Dotek studené vody posílí imunitu a vyplaví endorfiny
Otužovat se a ještě k tomu v zimě? Proč ne, myslí si skupina běžců, kteří o této činnosti již několik týdnů diskutují na fóru behej.com. O víkendu v Praze dokonce šokovali „naháči“ pořádně zahalené běžce nabírající kilometry kolem Vltavy. K čemu je otužování dobré? A je vůbec dobré?
„Dnes odpoledne při západu slunce, opět Vltava v Komořanech těsně před soutokem s Berounkou, teplota vody 3 °C, vzduchu –3 °C, u břehu led. Pár desítek temp dokolečka v malé zátočině mimo proud, třikrát minuta ve vodě, proloženo vždy minutou venku,“ uvádí čtenář s nickem „oblivion“ svou zkušenost z prosince loňského roku. Diskusi jsme připojili i pod tento článek.
Jaké účinky má otužování na organismus?
„Porovnání toho, zda bych byl více nemocný, kdybych se neotužoval, samozřejmě nemám. Vnímám však rozhodně lepší přizpůsobivost chladu, a to i při běhu, a za roky, kdy se otužuji, jsem nebyl vážně nemocen,“ říká Josef Stolín, který se otužování pravidelně věnuje tři roky v 1. Pražském klubu otužilců. Vedle toho také běhá. „Jen pro radost,“ upřesňuje.
„Starší a zkušení otužilci říkají, že se díky této aktivitě zbavili i vážných onemocnění. Uvádějí dokonce i rakovinu a deprese. Samozřejmě, že se nám chřipka a nachlazení nevyhýbají. Bývají však méně častá, příznaky jsou mírnější a tato onemocnění odezní rychleji, než je tomu u běžné populace,“ vypočítává Stolín pozitivní účinky pravidelných koupelí ve studené vodě a dodává, že i po této činnosti organismus vyplavuje hormony štěstí, endorfiny, podobně jako je tomu u běhu. Pozitivně tak ovlivňuje psychiku.
Kdo by si však myslel, že stačí odhodlání a rovnou se chtěl vnořit do chladných vod řek, mohl by zle dopadnout. Abyste si mohli zaplavat o Vánocích ve Vltavě, jak to vídáme v televizních reportážích, musíte organismus postupně na tuto situaci přivykat.
„Ani maraton přece neběžíte bez řádného tréninku,“ říká běhající kardiochirurg Jan Pirk. Podle něj je nejlepší variantou pro začínajícího otužilce dát si po večerní koupeli sprchu chladnou až postupně zcela studenou vodou. „Rozhodně ne naráz jít plavat do studené řeky,“ varuje Pirk a přidává ještě jedno výrazné varování v souvislosti se studenou koupelí. Týká se především osob trpících vysokým krevním tlakem: „V okamžiku, kdy takový člověk v sauně skočí do bazénu ledové vody, dojde k extrémnímu zvýšení krevního tlaku, pro organismus jde o šokový stav. A při tom může dojít k prasknutí cév v mozku s rozvojem krvácení a mozkové mrtvice.“
„Otužování je však všeobecně prospěšné, zvyšuje obranyschopnost organismu, imunitu. Tím jsme méně náchylní k nachlazení, případně chřipce a dalším onemocněním,“ potvrzuje Pirk pozitivní účinky chladné koupele pro zdravé jedince a dodává, že sám studenou sprchu aplikuje v období, kdy mívá bolesti v oblasti Achillových šlach.
Příkladem toho, že začít s otužováním se dá v každém věku, je pětaosmdesátiletý vytrvalec z Hradce Králové Jiří Soukup. Sám začínal před čtvrt stoletím, v šedesáti letech.
„Tehdy jsem chodil plavat do Labe, prodlužoval období plavání v řece až do pozdního podzimu. Tak jsem to dělal jednou až dvakrát týdně, značil si uplavaný úsek a při každém dalším plavání jej o kousek posunul,“ vzpomíná Soukup na své otužilecké začátky.
Podle něj je však uvedená frekvence jednou až dvakrát týdně příliš nízká k tomu, aby si tělo na dotek chladné vody zvyklo. K tomu je třeba, stejně jako pro zvýšení výkonnosti v běžeckém tréninku, hlavně pravidelnosti. Postupně se dopracoval k tomu, že se každé ráno sprchuje studenou vodou.
„Žádné postupné uzavírání kohoutku s teplou vodou. Teď už jdu rovnou do studené. Po koupeli se neosušuji. Abych zvýšil účinek chladné vody, tak vyjdu v Adamově rouše na balkón a tam cvičím. Krev se tak řádně rozproudí. Nebojte, k nám na balkón není z žádné strany vidět,“ dodává s úsměvem.
