Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Pořadatelé Ostravského maratonu se nepohodli, chystají dvě akce ve dvou týdnech

Pořadatelé Ostravského maratonu se nepohodli, chystají dvě akce ve dvou týdnech
foto: Ostravský maraton

Gabriela Gaudlová | 22.02.2016 | přečteno: 9994×

Jdete takto po ulici a vyruší vás masa běžců zdolávajících maratonskou vzdálenost. Uplynou dva týdny a prožíváte déja vu – ulicemi stejného města se opět valí dav maratonců! Tak přesně takto to bude letos v září vypadat v Ostravě, kde se chystají hned dva závody na magických 42,2 km. Vysvětlením jsou osobní neshody v pořadatelském týmu, které vyústily v jeho rozkol. DOPLNĚNO O KOMENTÁŘE JAROSLAVA CHLUBNY

Běžci chystající se letos na podzim na maraton do Ostravy stojí před těžkou volbou. Zúčastnit se mohou 55. ročníku Ostravského maratonu, který se koná 11. září. Nebo se mohou přihlásit na 1. ročník RunFestu o čtrnáct dní později. Jak to celé vzniklo? Dlouholetý organizátor Ostravského maratonu – klub MK Seitl – přišel o práva k závodu, a tak si založil vlastní. Současně z klubu odešel jeho šéf Jaroslav Chlubna, který by nyní za organizaci Ostravského maratonu měl zodpovídat.

Obě akce budou mít zázemí v Trojhalí, poběží se maraton, půlmaraton, desítka i dětské závody. Dokonce i na koloběžky dojde v obou případech. Jediný výrazný rozdíl je v trase. Zatímco Ostravský maraton je veden jako dva okruhy o délce 21 km, Runfest plánuje čtyři desetikilometro­vá kola.

Jak se stane, že ve městě se 300 000 obyvateli vzniknou dva takto podobné závody? Pojítkem mezi oběma akcemi je jméno Jaroslava Chlubny, dlouholetého přítele Otty Seitla, jenž je ikonou běžeckého oddílu MK Seitl. Klub téměř třicet let organizoval Ostravský maraton, loni však došlo k organizačním změnám, které vnesly do klubu neshody a negativní emoce. Chlubna totiž po zvolení do klubového vedení založil nový spolek Ostravský maraton a údajně měl značku Ostravského maratonu včetně práv k závodu z klubu vyvést. Následně vedení MK Seitl opustil.

To však Chlubna rezolutně popírá: „Je komické odpovídat na poznámku, že ochranná známka byla vyvedena, když Otto Seitl ji prodal na konci roku 2013 v době, kdy jsem ještě nebyl předsedou MK Seitl a jednalo se o standartní a plně vyrovnanou obchodní transakci s cílem zkvalitnit organizaci Ostravského maratonu, včetně skokového navýšení počtu běžců. Smlouva byla podepsána a podpisy ověřeny. Za organizaci jako předseda spolku MK Seitl jsem byl odpovědný již v roce 2014 (700 běžců) a v roce 2015 (2000 běžců) už ale jako předseda spolku Ostravský maraton. Důvodem vzniku Ostravského maratonu z.s. bylo velké množství malých a naprosto bezvýznamných závodů, až po nesmysly typu Seitlova pivní desítka, se kterými jsem nechtěl být spojován,“ napsal Chlubna v prohlášení pro redakci Běhej.com.

Sám Otto Seitl, podle něhož se klub jmenuje, tvrdí: „Před 40 lety jsem trénoval Jardu Chlubnu jako žáka a byl jsem jeho prvním trenérem. V 90. letech jsme spolu byli na tři měsíce v zahraničí, kde jsme vyjížděli na závody do Francie, Belgie a Nizozemska. Byl jsem mu dokonce na svatbě. Věřil jsem mu stoprocentně. Přemluvil jsem ho, aby vedl náš klub. Po roce u nás v klubu skončil.“

Na situaci zareagovali běžci z MK Seitl odstoupením od organizace Ostravského maratonu. Založili si nový závod, RunFest. Kromě MK Seitl se na organizaci bude podílet také SSK Vítkovice, organizátor Zlaté tretry. „MK Seitl nechtěl opustit organizaci Ostravského maratonu, to Ostravský maraton opustil náš klub,“ vyjadřuje se Seitl.

