Běžecké pásy. Dříve býval běh na nich exotikou, dnes zaznamenávají nebývalý rozmach i díky novým simulátorům. Bývaly výsadou fitness center, jenže cenová dostupnost napomáhá tomu, že stále častěji okupují i naše obýváky a pokoje. Má šanci pás nahradit trénink venku? A pokud ano, opravdu plnohodnotně? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.b …
Běžecká příprava

NÁVOD: Začněte běhat se psem. Základní pravidla a doporučení
Máte doma psa a chcete zkusit něco běžecky nového? A co běh se psem, nebo-li canicross? Třeba to bude láska na první vyběhnutí a rozšíříte řady běžců, kteří běh bez psa opustili a naplno se věnuj í běhu se svým čtyřnohým parťákem. Co běh se psem obnáší a jak na něj připravit sebe i psa samotného? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/c …

ROZHOVOR: Víte, jaký má trénink dopad na vaše tělo?
Má smysl dělat sport, i když pro něj nemám úplně talent? Jak správně nastavit trénink podle jeho dopadu na organismus? Jak daleko mají současné aplikace pro sportovce k celkovému monitoringu zdraví? Uspěje česká aplikace MySASY i v zahraničí? O tom všem jsme si povídali s jejím šéfem a spolumajitelem Radimem Šlachtou.

TRÉNINK: Změnou kadence můžete zlepšit efektivitu běhu
Zadáte-li do Googlu spojení „optimální běžecká kadence“, pravděpodobně na vás vyskočí číslo 90, respektive 180 kroků za minutu. Dále se asi dočtete, že většina hobby běžců se vyznačuje nižším počtem kroků za minutu (okolo 160) a co vše je dobré dělat, abyste dosáhli tabulkového optima. OTVÍRÁME PLACENÝ ČLÁNEK

Klidová tepová frekvence - stále užitečný pomocník
Sice už nepatří mezi ty nejsledovanější veličiny, které sporttestery umí změřit, ale stále má význam ji sledovat a rozumět jí. Řeč je o klidové tepové frekvenci. O čem vypovídá a co všechno ji může ovlivnit? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis

Optimální intenzita tréninku - chiméra, nebo zlatý grál?
V jaké intenzitě mám trénovat, aby to mělo největší smysl? Takhle se ptají stovky hobíků i výkonnostních atletů svých trenérů a v internetových diskusích dnes a denně. Pátrání po “zlaté” intenzitě zasvětila svůj život nejedna trenérská legenda, ovšem univerzální odpovědi jsme se zatím nedočkali. PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/caso …

TRÉNINK: Jak využít variability srdeční frekvence k lepší přípravě
Uběhli jste první půlmaraton nebo desítku a jste namotivovaní
k dalšímu zlepšování? Určitě trénujete, co vám stačí síly a dovolí
náročný program, do kterého musíte začlenit i práci a rodinu. Postupně
přidáváte a v tom nejlepším přijde zranění nebo nachlazení.
Případně vynucená pauza v podobě všeobecné karantény, jako nyní. Co
s tím, jak na to reagovat?
…

TRÉNINK: Co možná nevíte o hubnutí
Každý ví, že běhat je pohodlnější a rychlejší, když vás netrápí přebytečná kila. Nadváha není jen problémem nesportující populace, řeší ji i výkonnostní sportovci, protože vědí, že vyladění hmotnosti je základem následného úspěchu. Jaké jsou nejčastější mýty spojené s hubnutím? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis …

TRÉNINK: Jak neztratit pracně vybudovanou formu v době karantény
Jak si udržet formu v době karantény? Jak upravit tréninkové plány? Jak dlouho vydrží forma a dá se načasovat na nové termíny závodů? Jak neztratit odhodlání? Podobných otázek je v dnešní době mnoho, proto jsme oslovili trio renomovaných trenérů a zde jsou jejich rady.

ROZHOVOR: Snaha dohnat tréninkové manko může napáchat řadu škod
Jak zohlednit v tréninku aktuální stav organismu, který se musí vypořádat s vysoce stresovým prostředím a narušením tréninkového plánu? A jak se vyhnout chybám poté, kdy se situace zlepší? “Bude trvat týdny, možná měsíce, než se sportovci zase budou schopni dostat do optimálního tréninkového režimu. Je tu riziko, že ve snaze dohnat tréninkové manko napáchají …

PORADNA: 10 znaků dobrého a špatného trenéra
Chcete si najmout osobního trenéra, který vám pomůže dosáhnout vytouženého cíle? Podle čeho vybírat a co si rozmyslet předtím, než někoho oslovíte? Co od tréninku pod vedením kouče očekávat? Zeptali jsme se uznávaných trenérských kapacit a závodníků, jak se vyhnout častým chybám.

