Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Tomáš Štverák zkompletoval na LH24 zlatý hattrick

Tomáš Štverák zkompletoval na LH24 zlatý hattrick
foto: IMOS LH24 2024

tisková zpráva | 28.01.2024 | přečteno: 1714×

Boje o nejvyšší příčky do posledních minut byly ozdobou 11. ročníku extrémního závodu IMOS LH24 2024 – 24 hodin na Lysé hoře. Absolutním vítězem se potřetí za sebou stal Tomáš Štverák (Sportovna/IMOS), který v nejrychlejším čase absolvoval 13 okruhů a za 22 hodin a 35 minut zvládl porci 173 kilometrů s neuvěřitelným převýšením 11 300 metrů. Obhájit loňské vítězství se v kategorii žen podařilo i Kateřině Klepáčové (TJ Slezan Frýdek-Místek).

Fantomem Lysé hory se stal Emil Trombik z Českého Těšína. V 77 letech dokázal strávit na trase celý den i noc a v nohách měl po šesti kolech 80 kilometrů.

Sedmadvacetiletý Tomáš Štverák ze Zubří se díky vítězství stal opět Zimním mistrem České republiky v horském maratonu jednotlivců a navázal na své skvělé výkony z předchozích dvou ročníků. „Letos byla největší konkurence, co jsem tady zažil, takže to byla pro mě motivace navíc. Dosáhnout vítězného hattricku byl můj cíl,“ přiznal Tomáš Štverák, který po 13. kole ještě v cílovém depu v resortu Sepetná v neděli před 9. hodinou sledoval časy svého soupeře na druhém místě Radka Chrobáka (Salomon/JAPAs­port.cz) a zvažoval, zda má vyrazit počtrnácté na vrchol Lysé hory (1323 m n. m.). I přes úžasný finiš Chrobáka v posledním seběhu (23 minut!) bylo na Sepetné jasné, že pořadí se již měnit nebude. Třetí příčku ještě v těsnějším souboji uhájil Jiří Petr (Salomon).

„Ze startu to bylo klasicky trošku přepálené. Byla tvrdá trasa, takže tempo bylo docela rychlé. Šel jsem si ale svoje, nikam jsem se nehnal, i když jsem věděl, že jdu rychleji, než bych chtěl. Zároveň jsem ale věděl, že na to mám natrénováno. Čekal jsem, než se dostanu na první místo, a když se tak stalo, tak jsem si říkal, že to už nepustím, což se podařilo,“ řekl Tomáš Štverák s tím, že větší krize se mu během soboty i neděle vyhnula.

A komu věnoval své vítězství? „Babička je od Vánoc v nemocnici a je to moje největší fanynka, která ví dříve než já, kdo jaký závod běží a teď mě sledovat nemohla, tak jsem chtěl vyhrát především pro ni,“ svěřil se borec ze Zubří. „Klobouk dolů a je vidět, že Tomáš jako závodník zraje,“ uznal jeho kvality ředitel závodu Libor Uher.

Také kategorie žen byla letos ve znamení obhajoby příčky nejvyšší, českou mistryní se stala Kateřina Klepáčová. V celkovém pořadí se ji podařilo s výkonem 11 kol (147 km, 11 200 m+) dostat dokonce do absolutní TOP 10 na 8. příčku. (Ženy 2. místo – Hana Váchová 3. místo – Kamila Hil’ovská) Nejúspěšnějším týmem ve štafetě dvojic byl pár Richard Tabach a Jakub Cieslar (Sportovna) s celkovým součtem 15 závodních okruhů (2. místo – David Procházka, Robert Heczko, 3. místo Jakub Koch, Matěj Múdrik).

Fantom Lysé hory bude mít letos 78 let a byl vůbec nejstarším závodníkem 11. ročníku IMOS LH24 2024. Kolik lysohorských okruhů zvládne mu bylo jedno, ale chtěl být na trase po celou dobu „eLHáčka“. Tedy čtyřiadvacet hodin. A povedlo se mu to. Řeč je o legendě závodu B7 a LH24 Emilovi Trombikovi z Českého Těšína, který by energii mohl rozdávat mnohem mladším sportovcům. „Ledu je moc,“ zhodnotil první dva okruhy Emil Trombik, kdy si v závodním depu vychutnával šnyt piva. „Je třeba být opatrný, obzvlášť pro starého člověka. Hřeby na botách moc nedrží, lepší jsou nesmeky, ale než bych je navlekl a pak sundal, tak jdu raději tak,“ má jasno inspirující a nezdolný senior. „Po dvou kolech se cítím dobře, půjdu si dát polívčičku a půjdu zas. Mým cílem je jít 24 hodin a uvidím, kolik kol zvládnu,“ konstatoval Emil Trombik.

Nakonec tento lysohorský démon strávil ve společnosti nejvyššího beskydského vrcholu celou noc i brzké ráno a absolvoval celkem 6 závodních okruhů. Tedy neuvěřitelnou porci 80 kilometrů s převýšením přes 5000 metrů. „Emil Trombik je borec s velkým „B“ a je to nový fantom Lysé hory. V 77 letech předvést takový výkon je neuvěřitelné a zároveň inspirující,“ ocenil úžasný výkon Libor Uher.

Přestože byly podmínky na letošní IMOS LH24 pro všechny účastníky velice náročné, zejména ledový sestup, obešel se závod bez vážnějších zranění a zdravotníci ošetřili jen pár pohmožděnin a odřenin. „Těší mě, že jsou naši závodníci disciplinování a dodržují pravidla. Opravdu běhali v botách s hřeby nebo s nesmeky. Nějaké pády a uklouznutí samozřejmě byly, ale naštěstí se obešly bez vážnějších zranění. Hladkému průběhu pomohlo i to, že led odpoledne zasypal sníh, sice jen trošku, ale stačilo to k tomu, že byla trasa v ledových úsecích bezpečnější,“ sdělil Libor Uher.

Oproti minulým ročníkům byl ten letošní skoupý na sněhovou pokrývku, závodníci tak na každém okruhu čekal nejen sníh, ale i zmíněný led, bláto a také asfalt. Všichni se ale s podmínkami extrémního vytrvalostního závodu vypořádali skvěle a nakonec byl poslední lednový víkend v Beskydech ve znamení zlatého hattricku Tomáše Štveráka. Zda se objeví na startu ročníku s pořadovým číslem 12, je zatím ve hvězdách. „Říkám si, že když sem „eLHáčko“ vyhrál třikrát po sobě, tak bych třeba příští rok nemusel běžet, ale ještě uvidíme,“ dodal s úsměvem lysohorský král.

Kompletní výsledky z IMOS LH24 2024 jsou k dispozici ZDE: https://live.onlinesystem.cz/mresults?…

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

tiskovazprava muž 28.01.2024 19:38:12

Boje o nejvyšší příčky do posledních minut byly ozdobou 11. ročníku extrémního závodu IMOS LH24 2024 – 24 hodin na Lysé hoře. Absolutním vítězem se potřetí za sebou stal Tomáš Štverák (Sportovna/IMOS), který v nejrychlejším čase absolvoval 13 okruhů a za 22 hodin a 35 minut zvládl porci 173 kilometrů s neuvěřitelným převýšením 11 300 metrů. Obhájit loňské vítězství se v kategorii žen podařilo i Kateřině Klepáčové (TJ Slezan Frýdek-Místek).
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.