Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

TEST: Compex Runner - regenerace není zadarmo

 TEST: Compex Runner - regenerace není zadarmo
foto: Hana Šlegrová

behej.com | 02.12.2008 | přečteno: 35639×

Regenerace je klíčové slovo pro každý sport, nejen vrcholový. Přesto ji řada sportovců a běžců zejména opomíjí, ať už z nedostatku času nebo znalostí. Testovali jsme elektrostimulátor Compex Runner, který nabízí běžcům kvalitní regeneraci unavených svalů a ještě něco navíc. Jak nadnesený je reklamní slogan: „Budete mít dostatek běžeckých bot?“

Compex Runner je součástí nejen sportovní řady elektrostimulátorů, které se na našem trhu objevily v letošním roce. Jejich cena přes 10 tisíc korun je řadí mezi nejdražší položky běžeckého zboží, což obecně vyvolává možná až přehnaná očekávání. Má na to nahradit ruce maséra? Přinese úlevu levněji a rychleji než klasické regenerační postupy? Komu je výrobek hlavně určen?

Testovali jsme jej několik týdnů na jednotlivci, ale současně jsme jej vyzkoušeli i jednorázově na skupině běžců, abychom snížili riziko subjektivních soudů. Vzhledem k povaze výrobku by totiž subjektivnost mohla výrazně výsledek testu ovlivnit.

PRINCIP FUNGOVÁNÍ

Naše svaly se stahují nebo naopak uvolňují na základě impulsů přicházejících z mozku. Na podobné bázi funguje i Compex Runner, tedy pomocí elektrod připevněných na vybrané svalové partie přivádí přímo do svalu velmi slabé elektroimpulsy. Střídáním jejich síly a rytmu má dojít k urychlení procesu úlevy a odtoku odpadních látek. Více k principu fungování naleznete na anglicky psané stránce výrobce.

Produkt deklaruje schopnost nalezení specifického tvaru a velikosti impulsu tak, aby bylo dosaženo největšího účinku pro jeho uživatele, přineslo mu úlevu a současně zmírnilo negativní subjektivní pocity. Výrobek samotný příjemně překvapí svou velikostí (krabička se vejde do ruky), nízkou vahou (jako u dálkového ovladače TV) i provedením (na displeji můžete sledovat průběh procedury a měnit si sílu i rychlost střídání impulsů dle okamžitých pocitů).

Samotné připevnění elektrod je rovněž jednoduché a rychlé, i když jsme v některých případech zaznamenali problémy, například s upevněním na lýtko. Distributor upozorňuje, že velmi záleží na čistotě pokožky v místě kontaktu s elektrodou.

KRÁTKODOBÝ TEST – RYCHLÁ ÚLEVA

Zaměřili jsme se na program regenerace, zejména proto, že testovací skupina měla právě po více než pětadvacetiki­lometrovém běhu. Dalším důvodem bylo i to, že programy na zvyšování výkonnosti lze hodnotit až po několika měsících, což nebylo v rámci testu možné.

Před prvním testem většina testujících netajila obavy, patrně pod dojmy z filmu Pelíšky a scény „Vyděržáj pijáňér“. Mozek a podvědomí pracují neúprosně, a proto jim připadalo spuštění procedury Compexu velmi nepříjemné, v některých případech hovořili o vyslovené bolesti. „Po spuštění jsem měla pocit, že mi to vyrve veškerou kůži a vůbec nepřestane. Pak jsem se uklidnila, myslím, že to bylo v hlavě.“

Tyto a podobné pocity však u většiny testujících postupně ustupovaly, objevili se i tací, kterým procedura přišla jako vysloveně příjemná. „Po deseti minutách už pocity křečovitých stahů zmizely, uklidnil jsem se a bylo to příjemné.“

Compex Runner nabízí řadu programů různé délky, od několika desítek minut až po několik hodin. To může znít jako velká ztráta času, ale opět je třeba porovnávat s jinými druhy relaxace a regenerace: například sauna či důkladná masáž je také otázkou hodin.

Zajímalo nás, jak si Compex Runner poradí s namožeností nohou po dvoufázovém tréninku (Cooperův test dopoledne a výběh středním tempem na 20 km odpoledne). Test jsme skupinově absolvovali zhruba hodinu a více po skončení tréninku.

Výsledky (měřeno subjektivními pocity testujících) byly vcelku pozitivní. Pouze jeden z osmi dotázaných uvedl, že necítil žádný efekt. Žádný z testujících si nestěžoval na zhoršení svalové únavy či jiné negativní efekty procedury. „Svalům to viditelně pomohlo, od celkové únavy ne,“ řekla jedna z testujících. „Ruku v ruce s úlevou fyzickou jde i odpočinek psychický a tak jsem to vnímal i v tomto případě,“ dodal druhý.

Následující den byly pocity ještě výraznější, řada běžců si připadala svěží a někteří druhý den neváhali vyzkoušet závod. Tady bychom se ale chtěli pozastavit a raději preventivně varovat: pokud má mít přístroj výrazně rychlé účinky na svalové partie, opravdu zregeneruje celé tělo natolik, že nemůže hrozit přetrénovanost sportovce, který se subjektivně cítí „fit“?