TRÉNINK: Recepty proti stárnutí - intenzivní trénink pro starší
Stárneme všichni bez výjimky. S věkem se mění tělo, a to i v případě, že běháme. Ovšem běh umí proces stárnutí zpomalit, proč si tedy toto umění neosvojit dřív, než bude pozdě? Vyzkoušejte náš intenzivní trénink pro starší běžce doplněný cviky proti stárnutí. PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis …

TRÉNINK: Úskalí ultraběhu bez předchozí atletické přípravy
Mezi běžecké disciplíny, které se stávají velmi populární, se v posledních několika letech zařadil ultramaraton. Jde o disciplínu delší, než je vlastní maraton (42 195 m). Běhá se na rovině, v horách a závody probíhají mnohdy v klimaticky extrémních podmínkách. Jde o tratě, kde si člověk chce dokázat své limity a přibližuje se často na samý okraj svých sil f …

TRÉNINK: Nafouklá bublina jménem VO2max?
„Kolik máš naběháno? Za kolik uběhneš desítku? A jakou máš
VO2max?” Zejména poslední dotaz se stal hitem posledních let, poté, co
s tímto ukazatelem vyrukovali snad všichni světoví výrobci sporttesterů.
Přitom tato veličina nemá jednoznačně vypovídající charakter a hodinky
ji pouze odhadují! PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE
ZDE: www.behej.com/casopis
…

TRÉNINK: Pryč s rutinou. Vyměňte pohodlnost za zlepšování!
Při tréninku je velice snadné se „uchýlit“ do rutiny, kdy stále běháte ve stejném – pro vás pohodlném – tempu. Na počátku vám to ani nepřišlo, každý běh byl spíše bojem, než nastal obrat a vy jste se začali cítit pohodlně. Ale ouha – najednou zjistíte, že jste se přestali zlepšovat. Co s tím? PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casop …

KVÍZ: Otestujte si znalosti tréninkových pojmů
Ruku na srdce – chodíte si jen tak zaběhat, nebo máte aspoň nějaké ponětí o tom, jak trénovat, jak číst v tréninkových plánech a jaké testy si můžete nechat udělat? Vyzkoušíme si vás! Zodpovězte bez hledání po netu a dlouhého váhání následujících deset otázek. Správné odpovědi najdete na konci kvízu.

Maraton pod tři? Hlava a tělo musí běžet spolu. A je to dřina na plný úvazek
Stalo se tradicí stěžovat si na žalostný stav výkonnosti českých maratonců. Ovšem z běžeckých tabulek je patrné, že mužů s výkony pod 3 hodiny je u nás letos o 80 % více než před deseti lety! Svědčí to o tom, že více a více běžců nachází novou motivaci na sobě tvrdě pracovat. "Maraton pod tři, to je dřina na plný úvaze …

TRÉNINK: Vylaďte hlavu, najděte a odstraňte mentální bariéry
„Na vrcholové úrovni jsou na tom sportovci, co se týče fyzické přípravy, podobně. Mohou se však výrazně lišit podle toho, jak to mají v hlavě »srovnáno«,“ říká psychoterapeut a mentor Jiří Lisý z Centra Be Balanced. Při správném mentálním nastavení se dají snadněji zdolat různé bariéry, dodává. PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/ca …

TRÉNINK: Jak odstranit chyby v běžeckém stylu
Argument, že běh je přirozeným pohybem a neměl by být opravován, je mylný. Stačí se podívat na běh Afričanů a nás ostatních. Obě skupiny sice „přirozeně“ běhají, ale rozdíly jsou markantní. Jak tedy vyladit techniku a odstranit chyby?. PLACENÝ OBSAH – PŘEDPLATNÉ POŘÍDÍTE ZDE: www.behej.com/casopis

Rád otevírám běžcům nové světy, říká kouč adidas Runners Prague
Jen málokterý český trenér má tak pestrou směs svých svěřenců. Jan Pernica působí jako kouč v běžecké komunitě adidas Runners Prague, trénuje začátečníky, výkonnostní běžce i elitu. A také Emila Zátopka! I když „jen“ toho filmového, kterého v připravovaném celovečerním filmu Davida Ondříčka ztvární herec Václav Neužil. …