Nejdřív zase zodpovím dotaz čtenáře, který se ptal, z kterého že závodu byla černobílá fotografie v předposlední Tribuně. Nebyl to závod, ale start Mladkovských kilometrů někdy počátkem 70. let, kdy se náměstí před hospodou, která tam dodnes je, tísnilo kolem 600 stovkařů. A ten poslední barevný snímek zhotovil rakouský fotograf při Dolomitenlaufu v roce …
Různé

Už jen z tribuny: Za bonbónky v bílé stopě
Počátek 80. let přinesl některé dodnes nepřekonané účastnické rekordy na některých známých masových veřejně přístupných akcích v tehdejším Československu. Málokdo si dnes už vzpomene, jak obtížné vůbec bylo získat startovní číslo na lyžařskou Jizerskou padesátku, kde tehdy poptávka překračovala nabídku více než dvojnásobně!
…
Už jen z tribuny: Na úsvitu dálkových pochodů
Turistickým fenoménem 60. let minulého století byly
dálkové pochody, které vznikly u nás zcela nezávisle na cizině v roce
1963. Jako u mnoha jiných později slavných akcí byla na počátku recese.
Skupina všestranných turistů TJ Praga zvaná Tlupa se rozhodla vyzkoušet,
kolik toho člověk při chůzi vydrží.

Profesionální outdoorové obchody - ideální volba pro náročné cestovatele
Pokud rádi trávíte svůj volný čas nejčastěji v přírodě, pak jistě občas hledáte funkční oblečení, obuv nebo vybavení. Ať už se zajímáte o turistiku, lyžování nebo běh, vyplatí se vybrat si kvalitní outdoorový obchod.

Už jen z tribuny: První start v zahraničí
V minulém dílu seriálu Už jen z tribuny, v němž se Ivo Domanský ve vzpomínkách vrací k svým běžeckým zážitkům z druhé poloviny minulého století, sliboval, že v příštím díle si přečteme o jeho prvním mezinárodním startu v maďarském Szegedu. Týden utekl jako voda a my kromě Szegedínské zkušenosti máme možnost nahlédnout do Ivova tréninkového …

Už jen z tribuny: O sportu za socialismu
Konec normalizačních 70. let mi trochu splývá. Vycestovat na západ bylo stále obtížnější, do rozhodujících funkcí v tělovýchově se dostali snad ti úplně nejhloupější funkcionáři, které nikde jinde nechtěli a podle toho to vypadalo. Začal jsem se proto víc exponovat v organizaci domácích dálkových pochodů a jejich sportovní formy, tzv. dálkových běhů, kter …

Už jen z tribuny: Maraton pod tři hodiny
Dnešním dílem dostává seriál vzpomínek Iva Domanského na běh v druhé polovině dvacátého století nový náboj. Uvnitř textu naleznete jeho tréninkový plán na maraton z poloviny 60. let a navíc zjstíte, že tenkrát se našel běžec, který si i cigaretku před startem dopřál.

Už jen z tribuny: Když vytrvalcům tleskali i fotbalisté
Přesto, že jsem byl hodně skeptický, co se týká letošní druhé řady tohoto seriálu, zdá se, že své čtenáře dosud má. Děkuji všem, kdo se mi ozvali v komentářích nebo mi dali najevo i osobně, že je tohle místy nesouvislé vyprávění o mých 50 letech v běhu a kolem běhu zajímá.

Už jen z tribuny: Konečně pořádný trénink
Současnou běžeckou scénu sleduje už jen z tribuny. Na počátku 60. let se však dostával pod vedením dr. Fišera do běžecké a chodecké formy. Ve Stromovce zaběhl necelou desítku za 35:30. Na jaké umístění to tehdy stačilo? Jak probíhala zimní příprava? Čtěte v dalším pokračování seriálu vzpomínek Iva Domanského.
…
Už jen z tribuny: Z maratonce turista a ultramaratonec
Zhruba od konce roku 1971 normalizace v tehdejší ČSSR přituhla a co se týče cest do kapitalistické ciziny, bylo stále obtížnější tam vycestovat. V té době mi bylo necelých 34 let a tušil jsem, že výkonnostně to už lepší nikdy nebude, a začal jsem se poněkud více starat o jiné věci než chůze a běhání.