MĚSÍČNÍ TEST – KDYŽ TRÉNINK BOLÍ

Jeden z testujících používal přístroj po dobu téměř pěti týdnů a zkoušel kombinovat programy na regeneraci s programy na budování síly a vytrvalosti. Zejména druhá skupina procedur se projevovala nejvíce bolestivě, protože intenzita a délka procedur se stupňovala.

Prvním testem byl program Úleva od chronického zápalu šlach. „Očekával jsem tisíce jemných elektronických rukou, jak se pustí do jemné masáže dvouhlavých stehenních svalů, ale skutečnost byla jiná… Nakonec jsem končil se zaťatými zuby.“ Ještě více zabolel program na posílení břišních svalů, nicméně obojí mělo svůj efekt na druhý den: „Ráno jsem cítil při běhu lehké uvolnění otravného piriformisu a těžkou únavu předních a šikmých břišních svalů. Svalová únava byla jiného charakteru, než po přehnaném cvičení v posilovně, takže přístroj zabezpečil, co měl.“

Trénink vytrvalosti zabral nejvíce času (jedna procedura dvě hodiny), ale následující den bylo možné pokračovat v tréninku bez pocitu roztřesených nohou a bolavých úponů. Svou „zákeřností“ a nečekanými „zrychleními“ (střídáním intenzity svalových kontrakcí) upoutal zase program fartlek.

NÁKLADY

Jak již bylo řečeno, cena výrobku – zejména v poměru k cenám jiných běžeckých doplňků – jej může činit něčím exkluzivním, v očích leckoho až nepotřebným. Průzkum mezi testujícími však ukázal, že náklady jsou vnímány jinak, pokud sportovec považuje regeneraci za nedílnou součást svého života.

„Tuto proceduru lze absolvovat denně, čímž cena dělená počtem procedur vychází levněji než například masáž. Navíc přístroj mohou používat i další rodinní příslušníci a k jiným sportům.“ Zazněl i názor, že výrobek je ideální pro sportovní kluby a oddíly či fitness centra, kde jej lze využít ještě ve větší míře.

Zaznamenali jsme i poměrně vysokou cenovou elasticitu, jinými slovy více než polovina dotázaných uvedla, že kdyby přístroj zlevnil, určitě by začali přemýšlet o jeho nákupu.

ZÁVĚR

Na základě odpovědí testujících se domníváme, že Compex Runner a jemu podobné výrobky najdou uplatnění u těch sportovců, kteří neváhají část svých příjmů investovat nejen do budování výkonů, ale i k následnému uvolnění (které je však nezbytnou součástí jakéhokoliv zlepšování). Asi po něm více sáhnou ti jedinci, kteří hledají cestu i k minimálním posunům svých fyzických hranic, a pak ti, pro které je z časových důvodů nemožné absolvovat alternativní regenerační postupy. Běžcům s nízkou kilometráží investici do nákupu doporučit nemůžeme, protože u nich bude probíhat regenerace rychle i bez tohoto přístroje.

Dovozci je každopádně nutné poděkovat za odvážný krok, kterým je uvedení dražšího výrobku na poměrně konzervativní běžecký trh, zejména český. Rozšiřuje se současně nabídka regeneračních postupů a zvyšuje povědomí o jejich důležitosti, což také v českých podmínkách není k zahození.

KLADY
+ funkčnost a přehlednost přístroje
+ velký výběr funkcí a programů na trénink i rehabilitaci
+ prokazatelné a rychlé účinky zvláště při regeneraci
+ využitelnost v jiných sportech

ZÁPORY
- počáteční nepříjemné pocity až bolestivost
- časová náročnost při aplikaci na celé tělo
- vyšší počáteční investice
- méně srozumitelný český návod na aplikaci elektrod


Komentář distributora pro Českou republiku:

Výrobek lze použít i na léčbu atrofovaných svalů například po zlomenině či operaci, pro jednorázové uvolnění zatuhlých holení či zad, posílení atrofovaných čtyřhlavých svalů steheních po operaci menisku či preventivní posílení přitahovačů kotníku jako prevenci proti jeho podvrtnutí. Další nezmíněnou výhodou je jeho použitelnost kdekoliv jako doplněk pasivních činností (například při sledování televize). Pokud jde o riziko přetrénování – otázka spíše zní, jestli vydrží vaše tělo další zátěž kardiovaskulárního aparátu, když jsme vaše svaly zbavili pověstné kyseliny a škodlivin, napumpovali do nich kyslík a uvolnili další endorfiny. Na to si každý musí odpovědět sám, nejlépe ve spolupráci s trenérem. Nicmémě svalová únava bývá typicky u běžeckých sportů nejvíce omezujícím faktorem. Cena výrobku odpovídá tomu, že to je jeden z předních modelů firmy Compex.


VÝROBEK DO TESTU ZAPŮJČILA SPOLEČNOST TRUCONNEXION, DOVOZCE A DISTRIBUTOR VÝROBKŮ COMPEX