Českobrodskou desítku na sněhu vyhrál Losman, Serbessa oznámil návrat

behej.com | 16.12.2012 | přečteno: 4429×

Přesně 120 běžců, které neodradil ranní vytrvalý déšť, se vydalo za polojasného počasí při teplotě lehce nad nulou na trať jubilejního 20. ročníku Českobrodské vánoční desítky. Ta byla letos z velké části pokryta rozbředlým sněhem a ledem, což poznamenalo i výsledné časy. Nejlépe se s kluzkým povrchem vypořádal orientační běžec a svěřenec Jana Kervitcera Petr Losman (Kerteam), v soutěži žen vyhrála jeho oddílová kolegyně Daniela Havránková. Účastí v závodě překvapil celkově třetí Mulugeta Serbessa, který se po pauze vrací na závodní tratě.

U Podvini?ního rybníka byl o t?etí adventní ned?li velmi d?ležitý výb?r bot. Po úvodním asfaltovém úseku p?es obec Zahrady b?žce v lese zbrzdila souvislá sn?hová b?e?ka a ledový film pod ní. „Podmínky k b?hu jsme se snažili zlepšit. V lesní pasáži jsme vysypali jednu stopu pískem, ale bohužel to p?íliš nepomohlo,“ informoval jeden z organizátor? z po?ádajícího TJ Slavoj ?eský Brod. Papírový favorit Martin Frei, který nejprve figuroval sám na ?ele, práv? zde závod rad?ji p?ed?asn? ukon?il. „Letos jsem m?l zán?t achilovky a dnes hrozilo zran?ní, tak jsem to necht?l pokoušet,“ uvedl na vysv?tlenou.

Klasické „silni?ky“ se tedy ukázaly pro tento ro?ník b?hu jako nevhodné, naopak krosové obutí bylo tou správnou volbou, což potvrdil i vít?z závodu Petr Losman: „Vzal jsem si s sebou pro jistotu obojí a nakonec jsem sáhl po krosovkách. Také díky tomu jsem nechal za sebou na sn?hu ostatní b?žce z vedoucí skupinky v silni?kách a náskok jsem v pohod? udržel,“ ?ekl Losman, jemuž v cíli nam??ili 33:30. Za ním dob?hl Ji?í Brychta (TJ Nové M?sto na Morav?) výkonem 34:18.

Bronz mezi muži vybojoval lo?ský vít?z b?hu Mulugeta Serbessa (Ortopedie Týnec n. Vltavou) dnes za 34:34, kterého jsme letos na závodech náhle p?estali vídat. Ovšem nyní už op?t hlásí návrat zp?t: „Byl jsem zam?stnán p?ípravou na atestace, ale už zase trénuju a chystám se na jarní závody,“ vzkázal svým soupe??m léka? p?vodem z Etiopie. Další b?hající doktor Ji?í Wallenfels skon?il za Serbessou na 2. míst? v kategorii ?ty?icátník? a ?asem 34:53 mu p?ipadla i celková pátá p?í?ka.

V závod? žen chyb?la v?tší konkurence a Daniela Havránková, která desítku dává bezpe?n? pod 40 minut, se musela spokojit s ?asem 42:40. „B?žela jsem v závodních silni?kách a hodn? to klouzalo,“ st?žovala si vít?zka. St?íbro p?ipadlo Jan? Teplé (Joskatel) za 43:20, t?etí stupínek na bedn? obsadila maratonkyn? a pyšná maminka Radka Zbíralová (MK Kladno). Z bronzu v kategorii žen 35–44 let a z ?asu pod 50 minut (49:20) se radovala jiná, dokonce trojnásobná maminka Vanda Kade?ábková-B?ezinová, na kterou v cíli ?ekal v ko?árku p?titýdenní synek Dalibor.

Zázemí akce bylo zajišt?no jako obvykle v prostorné jídeln? autokempu. Na trati nechyb?lo zna?ení jednotlivých kilometr?, po dob?hu v cíli pak teplý ?aj, pro zájemce s rumem, a perník. Všichni b?žci obdrželi diplom a již nyní se mohou t?šit na zdejší jarní prob?hnutí, tradi?ní b?eznovou ?eskobrodskou pe?e?. „Ano, i když je to stále t?žší, závod budeme po?ádat. Konat se bude jako obvykle v ned?li, týden po Pe?ecké desítce,“ sd?lil ?editel obou závod? Václav ?okrt.