Pražský maraton ve Stromovce čeká čtyři stovky běžců
Název Pražský maraton evokuje u většiny „služebně mladších“ běžců ten velký na jaře v centru hlavního města. Ostřílení matadoři však mají jasno – tato značka patří a vždy patřila neodmyslitelně tomu ve známém parku u Výstaviště. Patří k němu tradičně podzimní kolorit, jen výjimečně teplé sluneční paprsky, často však řada osobáků. Co je přichystáno na letošek?
Po dvou letech sedím opět v kanceláři JUDr Zdeňka Weiga, předsedy organizačního výboru Pražského maratonu, jehož 49. ročník se koná tuto sobotu. Co se za tu dobu změnilo?
Když jsme spolu tehdy hovořili – bylo to taky pár dní před termínem maratonu – měli jsme přihlášených nějakých 140 borců. Do úterka tohoto týdne jich máme 361 a v posledních dnech přibývá v průměru 20 závodníků denně. Reálně musíme počítat s účastí přibližně čtyř set běžců, vezmu-li v úvahu, že se závodníci mohou hlásit i v den závodu do 9 hodin.
To bude znamenat podstatně zvýšené nároky zejména na prezentaci. Tam běžci obdrží nejen startovní číslo, ale také čip, ten je při tomto počtu a u běhu konaného na pětikilometrovém okruhu téměř nezbytný, pokud chcete ručit za regulérnost výsledků. Uvážíme-li, že odbavení jednoho běžce trvá přibližně minutu, musíme počítat s několika výdejními místy čipů a čísel, asi podle věkových kategorií.
Stává se, že při zahájení prezentace je pomalu víc pořadatelů než běžců a naopak pravá tlačenice vzniká až v době, kdy má závodní kancelář pomalu zavírat. Bojíte se front u stolků?
Prezentace je u běžeckého závodu velmi důležitá. Je to místo, kde se běžec často poprvé dostává do přímého kontaktu s pořadatelem a podle toho, jak pružná je organizace, si vytváří dojem o celé akci. Závodníci mohou organizátorům hodně jejich úkol ulehčit, pokud se dostaví v dostatečném předstihu.
Kdy konkrétně?
Závodní kancelář otvíráme v půl osmé, teoreticky bychom měli všechny odbavit v průběhu 90 minut. Nějakou rezervu máme, ale čím více závodníků přijde do půl deváté, tím menší dobu stráví nepopulárním čekáním na startovní čísla.
Dobrá, dejme tomu, že přijdu včas. Je půlka října, v sobotu sice nemá pršet, ale maximální teplota přes den má být pouze osm stupňů.
Vzhledem k očekávanému návalu bude prezentace zřejmě probíhat venku pod provizorními přístřešky. Běžci budou proto mít k dispozici veškeré šatnové prostory, takže se nebudou muset tísnit a zůstanou v teple. V objektech šaten najdou také sprchy a sociální zařízení.
Očekáváte tedy chladné počasí. Jak by se podle tebe, někdejšího dobrého maratonce, měli závodníci obléct?
Přesto, že jim na startu bude trochu zima, bych doporučoval neběžet v teplácích. Tričko s dlouhým rukávem a trenky, to je prostě nejlepší atletické oblečení, pokud není teplota pod bodem mrazu. Na trhu je dosti hřejivých emulzí, my museli kdysi vystačit s Rheumosinem nebo Calovatem.
Běžci se nejčastěji ptají po občerstvení. Jaké bude?
Na pětikilometrovém okruhu máme jedna občerstvovací a jednu osvěžovací stanici. V tom je rozdíl, osvěžovačka znamená prakticky pouze nádoby s vodou a houbami. Na občerstvovací stanici bude dostatek pití ve formě iontového nápoje a čaje – tomu bych vzhledem k panujícímu počasí tentokrát dával přednost. Dále ovoce, sušenky, čokoláda, cukr a sůl, i když v zimě hrozí křeče z odsolení minimálně. Hodně dbám, aby bylo v zásobě dost kelímků, stalo se mi jednou jako šéfovi občerstvovačky na velkém maratonu, že nám těch kelímků dodali málo. U akce, kde se vybírá vysoké startovné, je to nepochopitelné.
Kolik vlastně zaplatí závodník na Pražském maratonu?
Dvě stě korun, pokud se přihlásí až v den závodu, vybíráme příplatek. U nás startovné nekryje úplné vlastní náklady, je pouze spoluúčastí závodníka. Hodně činností zajišťujeme dobrovolnou prací příznivců atletiky a Pražského maratonu. Máme trvalou podporu hlavního partnera, firmy Microsoft, opět se na nás přijdou podívat jak generální ředitel pro Českou republiku pan Cabálek, tak také generální ředitel Microsoftu pro Evropu, Asii a Afriku pan Mühlfait.