Anketa
Jak jste na tom s otužováním vy?
Komentáře (Celkem 69)
Praha - Vršovice
Chrosel 28.02.2014 19:57:28
Dnes po běhu ( 10km ) " noční " plavání ve Vltavě, 3 minuty proti proudu. Tímto končím 2. měsíc, kdy se držím pravidla že pokud běh končí u řeky, tak ihned po běhu plavu.
Leden: 16 *, Únor 11 krát.
Praha-Dalejské údolí
oblivion 03.03.2014 14:26:36
>> Otto Zemek, 28. 02. 2014 19:57:28
Tak to je (pro mne) nedostižná statistika, srovnávat se s Tebou nemohu a „vyprovokovat“ se také nenechám. ;o) Zaujal jsem k tomu totiž trochu jiný, cestovatelsko-plavecky-sběratelský přístup:
V neděli 23. 2. 2014 kolem 9. ráno v horské říčce Rolavě v Nejdku (u Karlových Varů), venku teplota pár stupňů pod nulou, voda tak nějak rozumně, akorát i pod jezem bylo mělko po kolena, takže symbolicky 5 temp na místě:
Praha - Vršovice
Chrosel 03.03.2014 15:00:36
>> oblivion, 03. 03. 2014 14:26:36
Tvůj přístup je jistě inspirativní a pokusím se na sobě zapracovat – taky si připadám trapnej že se vlastně čvachtám pořád na tom samém místě.
Dnes jsem udělal „osobák“: Po 10 km běhu jsem v Braníku skočil do řeky a plaval svůj obvyklý úsek proti proudu. Tam, kde jsem dříve vylézal na břeh a zpět dobíhal, jsem se dnes zahoužvil, otočil to a doplaval zpět. Celkem tedy čistého času 5 minut plavání.
pms 03.03.2014 15:25:24
Hezky to tu máte rozehráno! Tak musím napsat aspoň na „závěr letošní zimy“. V únoru jsem plaval až 21.2., což jasně ukazuje, že jsem si byl jist, že není kam spěchat, že může být jedině lépe. Jindy se snažím ty zimní měsíce mít odbyté hned z kraje.
Černé Voděrady
MartiNo 03.03.2014 15:37:37
>> Otto Zemek, 03. 03. 2014 15:00:36
Krom obdivu k tvé otužilosti ti děkuji za mooooc pěkný výraz „zahoužvit se“ to je překrásný…
Praha - Vršovice
Chrosel 03.03.2014 17:15:32
>> MartiNo, 03. 03. 2014 15:37:37
Prý to říkal už pan Tyrš. Což té hlášce nijak neubírá…naopak !
Praha-Dalejské údolí
oblivion 03.03.2014 17:29:42
>> Otto Zemek, 03. 03. 2014 15:00:36
Nejlepší je řeku přeplavat – to se pak musí plavat i zpátky. ;o)
Praha
EvženGe 03.03.2014 20:26:53
>> oblivion, 03. 03. 2014 17:29:42
To je starej vtip o Leninovi.
Soudružka učitelka povídala, že Lenin každé ráno se svlékl a třikrát přeplaval řeku. A Pepíček se smál. Soudružka mu chtěla dát poznámku, že se směje hrdinnému Leninovi. A Pepíček odpověděl, že by řeku přeplaval radši 2× nebo 4×, aby se dostal ke svým věcem.
Praha-Dalejské údolí
oblivion 01.02.2015 03:34:02
Je na čase oživit toto vlákno:
Objevil jsem v Praze krásný nový lom – v létě za hezkého počasí bohužel střežený, takže bylo nutné počkat do září – ale stálo to za to:
Pak 3měsíční pauza, vynucená sádrou. Na Silvestra byl nový lom bohužel
zamrzlý, tak jen koupel ve sněhu, ale to se nepočítá. :o) Pokračování
„Pěti temp“ tedy až dnes:
V sobotu 31. 1. 2015, v 13:31, Hlubočepské jezírko – to samozřejmě tak tyrkysové není… Vzduch –1 °C, voda kolem +5 °C, ale zdála se teplejší – možná ve srovnání s –5 °C, které mám teď doma v ložnici…
Asi 30 temp – šlo by i více, ale přihlížející početná skupinka starších dam na procházce mne focením a potleskem uváděla do rozpaků, přestože to bylo milé… No a zdá se, že ledová voda zmírnila otok, přetrvávající po zlomenině – měl bych venku plavat častěji. ;o)
>> EvženGe, 03. 03. 2014 20:26:53
:o)) …je pravda, že kdyby se člověk na přeplavání zpět už necítil, tak je v celkem trapné situaci… ;o)
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.