Žebrák zažil poprvé keňský "double"

Ivo Domanský | 12.08.2012 | přečteno: 3585×

Poprvé v historii Žebrácké pětadvacítky ovládli Keňané celkovou klasifikaci mužů i žen. Držitel zlata ze sobotní olomoucké RunTour České pojišťovny Allan Ndiwa Masai měl dost sil na to, aby porazil trojnásobného vítěze předchozích ročníků Joela Komena. Závod žen, vyhrála Winny Jepkorirová před Janou Klimešovou. Mezi veterány tradičně zazářil Miloš Smrčka.

Dosavadní král této trati Komen v Žebráku zahájil své podzimní evropské turné, které odhaduje na šest týdnů. Zásluhou příjemného počasí s teplotou kolem 20 stupňů (o vavřinecké pouti nebylo letos výjimečně horko ani dusno) dosáhl vítěz velmi slušného času 1:19:03, druhý Komen s ním sice ztratil kontakt už před 20. kilometrem, v cíli je však dělilo pouhých sedm vteřin. Na třetím místě finišoval starý známý Elisha Sawe Kiprotich (1:22:53), který patří do Benedekovy maďarské běžecké společnosti, zatímco Allan Ndiwa Masai má domovské sídlo v polském Walbrzychu.

Do stejné skupiny patří rovněž dvaadvacetiletá Winny Jepkorirová, vítězka kategorie žen, které rozhodčí naměřili v cíli čas 1:37:57. Zdatnou soupeřkou Keňance byla veteránka Jana Klimešová, která se od neúspěchu na dubnovém mistrovství v půlmaratonu na startech závodů prakticky neobjevovala. Klimešová zaběhla za 1:39:44 a jasně porazila unavenou Betty Chepletingovou, která nedokázala relaxovat po Olomouci tak rychle jako Ndiwa. Chepketingová běžela za 1:40:16.

Jak šly kilometry

Od startu hned ostře vyrazil Jiří Homoláč (AK Kroměříž), který tímto počinem odmítl respektovat keňskou běžeckou nadvládu. Afričany ovšem nijak nerozhodilo, když na pátém kilometru zaostávali za vedoucím běžcem o plných 42 vteřin. Běželi viditelně na pohodu s tím, že jejich čas teprve přijde. Páté a šesté místo patřilo v té době maďarsko–české dvojici Tamás Nagy – Jiří Čivrný ml., další dvojici tvořili Petr Losman a Miloš Smrčka (ten doběhl v sobotu na Černé hoře celkově třetí, Miloš je prostě hříčka přírody!), následovali Wallenfels a Beshir.

Situace se změnila již krátce před desátým kilometrem. Komen a Ndiwa byli v té chvíli několik metrů před Homoláčem, na čtvrtém místě běžel E. S. Kiprotich. Velmi dobře běžící Čivrný se metr za metrem odpoutával od Maďara, v další dvojici byl aktivnější Losman.

Definitivní podobu dostalo pořadí mužů na konci lesních úseků krátce za 15. kilometrem. Ndiwa se rozhodl pro samostatný běh, o deset metrů zpět jej kontroloval Komen, více než o minutu zaostával již Kiprotich, zatímco Homoláč s ním zůstával v očním kontaktu. Jako pátý proběhl patnáctým kilometrem Čivrný, naopak zde skončil v autě manažera Benedeka jeho maďarský svěřenec Nagy.

Následující dlouhý seběh ani závěrečná pětka již nic moc neřešily, Ndiwa svůj náskok udržel, i když musel sáhnout hlouběji do rezervoáru sil. První tři místa tedy patřila běžcům z Keni, Jirka Homoláč doběhl bezpečně čtvrtý za 1:24:36. „Neběžel jsem podle žádných trenérových rad, prostě jsem od začátku zkusil, co vydržím. Hodně náročné jsou kilometry mezi patnáctkou a dvacítkou, běží se sice z kopce, ale stehenní svaly hodně trpí,“ vysvětloval svoji taktiku nejlepší domácí běžec. Druhé místo mezi našimi a páté celkově patřilo Jiřímu Čivnému (1:26:46), šestý doběhl Petr Losman (1:27:41), sedmý vítěz čtyřicítek Jiří Wallenfels a osmý Smrčka, kterého Wallenfels předbíhal až po polovině trati. První desítku uzavírali Ervín Beshir a Petr Minařík.

Z obou startujících Keňanek byla zřetelně lepší Jepkorirová, výkon 42leté Jany Klimešová byl samozřejmě také vynikající. „Podle průběžných časů jsem viděla, že běžím docela rychle a tak jsem si v duchu řekla: holka, mákni trochu, možná je to tvoje poslední pětadvacítka pod hodinu čtyřicet. Vidíte, vyšlo to,“ říkala v cíli na první pohled velmi spokojená Klimešová.

Jen o jedno místo a 44 vteřiny zpět za třetí Chepletingovou finišovala Radka Churaňová, kterou před čtrnácti dny skolilo vedro při Miřejovickém půlmaratonu. Závod se vydařil Kateřině Kriegelové, které patřilo páté místo v čase 1:43:36, téměř tři minuty za ní doběhla šestá Lenka Šibravová.

Vítězi jednotlivých veteránských kategorií se stali: Jiří Wallenfels (Sokol Královské Vinohrady) 1:30:33, Miloš Smrčka (BK Říčany) 1:31:44, Ján Korytár (Falcon Rokycany) 1:48:40 a Stanislav Doležal (BK Pardubice) 2:22:54, mezi veteránkami vyhrály Jana Klimešová 1:39:44 a Karla Mališová (obě USK Praha) 2:01:28. Nejstarším běžcem byl 78letý Jiří Pejpal (TJ Liga 100 Praha) 2:59.11. Startovalo 198 běžců a běžkyň, šest vzdalo.