Kocourek se stal dvojnásobným mistrem republiky na dráze

Daniela Havránková | 03.07.2011 | přečteno: 6614×

Víkendové mistrovství republiky v atletice mužů a žen na dráze ovládl na dlouhých tratích 5 000 metrů a 3 000 metrů překážek suverénně Milan Kocourek. Sobotní silný vítr, který znehodnotil řadu sprinterských výkonů, v neděli vystřídal chlad a vytrvalý déšť. I tak byly k vidění pěkné výkony. Šampionát se konal v Brně na novém stadionu v areálu VUT Pod Palackého vrchem.

Sobotní ženská i mužská pětka přinesly dramatické souboje o prvenství. Květoslava Pecková (TJ Sokol SG Plzeň-Petřín) odtáhla velkou část závodu a nakonec slavila vítězství v čase 16:41,20. V sa­motném závěru prokázala více sil než Martina Bařinová (SK Přerov), která skončila v cíli druhá výkonem 16:43,30.

„Závod byl rozběhnut pomalu, první kilometr za 3:30. Pak jsme se naštěstí dostaly do tempa. Po náročné sezóně mě nyní čeká zasloužený odpočinek,“ svěřila se v cíli spokojená Pecková.

Třetí doběhla Petra Kamínková (AK Olomouc), kterou trápilo lehké nachlazení. Časomíra jí naměřila 17:01,40.

V závodě mužů obhájil loňský titul Milan Kocourek (AK Kroměříž) výkonem 14:06,28. „Domluvili jsme se s Honzou Kreisingerem a Kubou Živcem na spolupráci. Chtěli jsme běžet na výsledný čas 14 minut, což se skoro podařilo,“ hodnotil po doběhu Kocourek.

Svému kroměřížskému kolegovi Janu Kreisingerovi nadělil na setinu přesně jednu vteřinu (14:07,28). Bronz bral Jakub Živec (TJ Lovochemie Lovosice) v čase 14:32,61.

Krátké překážky zvládla nejlépe Lucie Škrobáková (13,10), druhá cílem prolétla Zuzana Hejnová (13,27) a na stodesítce zvítězil Martin Mazáč (13,62). Hladkou stovku vyhráli Kateřina Čechová (11,35) a Pavel Maslák (10,22). Jejich výkony však poznamenala nedovolená podpora větru (až +3,7).

Vrcholem sobotního večera byl výkon ženské krátké štafety Olympu Praha. Sestava Mazáčová, Táborská, Branišová, Čechová zaběhla národní oddílový rekord 44,61.

Nedělní ženský stýpl zaznamenal překvapivé vítězství juniorky Michaely Drábkové (SK Nové Město nad Metují) v osobním maximu 10:38,45. V pos­ledním kilometru si hravě poradila se sokolovskou Ivanou Sekyrovou (10:50,69), kterou ještě stihla v závěrečném finiši přestpurtovat v cíli nakonec druhá Petra Kubešová (10:48,55) z SK ZŠ Jeseniova Praha.

„Nečekala jsem, že se mi poběží tak dobře. Trať jsem si nedávno zkusila na Memoriálu Josefa Odložila a tam mi to moc nesedlo. O to víc mě těší dnešní výkon,“ podotkla Drábková. Bronzová Ivana Sekyrová neobhájila loňský titul, přesto byla spokojena. „Na stýpl jsem moc netrénovala, v nejbližší době mě totiž čeká mistrovství Evropy v běhu do vrchu. Tam bych chtěla skončit do dvacátého místa. Příští rok hodlám konečně zkusit maraton, ale vše samozřejmě záleží na zdraví,“ prozradila o svých plánech letos čtyřicetiletá běžkyně.

Muži se na třech kilometrech překážek museli potýkat s prudkým lijákem a silným větrem. Závod se odehrál v režii Milana Kocourka, který postupně zvyšoval náskok před soupeři. Pro druhý titul letošního šampionátu si doběhl stylem start-cíl v čase 8:59,99, následován Martinem Kučerou (09:07,82) z VSK Univerzita Brno a libereckým Markem Ondřejem (09:08,19).

Ženskou půlku ovládla Tereza Čapková (2:04,53), v mužích získal prvenství Martin Hošek (1:51,30).

Patnáctistovka žen nabídla souboj Marcely Lustigové (4:22,24) a Evy Krchové (4:24,40). Mezi muži se na této disciplíně prosadil Vladimír Bartůněk (3:54,12).

Dvoustovku vyhrála Denisa Rosolová (23,42), na stejné distanci zvítězil Vojtěch Šulc (21,19). Z čtvrtkařů slavili Jitka Bartoničková (54,85) a Theodor Jareš (47,38). Na dlouhých překážkách kralovala Zuzana Bergrová (57,25) a z mužů byl nejlepší Josef Prorok (51,26). Druhý skončil Jiří Mužík (51,71), jehož návrat na běžeckou scénu ve čtyřiatřiceti letech byl menší senzací.