Neničte si zdraví v běžeckých botách
Pro běžce je zdravé chodidlo pokladem. Musí ztlumit těžký dopad, přenést přes sebe váhu celého těla a poslat ho vpřed, vzápětí nohu vymrštit směrem kupředu. A zase znovu. To klidně několik hodin v kuse. Pro běžce je to jednoznačně nejzatíženější část těla. Je proto s podivem, že pro většinu jakoby noha končila u kotníků…
Po delším výběhu masírujeme zatuhlé svalstvo stehen a lýtek, ale to, co se dotýká země, není naše. Přitom právě chodidlo se stará o stav zbytku těla a může rozhodovat i o naší výkonnosti!
„Jestli svým chodidlům dávám vše, to nevím. Každopádně o ně dbám více od doby, kdy se mi propadla klenba, vyboulilo koleno a následně přetrhla šlacha vedoucí od prstu,“ líčí své peripetie jedna z nejlepších evropských vrchařek Iva Milesová. „Po této události jsem musela na několik týdnů přestat běhat.“
Stav chodidla je vizitkou našeho zdraví. Představte si, že vám někdo prodá nablýskaný automobil s prorezlým podvozkem. Jak se v něm budete cítit? Podobně je to s chodidlem. Zdravé chodidlo je odrazovým můstkem nejen pro správné držení těla, ale i kvalitní výkon při běhu. Pokud budete zanedbávat chodidlo, dříve nebo později si zaděláte na problém v jiných partiích těla. A naopak běžci pravidelně pečující o svá chodidla se budou výsledkovými listinami závodů posouvat výše mnohem rychleji a s menším úsilím v tréninku.
Jestli si říkáte, že nejste žádní velcí běžci a na to vaše běhání vám stačí jedny staré boty, vězte, že právě vám hrozí nejvyšší riziko zdravotních potíží. Zatímco elitní běžec pečlivě boty střídá a tím drží svou nohu neustále v akci, začínající běžec mívá svalstvo chodidla ochablé, což vede k různým poruchám, které se třeba při chůzi neprojevují, ale o to více se ozvou při běhu.
Udělejte si malý test. Zkuste na ruce roztáhnout natažené prsty od sebe, co nejvíce to půjde. A nyní zkuste to samé s prsty u nohou. Že to nejde? Hýbou se jen některé z nich? Jsou některé prsty nepřirozeně ohnuté dovnitř anebo trčí do stran? Na vině jsou boty, či spíše absence naší péče.
Noha by měla být pružná, to jí zajišťují klenby podélné a příčné. Díky tomu tlumí nárazy, které vznikají dopadem chodidla na zem. Zároveň uchopuje zem, reaguje na nerovnosti a zajišťuje stabilitu.
Noha může mít oploštěnou příčnou klenbu. Tato klenba je držena především vazy, hodně jí pomáhají ohýbače prstů. Podélně plochá noha je často spojená se spadnutím (vbočením) kotníku dovnitř. To je většinou svalová záležitost. Méně často se setkáváme s typicky plochou nohou, kdy je kotník v relativně dobrém postavení, ale noha se podobá placce. Zde hraje velkou roli genetika. Častý je ale i opačný problém, a to vysoký nárt, tedy příliš vysoká podélná klenba. Taková noha bývá často tuhá a bolestivá.
Tyto extrémy se přenášejí do dalších částí opěrné a pohybové soustavy a jsou často pravou příčinou výrazně bolestivých stavů kolen, kyčlí nebo svalových úponů. Tréninkem sice naše tělo zpevňuje a adaptuje se na zátěž, pokud ale své ambice přeženeme a trénink není doprovázen odpovídající regenerací a uvolňujícími cviky, brzy nám vypoví službu.
Na souboru textů v časopise spolupracovaly:
MARTINA VYSTRČILOVÁ
- absolventka FTVS UK
- specializuje se na prevenci zranění u běžců a sprinterů
- lektorka anatomie, zátěžové fyziologie, cvičení a tréninku dětí
- působila jako fyzioterapeutka softbalové reprezentace žen
- zajímá se o klasické a alternativní masážní techniky, reflexní a rezonanční terapii, čínskou medicínu a holistický pohled na člověka a tělo
.
.
DAGMAR MOSTECKÁ
- absolvovala magisterské studium fyzioterapie na 2. LF UK.
- je fyzioterapeutkou Centra fyzioterapeutické péče AVETE OMNE.
- je specialistkou na léčbu a prevenci bolestivých stavů jak u sportovců, tak u běžně aktivní populace. Ve své práci vychází z poznatků vývojové kineziologie. Dále se věnuje fyzioterapii kojenců a dětí.
- je instruktorkou cvičebních stylů Body&Mind.
Anketa
Kolik máte doma párů použitelné běžecké obuvi?