Už jen z tribuny: První maraton
První krůčky, první slůvka, první lásky. Všechno je v životě někdy poprvé. V dalším pokračování seriálu Už jen z tribuny se Ivo Domanský vrací ke svému prvnímu maratonu. Odskočil si na něj z vojenské ošetřovny a účast na něm mu možná tehdy dokonce zachránila život.

Už jen z tribuny: Do Mongolska na Otgon Tenger
Koncem loňského léta jsem se s vámi rozloučil v dobré víře, že tyto autobiografické vzpomínky jsou definitivně uzavřené a že to, co následovalo po roce 1970, už vcelku nestálo za zaznamenání. Leč – člověk míní a redakce mění. A tak jsem tu znovu a předem se omlouvám těm, kdo historii považují za roušku hrobu nebo rovnou za opruz. Náplň dnešního úvodního …

Už jen z tribuny: Vojna není kojná, ale...
Všechno jednou skončí a tak skončila i moje studentská léta. Filologové spolu s filosofy a právníky nejvíce zlobili při studentských protestech v roce 1956 a vláda Viliama Širokého se nám „pomstila“ tak, že zrušila vojenskou přípravu na vysokých školách, takže absolventi těchto fakult museli po absolutoriu normálně na vojnu.</spa …

Už jen z tribuny: Z běžce přes noc chodcem
Proč právě chodcem? Jak se Ivu Domanskému vydařil jeho první chodecký závod? Jaké časy v jednotlivých disciplínách byly na přelomu 50. a 60. let považovány za dobré? Uspěli by tehdy dnešní běžci? Odpovědi hledejte v dalším pokračování seriálu „Už jen z tribuny“.

Běh Advenťáka se z Prahy rozšiřuje i do Ostravy. Již tento týden!
Věříte na zázraky? Ne? A co na elfy a dobro v lidech? Taky ne? Tak my vám teď představujeme Adventní běhání, kde všechno tohle opravdu existuje, i když se to zdá neuvěřitelné. Adventní běhání založila Babeta Schneiderová v roce 2015, kdy oslovila pár svých známých a společně vytvořili už tradici, kdy od 1. 12. do 25.12. každý den 30 minutami běhu plní svoji …

Už jen z tribuny: První opravdové tréninky
Jakým trenérem byl Ladislav Fišer, tvůrce úspěchů Stanislava a Tomáše Jungwirthů a dalších výborných běžců? Jak se běhávala Velká Kunratická koncem 50. let? Seriál vzpomínek Ivo Domanského na jeho 50 let v běhu a kolem něj je tu s druhým dílem, v němž se kromě odpovědí na uvedené otázky dozvíte, že „tragédi“ běhávali již tehdy.</ …

Hýbejte se pro oceány! Připojte se k výzvě Run for the Oceans
Pátý ročník globální výzvy Run for the Oceans je tu a nově se můžete zapojit s téměř jakoukoli sportovní aktivitou. Každá minuta pohybu se počítá, a to od 23. května až do 8. června, který připadá na Den oceánů. Ať už rádi b …

Češi si během čistí hlavu, nejvíce jich běhá v první polovině roku
Češi běhají především v jarních měsících a průměrně 41 minut. Nejčastěji nazouvají běžecké boty po práci, aby si vyčistili hlavu. Pravidelní běžci dosahují také lepšího spánku a kvalitnější regenerace, jak ukázala data společnosti Zepp Health získaná pomocí chytrých hodinek Amazfit. Proč je běhání stále populárnější a jak si vlastně Češi jako běžci vedou? …

ULTRAPŮLMARATONEC: All Runners Are Beautiful III: Hlavně oslavujme zodpovědně!
25.3.2019. Sedím v prosklené zasedačce se svojí projektovou manažerkou a vedeme dialog o mojí budoucnosti ve firmě. Touha válčit každý den v řadách IT totiž poslední dobou klesá a stále více uvažuji, že bych se rád více angažoval i v rodinném vinařství na Mělníku. Několikrát mi během pohovoru zvoní telefon. Kamarád Marek má být tou dobou přeci v Německu s br …

Hudba na závodech? Cyklisté jsou rockeři, běžci potřebují rytmus
Zejména u závodů středních a menších rozhoduje tvář a hlas moderátora závodu o tom, jaký dojem a náladu si jeho účastník odveze. Musí se skloubit kumšt spíkra s citem pro daný sport, aby byl celkový dojem vyvážený. Nás svým sympatickým projevem zaujal Marek Vobr, kterého můžete potkat na Prague Park Race či orientačních bězích. Jaký rozdíl vidí třeba mezi bě …