Počítáte s nějakou originální upomínkou?
Snad se běžcům zavděčíme cédéčkem, jedná se o výsledek spolupráce s dalším partnerem, firmou Digital media cz, která jich pro nás vyrobila tři stovky. Omlouváme se těm, na které se nedostane, protože zájem skutečně překonal veškerá naše očekávání.
Dobrá, závodníci doběhnou a co potom?
Jak jsem už říkal, mohou využít teplých sprch v objektu šaten. V cíli dostanou balíček s ovocem a tatrankou, čeká je teplá polévka a vynikající rohlíky, kterých nám tisícovku dodá pan Kabát. Doprovod si může koupit u stánku další běžné občerstvení, ovšem jen během závodu, po doběhu se musíme přednostně starat o maratonce.
Přehled o finančních cenách pro jednotlivé kategorie najdou zájemci v propozicích, já pouze dodám, že další ceny věnoval hudební skladatel, showman a bývalý atlet – tyčkař Karel Vágner. Toho také uvítáme mezi hosty.
Čtyři stovky běžců, to je v posledních dvaceti letech rekordní účast. Dá se však očekávat také překonání rekordů traťových, které drží sovětský maratonec Sergej Popov výkonem 2:15:36 a Hana Horáková časem 2:42:12?
Tak to sotva. My neplýtváme penězi na nákup afrických běžců, naším cílem je, aby i poslední závodník měl stejný servis jako vítězové. Pokud by se někomu z Čechů nebo přihlášených cizinců podařil výkon pod 2:30 u mužů a pod 2:55 u žen, budeme spokojeni. Startovní pole opět oživí železničáři, kteří mají ve Stromovce pravidelně svůj přebor.
Příští ročník Pražského maratonu bude jubilejní, padesátý. S čím přijdete za rok?
V první řadě máme závazně přislíbeno pořadatelství mistrovství republiky veteránů, což je pro nás velkým závazkem. Na jednu stranu se přece jen trochu obávám rychlého nárůstu počtu startujících (loni běželo přibližně 220 mužů a žen), na druhé straně jich bude napřesrok určitě zase o trochu víc. Tak ten letošek beru jako generálku před galapředstavením.
Díky za informace. Nakonec jen zopakuji, že 49. Pražský maraton se koná ve Stromovce v sobotu 22. října, prezentace u haly Otakara Jandery od 7:30, konec prezentace v 9 hodin a start v 10 hodin před areálem (naproti tenisovým kurtům).
Komentáře (Celkem 125)
Praha 12 - Modřany
Mirek Kostlivý 25.10.2011 19:24:35
>> Bozenka, 24. 10. 2011 23:06:43
Co dál? Jsou i delší běhy než maraton . Ale je fakt, že Pražská stovka je těžší (aspoň pro mě) než 12hod.(100km) ve Stromovce …
Bozenka 25.10.2011 22:32:15
>> Mirek Kostlivý, 25. 10. 2011 19:24:35
A jaké máš dojmy z Pražské stovky?
Delší běhy než maraton už jsem také trochu poznala . Doposud jsem měla tu čest a odvahu absolvovat v celé své délce a parádě Krakonošovu stovku (K100), Nízkotatranskou stíhačku (NTS) a Beskydskou sedmičku (B7). P100 bude moje premiéra, na kterou se těším především z důvodu ideálního termínu. Přeci jenom i na přelomu podzimu a zimy je potřeba trochu potrénovat a nezahálet. Navíc bude milé poznat zase nějaká nová malebná zákoutí naší půvabné vlasti.
Praha 12 - Modřany
Mirek Kostlivý 26.10.2011 11:01:08
>> Bozenka, 25. 10. 2011 22:32:15
Pražskou 100 jsem šel již před 5-ti lety, ale dojmy dosud jsou takové, že jsem se o něco podobného ještě raději nepokusil . Kdo není zvyklý moc chodit (jako já), tak trpí. Ale trasa podél Vltavy byla pěkná …
Bozenka 26.10.2011 12:47:03
>> Mirek Kostlivý, 26. 10. 2011 11:01:08
Tak pokud nejsi zvyklý moc chodit, tak Ti mohu jen doporučit, abys akce podobného typu, jako je P100, běžel . Jednak trasa rychleji ubíhá a jednak to máš celé rychleji za sebou. Navíc soudě podle počtu naběhaných kilometrů ve tvém profilu , by to pro tebe nemuselo být nějak zvlášť obtížné.
Praha 2
Serža 28.10.2011 14:24:21
moje postřehy ze Stromovky: http://goo.gl/NW57x
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.