Rachik drtí konkurenci. Dominanci Itala chce v Olomouci zlomit Hawkins

RunCzech   | 07.06.2019 | přečteno: 2991×

EuroHeroes Challenge je letos plná skvělých výkonů. A 15. června na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, závodu oslavujícím desáté výročí existence, jí ještě okysličí příjezd nových tváří, které běhají hodně rychle. Diváci se už těší na skvělou podívanou. Uvidí i velký bitvu o místa za lídry seriálu.

Budou to vážně stylové narozeniny. Do hanácké metropole dorazí britská vytrvalecká dvojka Callum Hawkins, který je šestým nejrychlejším Evropanem všech dob a třetím v evropských tabulkách ze současných aktivních atletů. Výborný somatotyp s rychlýma nohama, kterého už ho do cíle dokázaly donést za rovnou hodinu. Byl účastníkem olympiády v Riu de Janeiru, je dvojnásobným vítězem týmové soutěže z mistrovství Evropy, z evropského šampionátu má i bronz. Byl vůbec prvním britským atletem, kterému se po sedmi letech nadvlády podařilo porazit krajana Mo Faraha. Bylo to ovšem na krosových závodech, které Farahovi nesedly a skončil sedmý. Jeho současný Label Time (nejlepší výkon za poslední tři sezóny) je 1 hodina 1 minuta.

Hawkinse doplní na startu velké půlmaratonské párty v Olomouci další skvělý borec, který je prozatím v seriálu EuroHeroes Challenge k nezastavení. Pětadvacetiletý Ital Yassine Rachik vyhrál v Karlových Varech, ovládl i České Budějovice a jako pomyslnou třešničku na dort přidal k oběma vítězstvím ještě nový evropský rekord závodu. Je také majitelem bronzové medaile z ME v Berlíně 2018. Skončil také devátý na letošním Londýnském maratonu, kde byl jeho nynější vyzyvatel Hawkins o místo za ním.

Pořadatelé však ještě zvýšili konkurenci o další dobrá půlmaratonská jména pro oba favority, co mohou zamíchat celkovým pořadím EuroHeroes Challenge. Ital Ahmed El Mazoury už vyhrál půlmaratony v Monze i Miláně a dokáže běžet svižně za 1:02:39. O slovo se v zástupu pronásledovatelů přihlásí i Španěl Camilo Raul Santiago, jenž má pouze o vteřinu horší osobní rekord než El Mazoury a zaběhl si jej doma ve Valencii. Do hry o “bednu” bude chtít promluvit také profesionální běžec a lékař Paul Pollock z Irska, jenž prozatím okupuje třetí místo před Mykolou Iukhymchukem, který tu nestartuje. Debutna půlmaratonské distanci zažije Francouz Piere Couzinier.

O vítězství by s Hawkinsem a Rachikem měl soupeřit i kvalitní Ukrajinec Roman Romanenko. Vytáhlý závodník objel půlmaratony v Karlových Varech i Českých Budějovic a na pokračování EuroHeroes Challenge v Olomouci se chystá také. Je vítězem loňského Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary a letos tu skončil druhý. Stříbro mu patří také z Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice 2018 i 2019. Ro­manenko si drží konstantní výkonnost, ale svůj nejlepší čas si zaběhl v roce 2017 na Ukrajině v Beloj Tserkvě (1:03:22).

V ženském startovním poli usiluje o třetí vítězství v řadě moldavská reprezentantka Lilia Fisikovici. Stejně jako mezi muži Rachik, tak i ona suverénně ovládla závody v Karlových Varech i Českých Budějovicích a vede dámské pořadí EuroHeroes Challenge. Zkrácený první ročník navíc vyhrála už vloni. Ze startovního pole má v jubilejním olomouckém závodu suverénně nejsilnější výkon 1:10:45.

Pronásledovat by jí však měla devětadvacetiletá rodačka ze Skotska Stephanie Twell, která si svůj osobní rekord zaběhla letos v Londýně (1:11:33). V roce 2008 byla vyhlášená vycházející hvězdou Evropské atletiky, v letech 2010 a 2014 reprezentovala Velkou Británii na Hrách Commonwealthu. Z evropského šampionátu 2016 v Amsterdamu má pak bronz v závodě na 5 000 metrů.

To běloruská vytrvalkyně Maryna Damantsevich si zazávodila i na olympijských hrách v Rio de Janeiru. V tabulce osobního maxima svítí její nejlepší půlmaratonský čas 1:12:13 z Polska. Běžet by mohla společně s krajankou Katsiarynou Karneyenkou, která už letos v dubnu získala 5. místo na půlmaratonu v Poznani, v minulosti byla třetí na závodu v Altöningu. Na svůj skvělý závod čeká i chorvatská závodnice Matea Parlov, jež má osobní rekord 1:14:03 z rakouského Klagenfurtu.

Z Čechů se pokusí prokousat na stupně vítězů Jiří Homoláč, jehož zdobí dobrý čas 1:03:23, který by si přál v letošní sezoně ještě pokořit. Soupiska nejlepších Čechů čítá také jména Víta Pavlišty, letošního maratonského mistra, a také českobudějovického Davida Vaše.

Tvrdý souboj v českém dámském poli svede hned několik žen. Zálusk na další prvenství si dělá ostravská Petra Pastorová. Minimálně po stupních vítězů touží Petra Kamínková, která je v Olomouci na domácí půdě. Mezi zkušenou dvojici se pokusí vmísit členka Olympu Brno Tereza Ďurdiaková, která běhá velmi podobné časy. Překvapit však může i nejmladší z nich – třiadvacetiletá Hana Homolková z Nového Města na Moravě.