Komentáře (Celkem 10)
rnarovec 16.04.2010 00:09:15
of discounted dive courses underwater トリーバーチ 靴purpose nope expertise alternatively トリーバーチ 靴Instead of tear flyers use your Avon トリーバーチhandy water proof float and keep all kinds http://www.burchjp.com practical control strategy J52div – A new http://www.burchjp.com looking as lost as I was They thought the
Jita 16.04.2010 12:11:31
…Pokud budete zanedbávat chodidlo, dříve nebo později si zaděláte na problém v jiných partiích těla… pokud budete zanedbávat jiné části těla, dříve nebo později si zaděláte na problémy v chodidlech… funguje to oběma směry. Periferie je vždy jakýmsi „zrcadlem centra“, málokdo si to uvědomuje, škoda. Super článek . jitka st.
evva 16.04.2010 15:54:43
Ahoj… jen neco pro zajimavost:
Filip 17.04.2010 23:35:37
taky doporučuji článek v Respektu č.15…zde malá ochutnávka k tématu, cituji: „Švýcar B.Marti provedl v roce 1989 výzkum na vzorku 4358 běžců, z něhož vyplynulo, že 45 procent z nich bylo za poslední rok zraněno. Když Marti zkoumal příčiny, zjistil, že počet zranění nesouvisí ani s povrchem, na jakém běžci trénují, ani s jejich tělesnou váhou- zato souvisí s cenou běžeckých bot. Běžci, kteří kupovali boty dražší než 95 dolarů, byli vystaveni dvojnásobnému riziku zranění než ti, kteří běhali v botách za méně než 40 dolarů. To pak potvrdil další výzkum z roku 1991. Vědci posléze přišli na to, v čem je problém. Dokonalé boty s měkkou a odpruženou patou tlumí nárazy tak výrazně, že tělo této nepřirozené situaci "nevěří“, instinktivně hledá stabilitu a tím uměle zvyšuje tlak na paty. Následek je jasný, více zranění." V článku je však i mnohem víc info o běhu jako takovém, povídání o kmeni Tarahumarů, kteří běhají po Skalnatých horách v Mexiku v obyčejných sandálech a kteří již dvakrát při závodech s nejlepšími světovými vytrvalci s přehledem vyhráli, o závodech člověk-kůň na 80km…atd, atd.. Moc zajímavý čtení a docela by mě zajímalo číst nějakou reakci, která se bude snažit v určitých bodech tomuto článku oponovat a podloží to svými argumenty…
Nové Zámky, Slovensko
aja 18.04.2010 07:32:52
Tiež sa pripájam, hodila by sa nejaká reakcia + konkrétne odporúčania. Myslím tým typ bežca (hobby, vykonnostný …) hmotnosť, výška, typ nášľapu a pod. Tiež ako to všetko súvisí s nabehanými kilometrami.
jans 18.04.2010 11:13:38
článek z Respektu vypadá, že hlásá názory z knížky Born to run od McDougalla, kdo umí trochu anglicky, najděte si jeho povídání na youtube s anglickýma titulkama
argumentovat proti realitě se bude asi dost těžko, snad jenom, že ten závod člověk vs. kůň, je nefér, protože koně musej tahat na hřbetě ještě jezdce
a že indiáni nejsou zas úplně neporazitelní, v roce 2009 na Copper Canyon Ultra skončil indián až třetí
smiley 18.04.2010 19:34:29
Stačí si uvědomit, že každý výrobce (nejen!) bot dělá primárně vše pro zisk. Ale třeba se situace u běžeckých bot zlepší a přestanou se zavírat oči před argumenty „těch druhých“, uvidíme.
Několik zajímavých odkazů:
http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/…view/205/61/
http://www.telegraph.co.uk/…useless.html
http://www.pmrjournal.org/…7-7/fulltext
http://www.sportsscientists.com/…shoes-q.html?…
Lysá nad Labem
Mikis4318 23.04.2010 22:42:50
Doba se mění. Řekli byste před deseti lety, že bude radikálně zpochybněna tlumivá obuv? A velmi nejistou budoucnost má i strečink před během, donedávna naprosto neochvějná věc. Mám rád běh naboso, ale pouze jednou za pár let po pláži. Jinak zatím zůstávám u maximálně tlumivé obuvi a u důkladného strečingu… a vyčkávám
Slaný
EdCable 24.04.2010 09:07:27
>> Mikis4318, 23. 04. 2010 22:42:50
Strecink pred sportovnim vykonem je jiz radne zpochybnen nekolik let a ja s nim ani nezacinal:-)) Tusim, ze u nas o tom prvni vyrazneji promluvil pan Novotny, fyzioterapeut ATP v souvislosti s rozhovorem o zdravi prednich tenistu, dneska uz je tech clanku mmnohem vice… Doba se holt vyviji, pred Zatopkem taky nikdo nedoporucoval trenovat ve velkych objemech…
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.