Železný Vabroušek odolal v Sydney pronásledovatelům a skončil druhý

behej.com | 29.01.2017 | přečteno: 47250×

Petr Vabroušek potvrdil, že je tvrďák nad tvrďáky. I v sedmém a posledním maratonu úmorné World Marathon Challenge našel pouze jediného přemožitele, Michaela Wardiana, a zajistil si tak druhou příčku v celkovém pořadí. Přitom to v Maroku vypadalo, že mu notně docházejí síly. Pak však následovaly silné dny v Dubaji a hlavně v neděli v Sydney. Klobouk dolů!!!

„Sedmidenní časový limit nám umožňoval počkat se startem až na brzké odpolední hodiny místního času, ale to by znamenalo další výheň na palčivém slunci. Ostartovali jsme tedy už hodinu po půlnoci (27 °C, 90% vlhkost). Bylo stále vedro, ale alespoň bez ostrých paprsků. S šestiminutovým náskokem na Luka jsem si mohl dovolit běžet celý maraton v jeho závětří a doufat, že mě neutrhne. Vím, že maraton je hodně o psychice, a tak jsem zvolil variantu útoku a hned po startu jsem se mu asi o 15 vteřin utrhl. Kdykoli jsem pak zaslechl jeho kroky (už je za ten týden poznám), nenápadně jsem zrychlil, dokud zase neutichly. Pak jsem opět lehce polevil, abych to vydržel. Bolestivé to bylo pro nás oba, ale pro něj musela být tato taktika nesmírně psychicky náročná. Rozdíl 10–30 vteřin jsem udržel až do cíle a stříbro jsem uhájil!“ radoval se Vabroušek po závodě.

„Je to za námi a konečně se můžeme před odletem domů jednou pořádně vyspat v posteli… Díky za podporu v průběhu celého týdne!“ uvedl na své FB stránce český rek.

Neskutečný výkon však předvedl vítěz, americký ultramaratonec Mike Wardian. Ten jakoby ani neměl tělo normálního smrtelníka. Sedm maratonů v sedmi dnech zdolal v průměrném čase 2:45, přitom rozdíl teplot mezi nejchladnějším a nejteplejším dnem byl přes 60 stupňů Celsia!

„Na pobřeží Perského zálivu pražilo slunce a v průběhu maratonu teplota vystoupala až na krutých 34 °C. Usínáme přitom už i ve stoje a nohy se podlamují i při běžné chůzi,“ hlásil Vabroušek po předposledním maratonu, kdy navíc účastníky čekal 16hodinový přelet do Austrálie.

Celkovou vítězkou mezi ženami se stala Silvana Cameliová z Chile (průměrný čas 4:12:37), přestože v Sydney ji překonala Číňanka Guoping Xie.

Série se zúčastnil i přední americký vytrvalec Ryan Hall a australský maraton byl i jeho plánovanou tečkou za maratonskou kariérou. Skončil až na 11. příčce a svůj poslední závod na 42,2 km si pořádně natáhl – dokončil jej v čase 5:15:34. „Vždycky jsem chtěl skončit svou maratonskou kariéru tak, že položím své boty na cílovou čáru mého posledního závodu. Tak jsem tak dnes učinil,“ rozloučil se s poděkováním všem, kteří mu drželi palce.

Letošní Challenge měla i další zajímavé příběhy, například Irka Sinead Kane se stala první nevidomou běžkyní, který sedm maratonů na sedmi kontinentech za sedm dní s vodičem urazila. V poli byla i dvojice válečných veteránů Luke Wigman a Ibrar Ali. Glen Avery zdolal sérii ve svých 66 letech a stal se tak jejím nejstarším účastníkem.

CELKOVÉ POŘADÍ ŽEN

Série World Marathon Challenge, tedy sedm maratonů na sedmi kontinentech v sedmi dnech, odstartovala v pondělí na Antarktidě. Na startu bylo 31 borců z 13 zemí, včetně Petra Vabrouška a Slováka Daniela Palka. Více informací o závodě s velmi „lidovým“ startovným 35.000 dolarů najdete v našem článku zde, nebo na FB závodu.

Hned první den byl pokořen traťový rekord Antarktidy, když ultraběžec Michael Wardian z USA zvládl ve sněhu, ledu a větru maratonskou vzdálenost za 2:54:54. Petr Vabroušek skončil druhý v čase 3:05:27. Pro zajímavost – americký olympionik Ryan Hall skončil pátý za 3:26:31. Teplota vzduchu klesla během závodu na –30 stupňů Celsia.

I ve druhé etapě skončil Vabroušek druhý a upevnil si stejnou pozici v celkovém pořadí. Běhalo se na přímořské promenádě, tam a zpátky, každý úsek měřil 2,64 km. Třetí maraton se běžel na Miami Beach po 14hodinovém přeletu. A do třetice zvítězil Američan Mike Wardian (2:37:56) před zlínským rekem Petrem Vabrouškem. Ten zaostal 17 minut a upevnil si druhou příčku celkově.

V Madridu se následně běželo v tamním parku hodně podobném pražské Stromovce a pořadí na čele zůstalo stejné. Na zlínského matadora Petra Vabrouška však už padla únava a jen o pár minut odolal náporu pronásledovatelů. Po africkém maratonu si v celkovém pořadí dokonce mírně pohoršil – klesl neoficiálně na třetí příčku. V pátek, popáté v řadě, zvítězil létající Američan Michael Wardian v čase 2:45:33. Vabroušek tentokrát svým soupeřům neodolal a okruhový maraton v marocké Marakéši dokončil až pátý za 3:19:02.

Teplota byla jak v Evropě, tak na severu Afriky mírnější, ale vedra jako bylo v Miami na závodníky opět v Dubaji a Sydney. Šestý díl World Marathon Challenge odstartoval za časného českého rána, ale v horkém dubajském dopoledni na promenádě The Beach lemující vody Perského zálivu. Stylem start cíl opět zvítězil Mike Wardian v čase 2:49:25. Český ironman byl třetí za 3:24:47 a svého soupeře Luka Wigmana nechal za sebou osm minut, čímž se vrátil na celkovou druhou pozici a tu obhájil i v Austrálii, když od třetího Wigmana jej dělilo pouhých 20 vteřin.