Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

TEST: The North Face Flight Vectiv. Superrychlý karbon míří do terénu

TEST: The North Face Flight Vectiv. Superrychlý karbon míří do terénu
foto: The North Face

Josef Smetana | 05.02.2021 | přečteno: 1598×

Díky Nike se karbon stal nedílnou součástí všech „rekord-slibujících“ silničních maratonek. S ohledem na vlastnosti karbonu se už tolik nečekalo, že by našel uplatnění i v botách do terénu, ale stalo se. Závod o to, která značka karbonové pláty nabídne v krosovce, dopadá ve prospěch americké fajfky, ovšem pro mnohé překvapivě ji v těsném závěsu následuje The North Face.

Že se nejedná o náhlé vzplanutí, ale promyšlený dlouhodobě plánovaný krok potvrzuje testovací prototyp, který North Face poskytla běžcům z celého světa. Na základě jejich postřehů a připomínek se upravovala finální verze boty. Dalo by se říct k dokonalosti.

O jakém modelu je vlastně řeč? The North Face trochu „mlží“, prototyp nese jiný název než finální produkt (prototyp je FLIGHT EVENT, avizovaná komerční novinka se pak jmenuje FLIGHT VECTIV). Rozdíly jsou ale spíše kosmetické, kromě barvy opravdu jen v několika málo detailech.

Pocitově je bota zejména v prvních desítkách kilometrů tvrdší, je to částečně dáno umístěním karbonové desky, která je jen těsně pod vložkou boty. Není to ale nijak nepříjemné, jen to zkrátka od začátku není na delší souvislý běh po tvrdém povrchu. Po několika desítkách kilometrů rozběhání je to však již bez problémů a můžete vložit i delší úsek po asfaltu.

Karbonová deska kromě podpory rychlosti skvěle chrání chodidlo při běhu po kamenitém povrchu. Zejména při rychlém seběhu a došlapu na ostřejší kámen se místo očekávaného zaúpění nedostavilo nic – prostě došlap jako každý jiný.

Předtvarovaná karbonová deska pomocí patní misky a čtveřice „úchopů“ pěkně drží chodidlo ve správné poloze a pohodlně navádí do odrazu. Kolébkový tvar podrážky přináší skvělý pocit odvalování, bota naprosto přirozeně přechází do odrazové fáze, čím rychlejší tempo běhu, tím lepší pocit z odvalování. Bota díky kolébkovému tvaru zároveň skvěle reaguje na změny došlapu vlivem únavy při velmi dlouhém běhu.

Při častém střídání povrchů oceňujeme podrážku, která sází na univerzálnost. Nižší ploché gripy se dostatečně zakousnou do kdejakého terénu, snad jen s výjimkou vyloženě blátivého podkladu, kde se v nich necítíte nejjistěji, zvládají trakci na výbornou. Nejlépe se nám v nich běhalo na měkčím lesním podkladu, kde – pokud běžíte svižně – krásně využijete ochotného odvalování boty vpřed. Také šotolinové cesty jsou pro FLIGHT EVENT tou pravou parketou. Až překvapivě dobrou přilnavost vykazovaly i na vlhkých a oslizlých kamenech. Ani při kratších přebězích po silnici nízké ploché gripy nijak nepřekáží.

Pocitově příjemný je také stabilní došlap, napomáhá tomu i relativně širší podrážka. Stabilitu ale vnímáme s ohledem na výkyvy do stran, v předozadním směru má bota tendenci přirozeně „přepadávat“ dopředu. Velice ochotně se přizpůsobí potřebám chodidla na různých nerovnostech. Je to dáno optimální torzní tuhostí, přestože obsahuje karbonovou desku dostanete botu do rotace lehce v rukou.

Svršek to s polstrováním nijak nepřehání, přesto je bota pro několika desítkách kilometrů příjemně natvarovaná na chodidlo. Napomáhá tomu i zcela integrovaný jazyk. Díky němu nedochází k žádnému shrnování ani k otlakům mezi jazykem a přechodem svršku. Polstrování paty je poměrně minimalistické, přesto funkční. Nezaznamenali jsme žádné otlaky ani v tenkých ponožkách. Materiál svršku je s ohledem na pevnost dobře prodyšný.

Límec kolem paty je nezvykle nízký, pod kotníkem „něco chybí“, ale ne na úkor stability. Jakmile si na to zvyknete, je to naopak příjemné, přesto máme informace, že u finálního modelu by měl být límec kolem kotníku o něco vyšší než u prototypu. Límec je zároveň poměrně těsný, a přirozeně tak zabraňuje zapadání nečistot dovnitř boty.

Přes „vytrvalostní“ zaměření můžeme VECTIV doporučit i pro tempový trénink i kratší krosové závody, zejména na střídavém povrchu. Minimálně pocitově je totiž odvalování boty a celkově ochota ke zrychlování naprosto přirozená. Pro dlouhé běhy je pak benefitem univerzálnost podrážky, stabilita došlapu a po dostatečném rozběhání a přizpůsobení svršku noze i celkový komfort.

TIP REDAKCE: Pro velmi dlouhý závod i tempový trénink

Cena 5 190 Kč

Drop 6 mm

Hmotnost 319 g (10 UK)

Hodnocení: 94%

(+) dynamika odrazu

(+) univerzální podrážka

(+) celkový komfort

(-) vyšší hmotnost testovaného prototypu (s ohledem na závodní použití)

(-) obtížnější nazouvání

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Coach muž 07.02.2021 14:56:48

Díky Nike se karbon stal nedílnou součástí všech silničních maratonek. S ohledem na vlastnosti karbonu se už tolik nečekalo, že by našel uplatnění v botách do terénu, ale stalo se. Závod o to, která značka karbonové pláty nabídne v krosovce, dopadá ve prospěch americké fajfky, ovšem pro mnohé překvapivě ji následuje The North Face.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.