Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

BLOG: Raketová drážďanská party a půlmaratonský osobák

BLOG: Raketová drážďanská party a půlmaratonský osobák
foto: archiv Michaely Jirákové

Michaela Jiráková | 30.10.2023 | přečteno: 2410×

A zase si vzala do hlavy šílený nápad! Zrušit na pár měsíců své plány a obětovat čas kvalitnímu tréninku a ještě kvalitnějšímu odpočinku. Tři měsíce půlmaratonské přípravy byly dalším posunem mé kondice i trpělivosti. Někdy je potřeba odsunout pár snů pro jiný sen. Nezáleží na jeho velikosti, ale touze a odhodlání. A udělat maximum, aby výsledek stál za to. Jako třeba můj start na Drážďanském půlmaratonu. DALŠÍ ČLÁNKY NAJDETE NA BLOGU BĚHÁM A SNÍM

Půlmaraton. Je to přesně dva roky, co jsem ho běžela poprvé a stala se z něj láska na první zaběhnutí. Ani dlouhý, ani krátký, tak akorát rychlý.

Baví mě ho běhat. Ještě víc mě baví na něm posouvat svůj čas.

Příprava na minulý půlmaratonský zápis nebyla ideální. Měsíc po ultramaratonu jsem spíš rozplétala nohy a moje závodní tempo byla velká neznámá, ale proběhnout se po kolonádě byl jeden z mých běžeckých snů. Ten se mi nakonec vryl na medaili s časem 1:41:11.

Květnové Karlovy Vary byly pěkně horké, a tak čas pod 1:40, můj velkej sen od začátku běhání, dál ležel nedotčený na jednom z mých běžeckých obláčků. “To zvládneme, ale za každou vteřinou bude stát velká práce,” slyším od trenérky a do října čekám, kolik těch vteřin zvládnu odpracovat.

A že jich panečku bylo!!! 1:37:29. Tak takhle vypadá můj druhý letošní zápis, výsledek několikatýdenní práce a přípravy plné karambolů. Povím vám, stáhnout čtyři minuty stálo zase nekonečné množství odhodlání, úsilí a obětování. A taky trochu nervů.

Těžký trénink se dařil nad očekávání, závod byl na dosah ruky a stejně se moje vydřená síla z tréninku začínala pomalu rozpouštět v podzimních chmurách.

Týden před závodem mi byla vyhlášena celotělová stávka a moje předzávodní prokletí udeřilo v plné síle. Při rušení původního plánovaného závodu v Třeboni by se mi duše vešla do hrsti. Všechno se děje z nějakého důvodu a já odpověď na otázku “PROČ?” nacházím o týden později na cílovém koberci v neplánovaných Drážďánech.

Po pěti dnech v posteli znova nazouvám tenisky a snažím se dávat tělu veselejší impulsy. Těch pár neodtrénovaných kilometrů nahradím kvalitním odpočinkem a na německou jízdu se nakonec těším víc než na tu původní třeboňskou, kterou už beztak znám.

Jet si pro osobák týden po nemoci, s rýmou a nadupaná prášky, je přeci jen velký risk.

Dopředu nevím, jestli tenhle zážitek bude vyhlídková jízda, nebo moje vysněná raketová party. Drážďany jsou mým posledním letošním závodem a konečnou tečkou dlouhé sezony.

Je skoro konec října, teploměr hlásí ideální běžecké podmínky a drážďanské ulice pomalu zahřívají ranní paprsky. Cestou z parkoviště sbírám dnešní první kroky a vyhlížím zatím poklidný startovní koridor.

Do zahájení mého grand finále zbývá jen pár chvil.

Nedočkavě na triko připínám startovní číslo 23013 plné nadějí a plním si kapsy pár gramy energie. Můj osvědčený pohon jsou tři Maurten gely, hroznový cukr a kofeinové želé. Na cyklostezce podél startu roztáčím nohy po dvouhodinové cestě, odříkávám běžeckou abecedu a ladím rychlost na rovinkách.

“Mám natrénováno nejvíc za celou sezonu!” Tak tuhle větu z úst trenérky se snažím napovídat nohám těsně před výstřelem. Odhodlaná vyběhnout plánovaným tempem a s obrovskou dávkou strachu, zvědavosti i natěšení mířím do neznáma.

