Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

RECENZE: Mizuno Rider Neo? Z krabice rovnou na závod

RECENZE: Mizuno Rider Neo? Z krabice rovnou na závod
foto: Mizuno, redakce

Josef Smetana | 15.12.2020 | přečteno: 3401×

Co se stane, když se k osvědčené, běžci respektované, roky decentně vylepšované a v tom nejlepším smyslu slova univerzální botě přidá několik odvážných inovací? Může z toho být ještě o stupínek lepší bota, ale také výrazný propadák. Jak to dopadlo v případě modelu Mizuno Wave Rider Neo?

V předchozích čtyřiadvaceti verzích procházel Rider naším běžeckým botníkem pravidelně, včetně úplně prvních dvou modelů s tehdy inovativní vlnovou deskou nebo modelů vybočujících z řady, jako je GTX nebo TT. Zejména u modelu TT Mizuno ukázalo, že inovace umí. O to větší bylo očekávání, jak se to podařilo nyní.

Značka uvádí více než o polovinu větší návratnost energie pomocí technologie Enerzy. Uvidíme, jak se výsledky z laboratoří (o 56% větší návratnost energie) projeví při opravdovém běhu. Ridery byly již od samého začátku botou “na všechno“ – tempa i dlouhé běhy, klidně i na závod. Boty Mizuno zpravidla potřebují nějaký čas na rozběhání, nejsou vyloženě tvrdé, ale nejlépe se v nich budete cítit po padesáti, šedesáti kilometrech. Neo jsou však od prvního vyběhnutí pocitově znatelně měkčí než klasické Ridery, je to bota „z krabice rovnou na závod“.

Podrážka, ač se to na první pohled nezdá, je univerzální. Ano, je to silniční bota, ale parkové cesty nebo lehký terén nepředstavují žádný problém. Poloprůhledné výstupky pod přední částí chodidla vypadají chatrně, při testu však nedošlo k výraznějšímu opotřebení. Záběr je dobrý i mimo silnici, to samé platí za mokra. Problematickým místem je výřez pod patou, kde se zasekávají kamínky. Pokud se vám podaří drobnější kamínek napasovat do tunýlku směřujícího od středu na vnější okraj paty, máte při snaze o jeho odstranění o zábavu postaráno, nejde to moc snadno! Kromě zkosené malé části pod patou není pěna v zadní třetině boty chráněná kontaktní pryží, ale opotřebení ani zde nijak nevybočuje, jen je díky bílé barvě více viditelné používání.

Na dnešní dobu brutální 12mm sklon od paty ke špičce příjemně podporuje ochotu boty k odvalování, rychlý běh je v Rider Neo naprosto přirozený. Mizuno drží podobný drop u řady Rider dlouhodobě, podobně laděný model s takto vysokým dropem je třeba Brooks Ghost. Nike Pegasus, další léty prověřený model s podobnou charakteristikou, sází na 10mm sklon.

Tlumící deska si zachovává tradiční vlnku. Ta je ale výrazně plošší, než je tomu u klasických Riderů. Přesně v souladu s tím, že to je bota pro svižnější tempo běhu, ne pro žádné pataření. Změna je viditelná i v absenci středového můstku, Neo je ochotnější vnímat potřebu běžce.

Superpohodlný svršek se příjemně natvaruje na nohu, žádné krabacení. Je dostatečně prodyšný, zároveň dobře odolával podzimní vlhkosti, i díky povedenému prodloužení pogumování okrajů špičky. Z pohledu svršku je podobnost s klasickým modelem minimální, přesto po nazutí je pocit hodně podobný. Pohodová, příjemná, tempová bota, s kterou lze vyrazit i na pořádně dlouhý trénink nebo i závod.

Poněkud obtížnější je nazouvání, usnadní jej použití poutka na patě a roztažení svršku pomocí jazyka. Triatlonisté ocení nejen poutko, ale především zcela integrovaný jazyk, vnitřek boty je navíc velmi příjemný i naboso, vše tedy ukazuje na možnost použití pro triatlony a duatlony.

Samostatnou kapitolou je patní část. Prodloužení této části je masivní a je zpravidla prvním, čeho si na botě všimnete. Nebude při běhu na obtíž? Vůbec ne! Naopak. Příjemně obepíná achilovku, polstrování je celkově tužší, pěkně se ale po několika vyběhnutích natvaruje na nohu. Povedené je uzamykání tkaniček, ty jsou provlékány přes dvě těsně vedle sebe umístěné dírky, utažení je tak o něco obtížnější, o to lépe ale drží po celý běh. Povedené ploché, méně pružné tkaničky skvěle doplňují pružný, elastický svršek v oblasti nártu.

Jedničku dáváme za celkový design. Barevné kombinace, doplněné o zajímavé detaily vytváří z Rider Neo opravdu pěknou botu. Pro závodní použití by jí slušela o něco nižší hmotnost, pro tempové tréninky je ale naprosto ideální. Celkově hodnotíme Rider Neo jako velice povedenou neutrální všestrannou botu, která disponuje příjemně plynulým přechodem z došlapu do odrazu a velice pohodlným tlumením.

MIZUNO WAVE RIDER NEO

TIP REDAKCE: Pro tempový trénink i závod

Cena: 4 690 Kč

Drop: 12 mm

Hmotnost: 301 g (UK 10)

Hodnocení: 93%

(+) skvělá dynamika odrazu

(+) vysoký komfort nošení

(+) univerzální použití

(-) pro top závodní použití vyšší hmotnost

(-) méně pohodlné nazouvání

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Coach muž 15.12.2020 12:13:24

Co se stane, když se k osvědčené, běžci respektované, roky decentně vylepšované a v tom nejlepším smyslu slova univerzální botě přidá několik odvážných inovací? Může z toho být ještě o stupínek lepší bota, ale také výrazný propadák. Jak to dopadlo v případě modelu Mizuno Wave Rider Neo?
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.