ROZHOVOR: Trénink? Většina hobby běžců neví, co to vlastně je
Své osobáky (ten maratonský by mu letos zaručil druhou příčku doma!) si vytvořil v devadesátých letech, tedy době, kdy vlivem politických a společenských změn čeští vytrvalci vyklidili pozice na mezinárodním poli. 56letý brněnský trenér a stále zapálený běžec Pavel Baběrád může srovnávat dobu tehdy a nyní, kdy slovo trénink patří do slovníku jen malého procenta běhajících. UKÁZKA Z CHYSTANÉHO ROZHOVORU
Každý rok jezdíš do Prahy sledovat maratonce na trati. Co sis poslední dobou odnesl jako trenér za postřehy?
„Letos jsem měl lepší dojem než předchozí roky. Měl jsem totiž pocit, že v rámci maratonu je míň „chodců“, než bylo dříve, tzn. že startující jsou lépe připraveni. Ať si každý říká, co chce, maraton je o běhu a ne o chůzi. Absolutně nemám problém s tím, jestli někdo zvládne maraton za dvě hodiny, tři hodiny, nebo pět hodin. Pokud to zvládne v rámci souvislého běhu, smeknu a ukloním se. Ovšem jestli si někdo z maratonu udělá pochodové cvičení, před ním jistě nesmeknu a už vůbec se neukloním. Podle mne to je svým způsobem neúcta k maratonské distanci a její historii. Chápu, že nemáme všichni na čas pod dvě hodiny, ale jsem bytostně přesvědčen o tom, že na start maratonské distance by se měl člověk postavit jen v tom případě, kdy je adekvátně připraven, tzn. je schopen zvládnout maratonskou distanci v rámci souvislého běhu. Jinak ještě jeden zásadní poznatek. A bývá to tak u všeho: Běh, i ten maratonský, v provedení těch nejlepších vypadá strašně jednoduše.“
Hodně máš „rád" výroky, že si někdo závod či dokonce maraton užil…
„Pod pojmem „něco si užít“ si představuji něco na způsob, že si užiji dovolenou, neděli po obědě, nějaký výlet nebo oslavu, návštěvu nějakého koncertu, atd. Na závod jsem šel vždycky s tím, že chci podat nějaký výkon, vystoupit ze svojí komfortní zóny a předvést maximálně možný výkon, vydat ze sebe maximum. Tak si však užívání si něčeho rozhodně nepředstavuji. Pokud někdo třeba po doběhu maratonu řekne, že si ho užil a přitom je tak KO, že si v podstatě nepamatuje svoje jméno či datum, tak to je u mě masochista. (smích) To je však takové slovíčkaření.“
Jaké jsou podle tebe největší dnešní nešvary mezi hobby běžci?
„U většiny z nich je to snaha něco dohnat. A také nesmím zapomenout na běžeckou neznalost. Podle mne totiž běžec, aby byl nebo se stal běžcem, musí vyspět nejen fyzicky, ale i mentálně. Mám na mysli běžecké myšlení. To se nenaučíš, ani to nikde nevyčteš. To musíš zkrátka nasát vlastním během a přemýšlením o něm.“
Co se od doby tvých osobáků před zhruba třemi dekádami změnilo v přístupu k tréninku? Trénovalo se tehdy zásadně jinak, například co se týče objemu kilometrů či složení tréninku?
„Záleží na tom, jak kdo běh bere, co od něj očekává, kdy začal běhat, atd. Je výrazný rozdíl třeba každý den běhat a každý den trénovat. To, že každý den běhám, ještě neznamená, že trénuji. Věřím však, že jsou i tací, kteří opravdu trénují. Dřív se vysloveně trénovalo, protože šlo především o výkon, ať už byl na úrovni oblasti, okresu, kraje či republiky. Dnes mi připadá, že ve většině případů jde především o to se proběhnout, případně si zazávodit. Čím častěji, tím lépe. Neznám tréninkové deníky běžců, ani skladbu jejich běhů, ale mám dojem, že ve většině případů se o běžeckém tréninku jako takovém nedá mluvit.“
Jsi velkým kritikem používání léků proti bolesti při běžeckých závodech…
„Někde jsem četl zajímavou zahraniční studii, při které zjišťovali, jak jsou právě hobby běžci doslova "nacpáni“ k prasknutí různými léky proti bolesti, na potlačení zánětů, atd. Léky, jako jsou u nás Ibalgin, Brufen, Acylpirin, Voltaren, atd. V rámci této studie došli k neskutečným číslům. Nedělám si iluze, že u nás to bude jinak.“
Celý rozhovor najdete v chystaném čísle tištěného Běhej.
