Keňan Kimeli při Sportisimo 1/2Maratonu obhájil vítězství

RunCzech   | 06.04.2019 | přečteno: 5182×

Triumf na 21. ročníku Sportisimo 1/2Maratonu Praha obhájil Keňan Benard Kimeli (odchovanec RunCzech Racing). Podařilo se mu dosáhnout na stejný počin jako jeho krajan Daniel Wanjiru a stal se teprve druhým mužem historie závodu, který zvítězil dvakrát a navíc v řadě. Jediná vteřina dělila druhého běžce v cíli Felixe Kibitoka od vítězství. Caroline Kipkirui ohromila nejen dobrým časem, ale spektakulárním zlepšením kazašského ženského rekordu o šest minut.

Mužský závod vyhrál těsným soubojem v cílové rovince Keňan Benard Kimeli v čase 59:07 a vylepšil svůj čas o 40 vteřin oproti loňskému vítězství. Zároveň si zapsal nové osobní maximum na půlmaraton. „Byl jsem dobře připravený, skvělé tempo nasadili i vodiči a jsem spokojený také s časem,“ neskrýval radost Benard Kimeli.

Druhý Felix Kibitok, také z Keni, zaostal jen o několik kroků za ním (59:08) a také si zlepšil osobní rekord o třináct vteřin. Až třetí na pásce skončil nejrychlejší muž letošních světových tabulek Stephen Kiprop (odchovanec RunCzech Racing), kterého postihla v samém závěru krize a ztrátu na vedoucí borce už nedokázal smazat. Od úvodních metrů se přitom odtrhla favorizovaná skupina, která se společně držela do 15. kilometru.

„Jsem moc rád, že je to pro mě druhé vítězství v Praze. Jsem hrdý, že mě organizátoři znovu pozvali a mohl jsem tady běžet. Dneska jsem měl silné soupeře až do závěru, ale příprava byla výborná, takže jsem si věřil, že to vítězství dotáhnu,” nechal se slyšet vítěz závodu.

Ženský závod zvládla nejrychleji naturalizovaná Kazachstánka Caroline Kipkirui, ovšem narozená v Keni. Kipkirui zvítězila o půl minuty (1:05:44) před druhou Lonah Salpeter z Izraele (1:06:09), až jako první „oficiální“ Keňanka doběhla Lydia Njeri na bronzové příčce v čase 1:07:51. „Jsem šťastná, že jsem tady mohla vylepšit své umístění a zde jsem předvedla opravdu to nejlepší, čeho jsem byla schopná,“ konstatovala vítězná Kipkirui a dodala: „Sice jsem běžela skoro celý závod sama, nebyl jednoduchý, ale jsem ráda, že jsem ho mohla absolvovat.”

Všechny tři se držely do desátého kilometru společně a navíc dokázaly setřást i druhou nejrychlejší ženu všech dob Fancy Chemutai, které v lepším výsledku zabránila svalová indispozice. Kipkirui potom vzala otěže závodu do svých rukou a po boku vodiče si běžela pro jasné vítězství. Ona i Salpeter navíc dokázaly výrazně vylepšit národní rekordy Kazachstánu, respektive Izraele. Lonah Salpeter vylepšila původní vlastní maximum (1:06:40) o téměř půl minuty, Caroline Kipkirui se přehnala přes dřívější nejlepší výkon Natalye Sorokivské (1:12:05) z roku 1993 dokonce o více než šest minut.

Nejlepším Čechem a navrch ještě nejrychlejším Evropanem Sportisimo 1/2Maratonu Praha byl Jiří Homoláč (1:04:03), který i navzdory vítězství nad Ukrajinci i zástupem Francouzů nebyl spokojený s výkonem. Homoláč si s Evropany pomáhal do sedmého kilometru, poté se spojil s Felixem Bourem z Francie, aby tři kilometry před cílem nasadil tempo, kterému už ostatní pronásledovatelé a další Češi nestačili.

„Čekal jsem, že mezi 15. a 20. kilometrem přijde trochu vítr do zad a ten bohužel nepřišel. Právě tam jsem ztratil cenné vteřiny. Jsem mírně zklamaný, ale každý den nemůže být posvícení. Běželo se mi dobře, ale rozdíl mezi osobákem a dnešním časem je asi čtyřicet vteřin a tu ztrátu jsem rozložil do celé trati,” uznal Jiří Homoláč po závodě.

Z Češek byla při neúčasti Evy Vrabcové Nývltové, která byla při zdravotních lapáliích jen divačkou, nejlepší Eva Filipiová, která běžela v dobrém tempu a na kontě bude mít z Prahy svůj druhý nejlepší čas kariéry 1:20:19. Za sebou nechala Barboru Jíšovou a Radku Hanzlovou. „Jako vítězka si nemůžu stěžovat. I když s tím časem 1:20:19 jsem tady spíše jako zástupce hobíků,“ smála se a přidala: „Připravuji se teď spíše na maraton, takže rychlejší půlku bude možné zaběhnout až potom.”