Je hodně demotivující, když mě o desítky sekund předbíhají běžci, kteří by normálně byli za mnou“ okomentoval Kreisinger své rozhodnutí vzdát.

Kocourkův výkon byl v daných podmínkách famózní. Jeho náskok se stále zvyšoval, v cíli získal na druhého Bajzu téměř dvě minuty, přitom nevypadal unaveně, jakoby mistrovský závod byl procházkou růžovým sadem. Zvítězil v čase 37:25, druhý Bajza finišoval v čase 39:19.

„Tato trať byla pro mě jako stavěná. Během v takovém terénu se vysloveně bavím, někdy v takových podmínkách i trénujeme. Když začalo před dvěma dny pršet, tušil jsem, že to bude můj závod,“ uvedl nový mistr republiky v cíli.

Druhý Bajza dokázal, že je rozeným krosařem. Technicky dobře vybavený běžec si poradil s brněnským Jiřím Homoláčem i s překvapením závodu, orientačním běžcem Tomášem Dlabajou. Dlabaja (ARC Brno) získal svou první velkou atletickou medaili, když závod dokončil na bronzové příčce (39:35).

Na startu závodu žen nebyla žádná z loňských medailistek. Tím velmi stouply akcie loňské vítězky kategorie do 23 let Lucie Sekanové (Sokol České Budějovice). Strhující souboj Sekanové s veteránkou Ivanou Sekyrovou (AC Sokolov) patřil k ozdobám mistrovství. Obě ženy běžely bok po boku až do posledního kola, kdy se Sekanové podařilo v prvním ze dvou kopců získat rozhodující náskok. V cíli šestikilometrového závodu jí naměřili čas 25:46, druhá Sekyrová nakonec zaostala o 26 sekund. Cílovou rovinku si vítězka závodu s rukama zdviženýma nad hlavou vysloveně užívala.

„Takto těžký závod jsem snad nikdy neběžela. Mám druhý mistrovský titul ve dvou letech za sebou, ale ten letošní v kategorii žen je podstatně cennější,“ radovala se v cíli nová mistryně republiky Sekanová.

Bronzová medaile putuje zásluhou Moniky Preibischové do Mariánských Lázních.

Závod mílařů na 4 kilometry rozběhl nejrychleji trojnásobný mistr republiky v této kategorii mladoboleslavský Jiří Miler. Ovšem střídání stráží přišlo už po první třetině, kdy se na čele objevili skuteční favorité, Lukáš Kourek (TJ Nové Město na Moravě), Petr Vitner ze stejného klubu a Peter Mikulenka (Slezan Frýdek-Místek).

„Za největšího soupeře jsem považoval Petera Mikulenku, s nímž se často utkávám a většinou mě poráží. Těší mě, že v takto důležitém závodě jsem mu to dokázal vrátit,“ řekl v cíli vítěz závodu mílařů.

Řada předem přihlášených běžců do Baldovce nedorazila, možná se zalekli náročných podmínek, pro něž řada účastníků nenacházela výrazů ze slovníku spisovných slov. Vynikal tím především obhájce titulu Jan Kreisinger. Přesto figurují ve výsledkových listinách více než tři stovky jmen. Nejpočetněji obsazenou byla kategorie dorostenců, na startu se jich sešlo 41, titul v této nejpočetnější kategorii vybojoval Josef Havlíček ze Sokola České Budějovice. Zajímavostí je, že žádný oddíl mistrovství nedominoval, dvěma tituly se může pochlubit právě jen Sokol České Budějovice.

Sestřih z Mistrovství ČR v přespolním běhu vysílá ČT 4 v úterý v 15:25.