Komentáře (Celkem 247)
cendo 27.08.2019 21:13:20
>> Desert, 27. 08. 2019 20:45:20
ako to poistím okrem tepov aby som bežal na tukoch primárne? Je nejaký časový horizont kedy sa naposledy môžu zjesť ešte nejaké „cukry“ pred behom aby som neovplyvňoval spúštanie tukového metabolizmu? Na nss nemôžem ísť.neviem fungovať primárne na tukoch,kvôli slinivke..
Desert 28.08.2019 07:41:34
>> cendo, 27. 08. 2019 21:13:20
organismus pracuje dle toho, jak máš natrénováno, spalování tuků startuje u každého jinak, nicméně tuky ke svému spálení potřebují cukry a hlavně dostatek kyslíku, u keňanů se uvažuje, že metabolismus spalování tuků mají nastartovaný už na začátku maratonu, po dvou hodinách by jsi měl mít lehčí jídlo stráveno, při přemíře tuků není problém dostat zánět slinivky, otázkou je nakolik by ti třeba pomohly trávící enzymy
cendo 28.08.2019 12:39:36
>> Desert, 28. 08. 2019 07:41:34
„u keňanů se uvažuje, že metabolismus spalování tuků mají nastartovaný už na začátku maratonu,“
a pritom pravdepodobne bežia celý pretek na cukroch (?)
„organismus pracuje dle toho, jak máš natrénováno, spalování tuků startuje u každého jinak, nicméně tuky ke svému spálení potřebují cukry a hlavně dostatek kyslíku,“
takže byť počas behu v aeróbnej zóne (?)
„při přemíře tuků není problém dostat zánět slinivky, otázkou je nakolik by ti třeba pomohly trávící enzymy“
áno preto nie som na nss,lebo užívam dlhodobo tr.enzýmy kvôli slinivke.
jm1 28.08.2019 14:24:36
>> cendo, 28. 08. 2019 13:54:48
To byly otazky ?
BTW, pokud to neznas, zkus kouknout treba na nekolikadilny vyklad Trocha fyziologie nikoho nezabije .
A pokud to znas (=muzes preskakovat ) , odpovedi jsou treba v tabulce na konci dilu 4–3
Praha
EvženGe 28.08.2019 22:38:54
Sára kouká na tuhle diskusi. A má problém. Je lepší lítat maratony na žaludové pivo (jasný cukry) nebo na tučný žížaly? Já jí doporučuju ty žížaly, protože po pivu hooodně kličkuje. Nicméně na 80% fotek má zobák v půllitru.
Desert 29.08.2019 21:54:14
>> cendo, 29. 08. 2019 13:55:17
jaké vlastnosti má kurkuma, to vím, v době kdy se hledala náhrada za spasmoveralgin, existoval prostředek No Spa, jehož hlavní složkou byla kurkuma, tedy to je také její účinek, potlačovat spasmata,
PS: na metabolismu tuků se podílí i žlučník, platí zde zpětná vazba, tedy když žlučník nestíhá, musí makat slinivka, když bude žlučník pracovat výkonněji, odlehčí slinivce, zkus se podívatna vlákno nss komunikaci s Vincentem a když to pochopíš, tak se už nemusíš na moc samozřemých věcí vyptávat
Praha
EvženGe 29.08.2019 23:15:24
Tak nevím, jestli Sára nedopuje kurkumou. U vran se to špatně kontroluje, odletěj a pak se vrátěj rozjařený. A nikdy nevím, jestli to je pivem nebo něčím jiným. Ale ten žlutej zobák mi je nějak podezřelej !!!