Až září tedy přinese odpověď na otázku kontinuity nejstaršího maratonu co do počtu ročníků v České republice. Dosud se v moravskoslezské metropoli uskutečnilo 54 maratonů, ten letošní pětapadesátý však již nebude v režii a duchu těch předchozích. V anketě pod článkem můžete vyjádřit své sympatie jednomu či druhému. Anebo vyrazíte do Ostravy během dvou týdnů dvakrát přinejmenším omrknout závody oba?

„My chceme pokračovat v tradici pořádání kvalitního maratonského závodu. Pro akci jsme zvolili termín, na který jsou ostravští běžci zvyklí – Ostravský maraton se dříve vždy na konci září běhával. Pro některé může být tahákem hlavní cena tomboly – účast na City Marathon New York 2017, pro jiné koncepce tratí, které povedou Komenského sady nebo podél řeky Ostravice. Je na běžcích, aby si zvolili svůj běh. My se díváme dopředu a chceme uspořádat kvalitní akci pro běžce, diváky i Ostravu. Věříme, že se to podaří,“ uvedl Seitl.

„Současné vedení spolku Ostravský maraton z.s. má v úmyslu pořádat pouze jeden kvalitní maraton na kvalitních asfaltových komunikacích. Po mnoha organizačních peripetiích v posledních 20 letech, kdy Ostravský maraton neměl vůbec dobré jméno a účast se dlouhodobě pohybovala od 120–140 běžců, chceme, aby se z tohoto závodu stala respektovaná mezinárodní událost. Ostravský maraton se podařilo posunout v roce 2015 výrazně kupředu, o čemž svědčí 2000 účastníků, a některým to prostě vadí a nedokáží se s touto skutečností vyrovnat,“ kontruje Chlubna.

S původním organizačním týmem zůstal i hlavní sponzor, firma Craft. Pořadatel „konkurenční“ si našel nové hlavní sponzory.

Komentáře (Celkem 14)

Nalezené položky: 15 První Předchozí | 1 | Další Poslední

GKadlecova žena 23.02.2016 15:10:41

Jdete takto po ulici a vyruší vás masa běžců zdolávajících maratonskou vzdálenost. Uplynou dva týdny a prožíváte déja vu – ulicemi stejného města se opět valí dav maratonců! Tak přesně takto to bude letos v září vypadat v Ostravě, kde se chystají hned dva závody na magických 42,2 km. Vysvětlením jsou osobní neshody v pořadatelském týmu, které vyústily v jeho rozkol.
Odkaz na článek

avatar

Brno

Celkem 34782 km
Minulý měsíc 178 km
10 km: 0:39:02 (2015)
půlmaraton: 1:23:18 (2011)
maraton: 2:58:43 (2012)

Pavlis muž 23.02.2016 15:48:53

V předminulém ročníku ostravského maratonu jsem měl zaplacen půlmaraton na koloběžce a až na startu jsem se dozvěděl, že se jede jen čtvrtmaraton! Loni sice byla trať certifikovaná, ale běželo se jinudy, takže vzdálenost neodpovídala… Jsem rád, že snad bude opět maraton v Ostravě primárně pořádaný pro běžce!

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 23.02.2016 16:25:23

Klauniada, nic jineho me nenapada. 2 maratony ve dvou tydnech, pak Stromovka a predpoadam, ze bude zase Hradec. My mame v Cechach tolik maratoncu, ze tam bude mit kdo behat? A samozrejme fandim MK Seitl, jen skoda nazvu. Cesky to neslo?

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Poprad

10 km: 0:34:36 (2014)
maraton: 2:40:46 (2015)

runtachykard72 muž 23.02.2016 16:38:07

>> Skritek Hugo, 23. 02. 2016 16:25:23

Nie je maraton,jak maraton.Na čas 3:30–4:00 h. ,môže hobík behať maratón každý týžden..zberatelia :-D

Motto: .... A z vlku jsou dnes malamuti a z nočni mury prosty sen. A na ten sen je spolehnutí. Můj bože, to je krásný den.
avatar

maraton: 2:56:59 (2019)

Wroclav muž 23.02.2016 16:49:49

V Ostrave muzou byt radi (maji aspon 4 maratony), v Brne je lepsi po lonsku o tom ani nemluvit – pro pobaveni: https://www.facebook.com/…sismarathon/

Jinak je fakt skoda, ze se prestalo behat v Belskem lese – moc se mi ten maraton tam libil.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 23.02.2016 17:17:16