Po pár vteřinách na trati se ztrácím mezi tisícovkami běžců v popředí závodu, kde panuje hodně optimistické tempo. Pořád čekám, co mi tělo dovolí. Zatím žádná brzda nehrozí, kraje lemují davy fanoušků a podpora srší ze všech stran. Po 30 minutách si energii ještě připojistím prvním plánovaným gelem. Život do žil vhání i bubnující kapely, tempo se zrychluje a kilometry krájí.

Obavy najednou střídá obrovská bolest, docela nečekaně si totiž na první desítce střihnu PB za 45 minut a v tomhle rytmu pokračuji i přes neúprosný protivítr. Vlastně mi nepřijde, že běžím tak rychle, závodní tempo jsem poctivě pilovala do příjemna.

Tepovka sice jak časovaná bomba, ale na plný otáčky, to já umím.

Až v druhé polovině začíná ten pravý boj, který prostě vždycky musí přijít. Bez bolesti přece rekordy nepadají. Nemám žádnou konkrétní, jen už prostě nemůžu a mozek začíná propočítávat každou vteřinu do konce.

Boj ukončím po 97 minutách jako 27. žena pod cílovou branou mezinárodního závodu a těch žen po mě doběhne ještě 990. Před závodem si nesedlo NIC, v závodě si sedlo VŠE.

Poznat zákoutí Drážďan v závodním tempu bylo neplánované a já si nemohla přát krásnější vrchol podzimní sezony. Rychlá a vyhlídková trať, rušné ulice střídala zelená oáza, nekonečné rovinky a hupánky přes mosty zrychlovaly orchestry bubeníků. Zpomalení v zatáčkách nedovolovali skandující fanoušci a poslední metry krátil DJ se svou party až do úplného cíle.

Tak takhle zní atmosféra jako stvořená pro osobáky!

Odjížděla jsem s velkým respektem a vracela se s vděčností. Děkuji behej.com za tenhle zažitek. Děkuji manželovi, co mě vyhlížel na každém rohu, aby mě slovy pochvaly zase o kousek posunul. A všem blízkým děkuji za jejich energii na dálku, co mě vždycky postrčí, když už si myslím, že nemůžu. A já můžu! Pořád dál a rychleji, s ještě větší láskou a pokorou ke svému tělu.

Tento a další články najdete na blogu autorky Běhám a sním

Komentáře (Celkem 7)

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední

mjirakova žena 30.10.2023 15:52:16

A zase si vzala do hlavy šílený nápad! Zrušit na pár měsíců své plány a obětovat čas kvalitnímu tréninku a ještě kvalitnějšímu odpočinku. Tři měsíce půlmaratonské přípravy byly dalším posunem mé kondice i trpělivosti. Někdy je potřeba odsunout pár snů pro jiný sen. Nezáleží na jeho velikosti, ale touze a odhodlání. A udělat maximum, aby výsledek stál za to. Jako třeba můj start na Drážďanském půlmaratonu. DALŠÍ ČLÁNKY NAJDETE NA BLOGU BĚHÁM A SNÍM
Odkaz na článek

avatar

Vepřová

Celkem 5528,34 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:52 (2022)
půlmaraton: 1:31:38 (2021)
maraton: 3:52:38 (2021)

Michal75 muž 31.10.2023 19:18:23

Gratuluji pěkný článek pěkný výkon,jednou to určitě dáš pod 1:30 hod.jsi mladá, ať se daří

Motto: Úspěch opravdový úspěch pro něj musíš chtít dělat to co ostatní nedělají
avatar

Celkem 33013,49 km
Minulý měsíc 268 km
10 km: 0:42:16 (2022)
půlmaraton: 1:36:05 (2015)
maraton: 5:04:06 (2014)

Berenique žena 01.11.2023 09:44:37

To je tak strašně naivní a hloupý článek- nechápu jak tomu můžou dávat prostor, asi nějaká protekce zas.