Desert 30.08.2019 08:29:26
>> EvženGe, 29. 08. 2019 23:15:24
tak jsem někde četl, že díky požárům obrovských ploch na sibiři a amazonii, se bude muset začít pěstovat konopí, protože má 5× vyšší produkci kyslíku, tak ti nevím aby Sára nechodila domů potom se zeleným zobákem
Ondriško 30.08.2019 09:53:04
>> tuta, 27. 08. 2019 19:10:16
>> tuta, 27. 08. 2019 20:29:25
Ja nechápem Tvoju averziu voči ultra. To je tak ťažké pochopiť že niekto je rýchly na 100m a preto to behá a v tom preteká, a niekto na 100km a preto to behá a v tom preteká? Aby sme ostali len pri disciplíne v ktorej IAAF vedie svetový rekord – a neťahali sem 24h, ktorá ostatne tiež spadá pod IAAF- či ultratrail.
Nemáš ani poňatia aká je konkurencia na MS na 100km, a čo to obnáša a stojí na nich pretekať s tými najlepšími.
Je mi jasné že máš ničotné skusenosti s ultramaratonmi, inak by si tak nepísal.Ale možno sa mýlim . Ale prijde mi, že patríš medzi tých chytrákoch, ktorí sami nič medzinarodneho nedosiahli, nikoho nepripravovali ani nikoho prípravu na medzinárodných kolbištiach nezabezpečovali-ale o to viac táraju a trepú.
A schválne, ake su Tvoje medzinárodne porovnatelné výsledky v akejkoľvek atletickej disciplíne? A aby sme netrochárili, tak v akomkoľvek športe- aj keby to malo byť člnkovanie pomedzi palice či strieľanie po asfaltových holuboch?
Mato 30.08.2019 11:01:27
>> Ondriško, 30. 08. 2019 09:53:04
Nemyslim si, ze takyto ostry ton je potrebny. Podla mna si nepochopil kontext Tutovho prispevku (vlastne dvoch)… Reagoval na absolutne nefundovane poznamky jaala-y, ktora stavala na piedestal ultra vykony, akozto tazsie a hodnotnejsie, ako akekolvek ine atleticke vykony – povedzme do olympijských vzdialenosti. Viaceri sme na to reagovali tym, ze v ultra je preukazatelne nizsia konkurencia – aj vo svetovej spicke, ako na tratiach do maratonu. Nie to, ze su to o nicom vykony – to nikto netvrdil. Len, ze sa mozes presadit do sirsej spicky aj pri skromnejsom talente, ako na kratsich tratiach. Na tych olympijských sa bez vynimocneho talentu ani nikam nekvalifikujes. Na ultra, ak mas odolny pohybovy aparat, volu, chut a nejaky talent na vytrvalostny sport (nemusi byt nutne beh), sa pri riadnej drine mas sancu kvalifikovat. Uspiet na IAAF podujatiach najvyssieho rangu urcite nie, ale nestratis sa. NA MS v atletike si clovek mimo svetovu 50ku spravi leda tak hanbu…
No a Tuta sam pripustil, ze ultra nechape – teda tu fascinaciu vzdialenostou. Je to OK, sam to pripustil. Ja napr. nechapem rychlochodzu. Teda pravidla poznam, skusil som si to niekolkokrat (nie na pretekoch), sledujem dianie v nej, ale stale ju nechapem. Uznavam vsak, ze su to borci a musia si vela vytrpiet. Na druhu stranu, aj v nej je podstatne nizsia konkurencia, nez napr. v takom behu. Ved si len predstav napr. taky maraton – kde by to hlavny favorit (a sv. rekorder) totalne prepalil, potom sa uvedomil, zbadal, ze nema sancu, tak sebou niekolkokrat teatralne sekne, poplace si, necha sa osetrit, poserie sa, rozmysli si to, a stale dokonci v prvej desiatke na OH??? Narazam na istého Frantika s hystrionickymi sklonmi… Kolkaty by asi tak skoncil na maratone pri podobnom teatre?