>> Wroclav, 23. 02. 2016 16:49:49

O cele studentske akci Maraton v Brne je toho vic tady: bRUNensis marathon

avatar

rudla muž 23.02.2016 19:08:45

Loni jsem Ostravu vynechal, nelíbil se mi termín, ani koncepce. Pokud budu zdráv přijedu 25.9. do Ostravy na podle mě „pravý“ Ostravský maraton.

avatar

Ostrava

Celkem 11346,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:50:17 (2014)
půlmaraton: 1:56:10 (2014)
maraton: 4:13:37 (2015)

Jirka F muž 23.02.2016 19:53:00

„…údajně měl značku Ostravského maratonu včetně práv k závodu z klubu vyvést“ :-) ha ha hezky diplomaticky řečeno! Já bych to možna hezky po „kocourkovsku“ nazval jinak: značku ostravského maratonu odklonil od klubu MK Seitl. :-)

Jinak můj postřeh: Byl jsem zatím na 4 ostravských maratonech – 2012, 13, 14, 15. Poslední 2 dělal pan Chlubna. V roce 2014, když se běželi 4 kola nezbyla pro maratonce v posledních kolech na občerstvovačkách ani voda! Proč? Z nepochopitelných důvodů nebyly vůbec použity kelímky, tzn. běžcům se rozdávaly celé půllitrové láhve s vodou! Tak jsem si dvakrát hltl a flašku odhodil, tak to dělali samozřejmě všichni a světe div se, voda nevyšla až do konce závodu. Co na to říct? Nevím, no jo, kelímky to jsou zase nějaké kačky navíc…

O trase v roce 2014, kdy jsme běželi po Bohumínské 4-proudové ulici, z nichž běžcům byla určen v jednom úseku jen jeden pruh – ale ne ten na kraji, ale jeden z dvou vnitřních pruhů! Okolo z obou stran jezdily náklaďáky a mocným troubením nás povzbuzovaly, o výfukových plynech, kterými nás obohacovaly mluvit netřeba. :-)

Abych byl spravedlivý, loni už to bylo bez chyb – i s občerstvením i s těmi ulicemi. :-)

Motto: Raději začít pozdě, než vůbec.
avatar

Ostrava Mar.Hory

Celkem 61430,55 km
Minulý měsíc 32 km

koníkváclav muž 24.02.2016 10:25:52

Na ostravském maratonu jsem startoval mnohokrát,nej­pěknější a pro běžce s příjemným prostředím byly maratony v Bělském lese.Rovněž maraton v centru Ostravy, kde se běhalo v parku a po nábřeží byl příjemný. Stálé změny tras a prostředí určitě nepřispívají k oblibě a popularitě tohoto maratonu. Určitě by stálo za úvahu vrátit se k těmto zmiňovaným trasám.

Václav Procházka MK Seitl Ostrava

Motto: naběháno celkem 53 986 km MČR Kat.70+.veteránu v maratonu 8x1 a 2x2 misto.v 1/2 mar.2x1
avatar

Ostrava

Celkem 633 km
Minulý měsíc 0 km

petrpechula muž 24.02.2016 23:17:07

No nejen,že pan Chlubna vymámil z Otty Seitla Ostravský maraton,ale on vytuneloval i účet Mk Seitl a dodnes nepředal celé účetnictví!A o jeho působení coby společníka ve firmě Lift Comp by se dalo dlouze vyprávět a tato firma už je v jiném vlastnictví.Tady podrazil dalšího dobrého kamaráda běžce!Já osobně už „jeho“ závod nepoběžím a musel bych se stydět,kdybych ho podpořil!Poběžím RunFest i když tentokrát jen poloviční trať.Ještě se vrátím k Ostravskému maratonu.V roce 2011 doběhlo 163 maratonců tak ať p.Chlubna nepíše nesmysly o 120 až 140 učastnících­.Jemu v roce 2014 doběhlo 176 maratonců a to není markantní zlepšení!To,že je v současné době běžecký boom a roste počet účastníků už poznal nejeden pořadatel a nevyhlo se to ani Ostravskému maratonu vloni,kdy doběhlo 216 maratonců a to po takové reklamní masáži,která trvala víc než půl roku na bezvaběhu.Mk Seitl žádné reklamy nemíval a i tak se tam sešlo velké množství běžců!Před pár lety to byl čistě maraton a dnes je zde přidáno několik dalších běhů a to taky nelze srovnávat!Na závěr nezbývá než dodat,že RunFest pořádají běžci pro běžce a tak by to mělo být.A Otta Seitl s jeho dlouholetými zkušenostmi je zárukou!Běhu zdar…

avatar

Ostrava

Celkem 9041 km
Minulý měsíc 0 km

fousekjan muž 25.02.2016 18:56:30

Do diskuzí tohoto typu se většinou nezapojuji, ale tohle mě docela dostalo:

