Urban a Mertová vyhráli maraton v Bratislavě

Mirek Hasal | 02.04.2017 | přečteno: 3272×

V neděli se v Bratislavě konal 12. ročník Bratislavského maratonu, který se běžel i jako mistrovství Slovenska. Již tradičně startovali půlmaratonci a maratonci dohromady a již tradičně bylo na startu velké množství běžců z České republiky. V mužích zvítězil Slovák Josef Urban, ženský maraton vyhrála Češka Michaela Mertová.

Na trati půlmaratonu stupně vítězů kompletně ovládli běžci ze Švédska, vítěz Aberg dosáhl času 1:06:59. Nejlepším Čechem byl sedmý Vojtěch Čabala ze Znojma za 1:14:17. V ženách zvítězila Slovenka Veronika Zrastáková za 1:23:04.

Na maratonské trati to bylo od začátku ve slovenské režii. Gabriel Švajda a Josef Urban spolu běželi skoro polovinu trati, ale Košičan Josef Urban se poté utrhl a sólo během se dostal až do cíle. Stal se tak prvním Slovákem, který ve dvanáctileté historii vyhrál Bratislavský maraton. Časem 2:29:44 sice zaostal o 7,5 minuty za svým osobákem z loňských Košic, ale bratislavské slunečné počasí s teplotou přes 20 stupňů asi nebylo pro osobní rekordy vhodné. Druhé místo obsadil Boris Kotman 2:36:19 a třetí Jan Zemaník z Frýdku Místku 2:37:10.

V ženách stylem start – cíl kralovala Češka Michaela Mertová. Zvítězila časem 2:51:49 a obsadila absolutně 18. místo. Druhá Němka Schwalbe zaostala za vítězkou o rovných deset minut. Třetí místo a titul mistryně Slovenska patří časem 3:05:01 Sylvii Šebestian ze Skalice.

V cíli maratonu bylo zaznamenáno 1006 běžců, z toho 553 Slováků a 153 Čechů, zbytek další cizinci. Ve všech třech případech se jedná o rekord, vloni tato čísla byla 874 celkem, 512 Slováků a 102 Čechů.