Mato 30.08.2019 13:03:22
>> MartiNo, 30. 08. 2019 12:52:45
OH 2016 v Riu. Muzska 50ka. Yohann Diniz. Aby som mu nekrivdil, hnacky zjavne mal, asi problemy uz pred startom, ale potom nezacnem pretek v teple tempom na svetak a netaham pole prvu 30ku, nie? Po takom valani sa, kolapsoch, by dokoncil v behu asi daleko posledny, tu na 8. mieste. Celkom zjavny dokaz toho, ze ta spicka je velmi, velmi uzka, ked je tam priestor na taketo dramy a stale si v prvej desiatke…
Černé Voděrady
MartiNo 30.08.2019 13:09:57
>> Mato, 30. 08. 2019 13:03:22
Díky :) A máš samozřejmě pravdu s tou špičkou… fakt je to v různých disciplínách (případně sportech, pokud opustíme atletiku) různé.
Brno
tuta 30.08.2019 13:57:02
>> Ondriško, 30. 08. 2019 09:53:04
Pominu invektivy, na to nema smysl reagovat. Ultrabeh je v mem pripade jeden z mala sportu, ktere jsem proste nepochopil. Mozna to plyne z toho, jak mam rad beh – uplne nejlepsi na nem je takove to tempo, kdy to svizne ubiha, hezky to odsypa, vis, ze to neni zadarmo, ze muzes o trosicku zrychlit, ale to uz by mozna bolelo o dost vic. Samozrejme jsem zjistil, ze v mem pripade to na kratsi vzdalenosti nebude to prave orechove a ze cim delsi, tim lepsi vykon. Takze prodluzuji az to doklepu k maratonu. A ted jsme mozna na krizovatce, mne proste davalo smysl se tady zastavit a snazit se zlepsit ten cas na maraton – je to dostatecne dlouhy (2 a pul hodiny mi prijde dost) a dostatecne narocny (vzpominam si, jak se clovek na 37.km zacne modlit at uz to konecne, proboha, skonci), ale pritom muzu opravdu bezet (to tempo se zase od toho meho pulmaratonskeho moc nelisilo). Proste mi nedavalo smysl rict si, ze u maratonu to taky nebude ono a co kdybych to jeste prodluzoval (a kde bych se mel zastavit?) – treba se zacnu umistovat, dostanu se do repre, atd. Kdyz se totiz podivam na spicku, jak bezi maraton, tak me to inspiruje, jak maji krasny krok a podobne (viz Kipchoge), kdyz bych se podival na spicku treba dvanactihodinovky, tak je inspirace spis zaporna. Nejak mi prijde, ze se tam ztraci ten cisty beh a resi se, co vsechno a jak vlastne stravis, proste takovy boj o preziti. Ja nekritizuji vykony ultramaratoncu, jenom mne osobne proste nic nerikaji.
rudo 30.08.2019 21:40:49
>> Mato, 30. 08. 2019 13:03:22
ten Diniz, to bola viacnasobne porusenie pravidiel a totalna neschopnost rozhdocov reagovat, kebo to nebol velky Diniz, svetovy rekorder atd
tak by takeho chodca davno stiahli z trate a bol by DQ.
porusil pravidla o chodzi – potacal sa a padal opakovane s ohnutymi kolenami
a pravidla o cudzej pomoci, ked ho dvihali zo zeme
a tiez vrchny lekar ho mal davno stiahnut z trate zo zdravotnych dovodov.
co sa tyka konkurencie v chodzi – nuz na malej klubovej urovni to vela ludi skusa a ked im to nejde tak to zabalia navzdy, lebo tam vykonnostny rozdiel ked ti to nejde je ovela vacsi ako v behu.
takze pri tazkom treninku nakoniec zostava len uzaka spicka, ale ratat by sa mali vsetci co chceli a skusili a neslo to.
alebo do celkoveho poctu chodcov treba ratat tych co chodia dialkove pochody ci kratsie pochody a tych co chodia na maraton, ti ho chodia s ohnutymi kolenami a obcas aj pobehnu takze porusia aj to pravidlo…
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.