Mistry republiky ve skymaratonu nováček Lichý a matadorka Straková

Michaela Kalátová | 02.05.2015 | přečteno: 4600×

Druhý ročník Mistrovství republiky ve skymaratonu Hyundai Perun SkyMarathon vyhrál Tomáš Lichý z TJ TŽ Třinec. Mezi ženami dominovala Anna Straková z Czech Skyrunning Team. Oba dokázali vylepšit traťové rekordy z prvního ročníku, přestože závěr závodu byl oproti loňsku ještě náročnější.

Na start 41 kilometrů dlouhého závodu s extrémním převýšením se v sobotu 2. května postavilo více než pět set závodníků. Oproti původním očekáváním mezi nimi chyběli obhájci titulu Jan Zemaník a Michaela Mertová, kteří se rozhodli šetřit síly před květnovým mistrovstvím Evropy ve skyrunningu. O kvalitní výkony však navzdory tomu nebyla nouze.

Překvapením závodu se stal vítěz mužské kategorie Tomáš Lichý, který proběhl cílem v čase 4:04:34. Aktuální juniorský mistr České republiky v běhu do vrchu tak vylepšil loňský nejlepší výkon téměř o tři minuty.

„Během závodu jsem si vypracoval slušný náskok. Technické seběhy mi šly dobře. Asi 15 kilometrů před cílem při výběhu na Ostrý jsem začal chytat křeče, takže jsem ten kopec celý vyšel pěšky. Hodně z toho náskoku jsem ztratil a Pavel Brýdl mě stáhl o pět minut. Závěrečné finále jsem už šel po čtyřech a nahoře mě fanoušci ještě vyhecovali, takže jsem doběhl téměř na omdlení. Atmosféra byla výborná, ale v závěru jsem ji už moc nevnímal,“ popsal vítěz své dojmy z trati. Druhý v mužské kategorii doběhl Pavel Brýdl z Adidas Team (4:10:01) a třetí Tomáš Maceček z Pearl iZUMi Czech (4:22:13).

Republikový šampion Tomáš Lichý, který na skyrunningovém závodě dosud nikdy nestartoval, si díky dnešnímu vítězství vyběhl nominaci na Buff Epic Trail, velmi těžký závod ve španělských Pyrenejích. Pořadatelé totiž kromě věcných cen připravili pro vítěze mužské kategorie ještě jednu speciální odměnu, a to právě startovné na zmiňovaném závodě včetně letenky a ubytování.

Stejnou cenu mohl získat také nejlepší slovenský závodník, pokud by za vítězem závodu zaostal maximálně o 20 minut. Nejlepší Slovák Peter Habánek však doběhl na 58. místě se ztrátou téměř jedné hodiny a dvaceti minut, a nominaci na Buff Epic Trail tak nezískal.

Mezi ženami kralovala bronzová medailistka z loňska Anna Straková z Czech Skyrunning Team, která závod dokončila v čase 5:00:52. Straková zlepšila svůj vlastní osobní rekord z prvního ročníku o více než 15 minut a pokořila tak stejně jako její mužský kolega traťový rekord. Druhá skončila její týmová kolegyně Zuzana Krchová (5:13:00) a třetí Hana Holoubková startující za tým Beskydští nomádi (5:31:36).

Pozitivně hodnotil 2. ročník Perun SkyMarathonu také Samuel Straka, ředitel české skyrunningové asociace: „Závod se velice vydařil, stejně jako loni. Trať byla oproti loňsku malinko těžší. I počasí bylo opět mizerné – zima, déšť, mlha. Jsem rád, že se vítězům v obou kategoriích přesto podařilo zaběhnout traťové rekordy.“