Důvodem vzniku Ostravského maratonu z.s. bylo velké množství malých a naprosto bezvýznamných závodů, až po nesmysly typu Seitlova pivní desítka, se kterými jsem nechtěl být spojován,“ napsal Chlubna v prohlášení pro redakci Běhej.com.

Tady mě napadá jen, že jediný kdo je na ostravské běžecké scéně bezvýznámný je sám pan Chlubna.

Ostravský maraton se tak obrovsky zlepšil, že poprvé vítězové nedostali žadné finanční odměny.

Tímto bych chtěl poděkovat všem pořádatelům menších závodů, podle pana Chlubny (bezvýznámných)za jejich obětavost. A už se těším třeba tradiční Rohálovskou desítku nebo Kobeřickou dvacítku, kde startovné vyjde na pár korun.

S pozdravem Honza Fousek

avatar

Dokulilka žena 27.02.2016 09:54:29

Pravdě někdy trvá dlouhou dobu,než vyplyne na povrch.Kdo zná Otíka Seitla ví,že by dal za běh a sport svoji duši.Kolik dřiny ho stálo uvést zarostlý stadion po záplavách do stavu,v jakém je teď.Tak nezištných a pro sport zapálených lidí je čím dál míň.Proto je nesmyslem uvěřit tvrzení pana Chlubny,že prodej ochranné známky na Ostravský maraton byl standardní a plně vyrovnanou transakcí.Kdo si chce přečíst vyjádření pana Seitla,může se podívat do Návštěvní knihy jeho klubu.Držím mu pěsti a přeji celému organizačnímu týmu úspěšný start RunFestu !
Květa

avatar

Mečeříž

10 km: 0:40:23 (2014)
půlmaraton: 1:29:03 (2015)
maraton: 3:01:31 (2015)

popoběhni muž 14.09.2016 09:23:24

Nevím kdo to zavinil, ale pro mě je to všechno stejná banda a jde jim jen o jedno! viz: chtěl jsem běžet – zaplatil jsem registraci (dokonce dvě+ přítelkyně ).Potvrzení k registraci přišlo z ostravskyma­raton.cz (14.4.). Po přečtení článku zde o rozdělení pořadatelů, jsem se podíval kde jsem vlastně přihlášen a přes odklik v potvrzení otevřel www.ostravskymaraton.cz – tedy ten druhý. Změna termínu mě překvapila, ale co alespoň bude víc času na vyladění po ironmanu… Známý mi včera volá, že v seznamu přihlášených nejsem!! zbytek si asi domyslíte. A stejně jako já bylo DNS jen v maratonu cca,30 lidí, kteří asi stejně jako já napíší na ostravskymaraton.cz a tam na ně udělají stejně jako dnes na mne dlouhý nos. a proč? protože o běžce jde pořadatelům v ostravě především :-) Díky za hezký závěr sezony Ostravo!!!

Motto: alespoň dojít
avatar

Motor České Budějovice

Celkem 258 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:04 (2013)
půlmaraton: 1:23:45 (2015)

Jachym muž 14.09.2016 09:27:48

>> popoběhni, 14. 09. 2016 09:23:24

No vida. A já žil v domnění, že spokojenost běžců nezajímá jenom ten zlý a pouze peníze „rejžující“ RunCzech…

Motto: "Do what you love and love what you do." Ray Bradbury (1920-2012)
avatar

Mečeříž

10 km: 0:40:23 (2014)
půlmaraton: 1:29:03 (2015)
maraton: 3:01:31 (2015)

popoběhni muž 14.09.2016 09:45:28

>> Jachym, 14. 09. 2016 09:27:48

on ten zlý RunCzech a stejně zlá B7 – je asi návod pro podobné chytráčky co by taky rádi penízky, ale práci to už asi ne.

včera mi přišel info email z maratonu v Barceloně kde jsem byl 2012 …a pořád mě informují. Tady poslední kontakt poděkování za zaplacení – jelikož penízky uvítali rádi.

Motto: alespoň dojít
Nalezené položky: 15 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.