Trénink
Běžecká příprava

PORADNA: Mýty kolem hubnutí běháním. Důležitá je intenzita a strava
Každý ví, že běhat je pohodlnější a rychlejší, když vás netrápí přebytečná kila. Nadváha není jen problémem nesportující populace, řeší ji i výkonnostní sportovci, protože vědí, že vyladění hmotnosti je základem následného úspěchu. Pomalý dlouhý běh je cestou ke shození kil, ovšem ne vždy však platí beze zbytku. Co je podmínkou a kdy to rozhodně neplatí?

Vytuňte trénink na maximum s mySASY. Nyní se slevou pro behej.com!
Chcete se zlepšovat, ale nejste si jistí, zda netrénujete moc, nebo naopak málo? Vyzkoušejte mySASY, pomůcku na řízení tréninkové zátěže, kterou již využívají špičkoví sportovci napříč disciplínami. mySASY aktuálně vylepšili své služby kooperací s Garminem a do konce července můžete s kódem BEHEJCOM realizovat výrazné slevy!

PORADNA: 10 znaků dobrého a špatného trenéra
Chcete si najmout osobního trenéra, který vám pomůže dosáhnout vytouženého cíle? Podle čeho vybírat a co si rozmyslet předtím, než někoho oslovíte? Co od tréninku pod vedením kouče očekávat? Zeptali jsme se uznávaných trenérských kapacit a závodníků, jak se vyhnout častým chybám.
Zdraví

Vyhrál stomílovku s vykloubeným ramenem. Jak zvládat bolest při běhu?
V létě roku 2017 vyhrál Kilian Jornet počtvrté v řadě Hardrock 100, těžký stomílový závod s více než desetikilometrovým převýšením. Jeho vítězství tehdy zase tak nepřekvapilo, zajímavější byly okolnosti: Na čtrnácté míli si vykloubil při pádu rameno. Dokázal si ho sice „nahodit“ zpátky, ale po zbytek trasy se potýkal s velkou bolestí, a dokonce si musel nechat ruku připevnit k tělu, aby mohl běžet dál. Jak ovšem v cíli potvrdil, žádné léky na tišení bolesti si nevzal.

PORADNA: Mýty kolem hubnutí běháním. Důležitá je intenzita a strava
Každý ví, že běhat je pohodlnější a rychlejší, když vás netrápí přebytečná kila. Nadváha není jen problémem nesportující populace, řeší ji i výkonnostní sportovci, protože vědí, že vyladění hmotnosti je základem následného úspěchu. Pomalý dlouhý běh je cestou ke shození kil, ovšem ne vždy však platí beze zbytku. Co je podmínkou a kdy to rozhodně neplatí?

Born to run podruhé: "Výrobci bot nám opět diktují, proto jsme zpět"
Jedni ji milují, druzí zatracují. Ale všichni svorně o ní mluví. Co víc si přát, pokud chcete, aby se vaší knihy prodalo co nejvíc. Američan Christopher McDougall v roce 2009 vydal příběh o běhání a prolomil ledy – ano, i běžecké knihy se dají napsat tak, že si je čtou i lidé, jimž běh absolutně nic neříká. Born to Run (Zrozeni k běhu) nyní přichází s druhým dílem. Přestože šance na zopakování světového úspěchu jsou nyní podstatně nižší. Proč?
Bosoběh

Navštivte v lednu běžecké workshopy s Milošem Škorpilem a leguano
Zatímco o chůzi v barefoot obuvi slyšíme už téměř na každém kroku, na běžeckých závodech se dají běžci v barefoot obuvi spočítat na prstech jedné ruky. Jak je to možné? Petr Exnar k tomu říká: „V barefoot běhám od roku 2015, je to super, už nikdy nebudu běhat jinak, ale naučit se to nebylo vůbec jednoduché.“ V barefootové obuvi je více než kdy jindy potřeba použít správný běžecký styl.

Bosonohé odpoledne nejen pro rodiče s dětmi
V sobotu 19. května se na Kavčích horách koná další ročník benefiční akce Rodiče na start! s běžeckými tratěmi pro nejmenší i měřenými závody na 1 a 5 km. Doprovodné aktivity se budou týkat bosé chůze a běhu, k vyzkoušení bude bosá stezka či chůze po skle a po žhavém uhlí, soutěžit se bude i v rodinném trojboji a nebudou chybět ani výtvarné dílny nebo bohatá tombola. Více info na webu pořádající společnosti Aperio zde

Přichází jaro. Odložte bundy, čepice... a boty
Láká vás vyzkoušet si běh naboso? Příležitost budete mít za tři týdny na prvním ročníku Mistrovství republiky v bosopředbíhání. Závod je otevřený jak nováčkům, tak zkušeným bosoběžcům. Co od akce očekávat, vysvětluje za organizátory Petr Exnar.
Výživa

Hydratace během sportovního výkonu - proč čistá voda nestačí?
Lidské tělo musí přijímat pitím přibližně 1,5 až 2,5 litru vody za den. Kromě toho si vodu vyrábí organismus i sám při spalování živin – metabolickými cestami. Voda v našem organismu významně ovlivňuje metabolismus na všech úrovních. Je nosičem minerálů, stopových prvků a dalších elementů. Každá chemická reakce v našem organismu se děje ve vodním prostředí.

PORADNA: Co jíst před během? Kdy je vhodné běhat nalačno?
Jídlo a běh, jak to řešit? Vyběhnout nalačno s pocitem lehkosti a riskovat, že nám po pár kilometrech takzvaně dojde? Pokud se najíst, tak jak, kdy a ideálně co, aby to odpovídalo zátěži a efekt tréninku byl maximální? A co po doběhu? Jak urychlíme svalovou regeneraci a obnovíme energetické zásoby?

PORADNA: Jak správně regenerovat, aby vaše výkonnost rostla?
Jestli to s běháním myslíte opravdu vážně, musíte brát ohled i na regeneraci. Abyste se i druhý den cítili dobře, a abyste mohli posouvat svou výkonnost dál. Právě v době regenerace totiž roste vaše výkonnost a díky ní půjdete do dalšího sportovního výkonu s doplněnými zásobami glykogenu, s připravenými svalovými vlákny a ideálně nastaveným organismem.