Motto: "Enjoy nature and live."
avatar

skorobezec muž 01.11.2023 13:51:12

Děkuji behej.com za tenhle zažitek.“ To jako behej.com zajistilo a zafinancovalo tento zážitek, aby se nám tato rozesmátá bezstarostná slečna o něj svým nic nepřinášejícím způsobem mohla opět podělit?

Potřetí jsem této slečně dal šanci a věnoval svůj čas přečtení jejího článku a do třetice mohu jen konstatovat, že by bylo opravdu lepší, kdyby tyto články zůstaly pouze součástí jejího blogu. Tam svým charakterem patří. Určitě ne, jako článek na běžecký web.

avatar

Ústí nad Labem

Celkem 4555,12 km
Minulý měsíc 16,3 km
10 km: 0:45:53 (2008)
půlmaraton: 1:42:24 (2008)
maraton: 3:54:51 (2004)

PetrK muž 03.11.2023 15:10:58

A já nesouhlasím s mými předřečníky :). Mně se článek líbí, jednak je motivační směrem k drážďanskému závodu (sám jsem tam běžel 2× maraton a tu trať jsem si velmi oblíbil, ani v Praze jsem okolí nevnímal tolik jako v Drážďanech) a pak je to o tom, co prožíváme všichni, že je to s námi nahoru a dolů, něco vyjde, něco naopak ne. A někdy, když se cítíme tak, že bychom se na start raději ani neměli stavět, ono to často naopak jde dobře. Dále se mi líbí, že má toto ďouče své běžecké sny, posouvá se ve výkonnosti…Chápu, že motivací k napsání byla euforie z prožitého závodu, super zážitku. Nepřipadá mi to málo na to, aby byl článek zveřejněn převzetím z blogu.

avatar

Praha

Celkem 6176,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:15 (2009)
půlmaraton: 1:34:00 (2005)
maraton: 3:23:32 (2006)

Radek Narovec muž 05.11.2023 20:03:08

>> PetrK, 03. 11. 2023 15:10:58

díky, Petře, to zahřeje. podobným článkem jsme před mnoha lety tento server spouštěli, psal jsem ho já plný dojmů z právě odběhnutého maratonu v New Yorku. netušil jsem tehdy, že se na dalších skoro 20 let spojím s tvorbou běžeckého webu. kdybych tehdy slyšel, že to mé naivní a hloupé psaní je někam na blog a ne na běžecký server, asi bych byl zaskočen. byla to doba, kdy jsme jako hobíci byli kamenováni za to, že neuběhneme maraton pod tři, tak nemáme o běhu co psát a mluvit. bylo to divné a je to v jakékoliv obdobě divné i dnes. jsem za behej.com rád, když se nám daří objevovat nové autory. je jedno, zda jde o mladou či zkušenější krev. jestli mají nadšený či spíše rezervovaný styl psaní a vyprávění. jestli běhají nějakou distanci za nějaký čas. anebo na závody vůbec nechodí. komu nesedne osobní prožitek Míši, třeba ocení jiný druh psaní Víti Malíka o obdivuhodných Masters. nechť si na tomto webu každý hledá a nachází to své. a přežívá fajn nálada, slušnost a ohleduplnost. v dnešní době médií je to deviza, jež by se měla platit zlatem.

avatar

Tachlovice

Celkem 7759,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:24 (2015)
půlmaraton: 1:23:23 (2015)
maraton: 3:17:32 (2015)

kaz67 muž 07.11.2023 22:36:42

tak určitě děvčata, co to dávají pod 1:30 už musí něco naběhat, článek mi nevadí, rád jsem si přečetl, pro mnohé i inspirativní,

co mi trošku zarazilo je množstí dobrot co musela běžkyně dát: tři Maurten gely, hroznový cukr a kofeinové želé,

Motto: hrozně rád běhám
avatar

Bratislava

Brutto muž 09.11.2023 14:00:31

>> kaz67, 07. 11. 2023 22:36:42

ten hroznovy cukor je v podstate len pre psychiku, kolko ze je v tom kcal, to by musela zjest pol kila :))) Kofein ber, namiesto kavy a tri gely su tiez v podstate popdora psychiky, zachod navstivi az po dobehu cielom :)))))

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.