Pechek do čela letošních tabulek po boji v Košicích

behy.cz | 04.10.2009 | přečteno: 9361×

Petr Pechek se probojoval do čela letošních českých maratonských výkonů po statečném boji s protivětrem ve východoslovenských Košicích, kde si při 86. ročníku populárního Medzinárodného maratónu mieru časem 2:26:50 vybojoval celkové deváté místo, stal se druhým nejlepším Evropanem a nejrychlejším česko-slovenským běžcem. ČLÁNEK BUDEME PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVAT

Vítězství si z Košic odváží Keňan Jacob Kipkorir Chesir za 2:10:59 (osobní rekord) a pořadatelé mají určitě ohromnou radost ze zdolání traťového rekordu v ženách. Při své premiéře na 42km vzdálenosti zvítězila Ukrajinka Olena Burkovská (2:30:51) a přepsala tak zápis Aleny Peterkové z roku 1989.

Pro Petra Pechka (TJ Maratonstav Úpice), mladého svěřence pražského trenéra Jana Kervitcera, to byl teprve třetí start v maratonu. Jeho osobní maximum je z loňského startu ve Frankfurtu, kde dosáhl času 2:24:04. I tak ale odsunul na druhou příčku letošních českých tabulek Mulugetu Serbessu a hodil mu tak rukavici do zbytku sezony, protože jak známo původem Etiopan maratonskými starty nešetří.

„Spokojený jsem hlavně s umístěním, protože čas jsem chtěl lepší. Bohužel foukal silný vítr a od 18. kilometru jsem běžel sám a byl jsem ke konci hodně unavený,“ řekl 26letý Pechek, jehož na trati „doprovázel“ otec, který dosáhl skvělého času 2:57:03 (letos mu bude 56 let!).

Druhým Čechem ve výsledcích je podle očekávání brněnský Dan Orálek. Ten však se svým výkonem 2:34:26 spokojen moc nebyl: „Bohužel nemám formu, takže to bylo trochu utrápené. První půlka za 1:15 nebyla opticky špatně, ale už jsem byl na hraně a zbytek bylo utrpení.“

Závod se nejen pro nejlepší z českých závodníků odvíjel ve stylu osamoceného souboje s ostrým větrem, tradičně chybělo v poli více závodníků s osobními výkony kolem 2:30. I proto vychází výkon Petra Pechka jako velký úspěch.

Z nejlepších domácích závodníků zmiňme desátou příčku Imricha Pástora (2:28:35). Ten byl na půlmaratonské značce před Pechkem, ale druhou půli měl o hrozivých devět minut horší než tu první. Hned za ním skončil další Slovák Peter Tichý (2:30:09).

Nejrychlejší Slovenkou se stala Ingrid Petnuchová v čase 2:57:28, což jí stačilo na šestou příčku. Desátá skončila česká veteránka Alena Krcháková (ročník 1957, její čas 3:29:57).

V půlmaratonu zvítězili domácí Miro Vanko za výkon 1:09:53 a Katarína Berešová v čase 1:17:35.

Nejstarší maraton v Evropě letos dokončilo 783 závodníků, poloviční trať 1041. Skvělým časem 3:22 v maratonu se po dnešku může pyšnit i bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

„Atmosféra Košic je tradičně fantastická a nelze než doporučit tento zážitek maratoncům, kteří tento závod ještě nezkusili,“ vysekl poklonu košickým pořadatelům a divákům nejlepší český ultravytrvalec Dan Orálek.